Aliömerin çubuk hakkındaki görüşleri

hasantopay

Member
Belki altın bulan çubuklar gerçekten altını buluyor fakat toprakta zenginleşmemiş ve işlenmemiş halde parçacık olarak bulunan altını buluyordur. Bunuda kazarak gözle görmek çok zordur.

Ruzgarbeykoz

Member
@aliömer ustam yoklugunuz bizi tıkar lakin karar sizin sizden ve @bulursamkader25 ustamdan çok şey öğrendik allah cümlenizden razı olsun üstümüzde hakkınız çok inşaallah helal edersiniz lakin bilin bu çıraklar sizi çok ariyacak ustam allaha emanet olun.

Ruzgarbeykoz

Member
@trakyalı81 usta kaldık başbaşa ne güzel sen soruyordun ben aradan cevabi alıp uygulamaya çalışıyordum ustayı duydun bu ise en yakın sensin çıraklara bilgi aktarımı sana düştü artık sen dukuver eteklerindekileri bu çırak coşsun:) ali ömer ustamızı kim kızdırdı bilmem ama olan bize oldu geçmiş olsun

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
@trakyalı81 usta kaldık başbaşa ne güzel sen soruyordun ben aradan cevabi alıp uygulamaya çalışıyordum ustayı duydun bu ise en yakın sensin çıraklara bilgi aktarımı sana düştü artık sen dukuver eteklerindekileri bu çırak coşsun:) ali ömer ustamızı kim kızdırdı bilmem ama olan bize oldu geçmiş olsun

Aliömer ustamız kıyamaz yine bize zorda kalınca omuz verir.

Metal tespiti konusunda büyük desteği oldu bana. Argelerimin doğru yolda olduğu konusunda her zaman motive etti. Soruyla cevap verdi, yeni kapıları aradı..

Ustamızın mizaci farklı. Felsefesini anladığınızda, söylediklerinin her cümlesinde bir bilgi var aslında.
Bayram Hocam da öyle. Bir ustamız teknik terimlerle kendini ifade ediyor, bir diğer ustamız daha yalın konuşsa da, satır aralarını tiftiklemeden o ince mesajı alamıyorsunuz.

Bir çok forum üyesinin eleştirel yönde yaklaşmasının sebebi çok basit aslında.
Herkes kendi bilgi birikimi kadar okuduğunu anlayabiliyor.
Okunan ;
bazısına düz yazı, bazısına hikaye, bazısına parlak bir ışık şeklinde aksediyor.
9 ay önceki okuyup idrak ettiklerimle,aynı konuları şu an tekrar okuduğumda o kadar büyük anlam farklılıkları var ki anlatamam.

Yazılan hiçbir şey boş değil. Hele bazı cümleler var ki, inanılmaz bir incelikte mesaj içeriyor. Ancak her şey de olduğu gibi yap bozun parçalarını birleştirmek bize düşüyor.

En iyi öğrenme şekli sorgulamaktan geçiyor. Iyi bir öğretici, sorgulatan olmalıdır.
Üniversite yıllarında çok sevdiğim bir hocamın şöyle bir cümlesi vardi;

"Kimse kimseye bir şey öğretemez. Kişi eğer kendi öğrenmek istiyorsa öğrenebilir."

Bunu en başta ne kadar saçma bir cümle diye algılamıştım. Ancak işin derinine indiğinde olay çok farklı bir boyut kazanıyor.
Ortada muazzam bir bilgi ve tecrübe yumağı var ustalarımızın. Ama bunlar genelde yumak gibi kat kat. Öyle en dip merkezdeki hemen alabilme şansımız yok. Çünkü buna hazır da değiliz. Ustalarda bunu biliyor. Bayram Hocamın dediği basit ama altında çok şey yatan bir cümlesi vardır.
"Sen bu 2 çeşit çubuğu kullan 1-2 sene kardasim " der.
Bi sendelersiniz bunu duyduğunuzda..
Ne diyor bu usta bir kac seneden bahsediyor diye buruklasirsiniz..
Çünkü pişmek zorundasınız. Belirli bir tecrübe edinmedigimiz sürece, en iyi sistemi, en harikulade çubuğu da altın tepside bize sunsalar , elimize gözümüze bulastiririz.

Bazı şeyleri de kendimiz farketmez zorundayız. Boşlukta bende içe kapanıyor deyip geçmekle olmuyor. Boşlukta kullandığın çubukları yanına alıp, araziye çıkıp künklerden yapılan bir tünelin yanına varıp, çubuklarla denemeni yaptın mı?
Dolguya girerken ilk hangi çubuk hareket etti ?
Sağ mi ilk hareketleniyor sol mu? Açısı ne ? Bunu onlarca defa test ettin mi , her seferinde aynı tepki mi veriyor ?
Dolgudan boşluğa geçerken hangi çubuk ne yapıyor? Tepkilere göre alttaki sınırları doğru mu buluyor ? Çıkışta ne yapıyor?
Elli bin tane süreci var.

Burdaki ustalar bu konunun detayına burada nasıl insin ? Soru bombardımanına tutulacağı gibi, dedikleri ve çok doğru olan bir şey var .
"Tepkimeler kişiye has olan bir şeydir "

Elmayı, tabagi, bıçağı önümüze koyuyorlar. Bir zahmet sizde gerisini ogreniverin diyorlar ve çok haklılar.

20-25 yıl emek verip , gıdım gıdım öğrenmişler. Ter akıtıp en değerli şeylerden biri olan zamanlarını harcamışlar. Edindikleri bilgileri kendilerince doğru bir şekilde ve "karşılık beklemeden " görmedikleri, bilmedikleri bizlere anlatıyorlar. Iclerindeki saf yardımcı olma niyeti ve bir Allah razı olsun gelse fayda banadır diyerek..

Böyle bir ortamda , bilgiyi bir şekilde bize sunan X bir ustanın kalbini , sevkini kıracak, başını ağrıtacak şekilde davranmanın doğru bir davranış olmadığını düşündüğüm gibi , saygısızlık olarakda görüyorum.

Denilecek , söylenecek çok şey var.

Toparlarsam şu kadarını söyleyebilirim.
Bu forumdaki konuları okuyupta ;
Boşluğu da ,
Sarıkızı da ,
Tüm metalleri de bulabilecek bilgi var.
Sarıkız ile son nokta söylenmiyor deniyor.
Tekrar ediyorum , kişi kendi bilgi birikimi kadar algılayabiliyor.

Çubuğa gönül vermiş tüm çubuk ustası, üstadı adayların ihtiyacı olan şeyler , tecrübe ve arastirip akıl yürütme..

Pes etmeden ilerlendiginde, fotoselli sokak lambaları gibi, her adım atıldığında önümüzün aydinlandigini gorebilecegimizi düşünüyorum.

Sitedeki tüm ustaların kıymetini bilmeli, farklı düşüncelerin bizim zenginliğimiz olduğunu kavrayabilmeli ve her şeyden önce de haddimizi bilmeliyiz gerektiğini düşünüyorum.

Tüm ustaların verdikleri bilgiler ve yönlendirmeler için hepsinden "Allah razı olsun".
Allah karşılıklarını kat be kat hem maddi hem manevi yönden versin inşallah..

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
:4:

:19:

Adamın dibisin 21 :)

Üniversite yıllarında çok sevdiğim bir hocamın şöyle bir cümlesi vardi;
"Kimse kimseye bir şey öğretemez. Kişi eğer kendi öğrenmek istiyorsa öğrenebilir."

Öğretmenlik böyle bir şey işte:)

Seversen başarırsın...o gurur sana ait olmalı...

Trakyalı81 yeterli açıklayıcı ve değerli yorumun Allah emeğimizi boşa çıkarmaz inşallah..
Allah cc razı olsun
BulursamKader25 Aliömer kabakburgiba ZİKRULLAH Ledun kaynak ve diğer değerli ustalar..

Konunun başından beridir takipteyim..

Konuları ve yorumları sadece beğenmekten kalıyorum..

Çünkü, Samimiyetinde negatif
bulundurmayan her ne ise Yol almış geliyor, yorumlarla bulandırmam..

İyi dinliyorum

Çünkü nekadar öğrenmek istersen o kadar dinlersin..
Bu, Allahtan işimiz - yeteneğimiz...

paraşütten atlamaya, ata motora binmeye, cebir kimya... öğrenmeye, tarlada - denizde çalışmaya,çocuk yapmaya- doğrumaya-ölmeye-yaşatmaya.. BENZEMEZZ

İnşallah bu konu ve diğer faydalı konuları hep beraber tutup sonuçlandırırız..

Bazen hastalık sıkkınlık vs olur ama hep beraber moral motivasyonumuzu düşürmeden *KENDİMİZİ AŞALIM* en büyük engel biziz o zaman dün nasılsak bu gün daha iyiyiz..

Biz insan bütün varlıklardan üstün yaratılmışız üstünlük ( güç, sevgi...) madem bize bu güzellik kısmet rısk verilmiş bizde
Allah huzurunda hem insanlara hem diğer varlıklara saygılı haddimizi bilelim haddimizi bozacak seviyeye düşmeyelim.. Herzaman Allahtan istemeyi kula odaklanmamayı kendimize aşılandıralım..

Özel yetenek nasip edilmiş seçilmiş Allahın eseri insanlar, Elimizdeki ekmekle suyu Allahın günahsız varlıkları hayvanlarla paylaşmayı unutmayalım, selamet ve sağlcakla

Ruzgarbeykoz

Member
Trakyalı81 ustam aliömer ustamız çok formlarda olmazdı geldi bizim için bir mesafe almamıza sebeb oldu allah razı olsun aliömerin çubuk hakkında gurusleri formunu daha önce de okumuştum takip ediyordum ama okumamışım sadece üstünden geçmişim bunu ne zaman anladım biliyormusun aliömer ustamın anlattığı hikayeden sonra anladimki hocam nokta atışı yaptırmıyor sorduğu sorularla bile ip ucu verip bizim araştırarak cevabı bulmamızı istiyor hani dedimya sen soruyordun ben öğreniyordum sen benden ilerdesin tecrüben fazla emeğin fazla benim zaman ve tesrube sikintim var sen doğru soruları sorup cevapları alınca belki sen benden fazlasını anlıyorsun 100wattlik ampul yanıyor kafanda ama benimde bi 20 30 watt ışık yanıyordu neyi nasıl yapicagimi çok iyi bilmiyorum BulursamKader25 ustamızın usulüyle çalışıyorum yada taklit edmeye çalışıyorum Aliömer ustamızın tecrübeleriyle pişmeye geliştirmeye çalışıyordum inan kendimi sudan çıkmış balık gibi hissettim allah kerim gönül verdik inşaallah muaffak oluruz vazife sana düştü başını agritirsak şimdiden hakkını helal et

Son düzenleme:

amora

Member
Evet mümkün. Bu konuda anlaşılır şekilde bir açıklama yapamak isterdim. Fakat son zamanlarda gelişen olaylar karşısında Aldığım karar neticesinde bundan böyle ne define sohbetinde nede başka bir yerde özelikle çubuklarla alakalı paylaşımlarda bulunmayacağım aynı şekilde üyede olmayacağım belirtmek isterim. Bilinmesini isterimki bu kararı alırken kimseye küs yada dargın değilim. insan ancak dostuna arkadaşına küser darılır. Bu sitede dostluğunu kazandığımız her bir arkadaşla irtibatımız elbete devam edecektir.
Ayrıca araştırmacı kişiliğin kararlığın seni amaçladığın hedefine ulaştıracak buna gönülden inanıyorum. Ve bu işe en yakın duran ustalardan biri olduğunu belirtmek isterim. Bu vesileyle tüm üyeleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Allaha emanet
saygi ve sevgi bizden ustam allah cc razi olsun senden elinden geldigini esirgemedin banane demedin herseyi alenen soyleyemesende her sozunde bi egitim gerceklik uyanin dedin ha alabildigimizi aldik ha alamadik hersey icin allah razi olsun sizde allaha emanet olun

ama sana karsi emegine karsi cok basit birsey istiyorlarmis gibi saldiranlar cemkirenler ne istediklerini bilmiyorlar sizinde neden ne icin geri durdugunuzu anlamayacak kadar geri insanlar size sesleniyorum sizin gibi insanlar yuzunden burada bize bilgi veren ustalarimizi formdan sogutuyorsunuz susturuyorsunuz zaten ellerinden geleni yapiyorlar sistem sistem yahu sistem olsa ne olur eminim verseler gene beceremeyiz daha cubuk tutmayi kac senedir adam gibi yapamiyoruz sen yapamiyorsun diyende halt yemis bende yapiyorum diyordum usta olmayan gelip yanimda hayran kaliyordu gidin bi ustaniz izlesin sizide bakalim yapilabiliyormuymus bi ton sistem acikladilar bilgi verdiler istifade eden eder edemeyen soruyor cevap aliniyor emek hirsizlari defolun gidin kimsenin emeginin ustune yorum yapmayin aliomer ustamin avukatida degilim bizim icin bilgi bilgidir istifade ediyoruz nedemisler ne tavsiye etmisler takip ediyoruz surekli onada engel oluyorsunuz bunada mani oluyorsunuz gerci emek hirsizinın bu umurunda degil amaci bilgi tecrube diil ali yapacak veli yapacak emekhirsizi satacak

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Herkese calistiginin karsiligi vardir.

Su akar mecraini muhakkak bulur.

Su akar, kumu herzaman kalir.

Calinca olur.

Rabbim hakkimizda hayirli olani bize ihsan eylesin insallah. Amin.

Konuyu geriden tekrar okudum.
Ne ararsaniz hersey yazilmis,
Altini nasil bulacagimiz dahil.
Bu yazilanlardan nasil oldugunu hala
anlamayan varsa bilsin ki; cok daha fazla calismasi gerekiyor. Ne zaman ki anlar, vakit gelmis demektir.
Aliömer ustam gibisini bulmamiz cok zor. Allah cc kendisinden razi olsun.

Sistem, sistemdeki cubuk cinsi ve kanyondaki ses yankisi ornegi her cubukcuya cok sey anlatmasi gerekiyor.
Devam insallah...

Son düzenleme: