Ar,Ge selim

balkaya34

Bilgili Üye
Ustam, sizin dusuncelerinize saygim oldugunu bilmelisiniz. Bu tum uyelerimiz icin de gecerlidir, dogru yapsin, yanlis yapsin ben saygi duyarim. Ama benim burada gorevim dogru bilgiyi vermek, heleki uzmani oldugum bir konuda en dogru bilgiyi sifir hatayla ogretmektir. Eminim ki sizde benimle ayni fikirdesinizdir. Bir dolandiricilik ile karsilastiginizda da mudahale edilmesi gerektigini savunacaginiza eminim. Uyarimizi yapariz, kisi uyariya ragmen hala kendi bildigini okumaya devam ederse elimizden birsey gelmeyecegi de nettir :)
Saygilar

Selam usdam,,, Eyvallah ,Zaten beni isim.hep eskiya ile ilgili islerdir ,Ben orda bir haksizlik gordum.ve konuya yazdım, Amacim.kimseyi kirmak uzmek olamaz.Benimde Siz dahil tum arkadaslara saygim.sonsuzdur.Asla HADDIMI aşmam , Kimseninde bana karsi haddini asmasina müsade etmen ,Tum arkadaşlara Saygılar

jeolog

Co Admin
Co Admin
Selam usdam,,, Eyvallah ,Zaten beni isim.hep eskiya ile ilgili islerdir ,Ben orda bir haksizlik gordum.ve konuya yazdım, Amacim.kimseyi kirmak uzmek olamaz.Benimde Siz dahil tum arkadaslara saygim.sonsuzdur.Asla HADDIMI aşmam , Kimseninde bana karsi haddini asmasina müsade etmen ,Tum arkadaşlara Saygılar
Sizin magnezyum cubuk satin alma deneyiminiz ve sonrasi yasadiklariniz ve uyelere bu magduriyetinizi ve hakliliginizi anlatmaniz, aslinda bizlerin evvelinden sobanin sicak oldugunu dikkatli olunmasi gerektigini yoksa yakacagini anlatmamiz gibidir, elbette merak eden merakini gidermekte de hürdür :)

balkaya34

Bilgili Üye
Sizin magnezyum cubuk satin alma deneyiminiz ve sonrasi yasadiklariniz ve uyelere bu magduriyetinizi ve hakliliginizi anlatmaniz, aslinda bizlerin evvelinden sobanin sicak oldugunu dikkatli olunmasi gerektigini yoksa yakacagini anlatmamiz gibidir, elbette merak eden merakini gidermekte de hürdür :)

Eyvallah usdam

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bir insan yaptigindan ve soylediginden muhakkak bir menfaat elde eder, bir hisseye sahip olur, bilse de boyledir bilmesede.

Yapilan is ve soylenen sozdeki menfaat:
1-Allah cc rizasi
2-Maddi getiri
3-Nefsin tatmini, aldigi haz.

Selim Beyin konusuda yukaridaki 3 maddeden birisine dahildir.
Allah cc rizasi icin gayret eden her zaman kazanir, kendisine sitede imkan verilsede kazanir verilmese de kazanir. Amma bu niyette olan kisi kendisine dokunana da degilde dokunmayanlara "zavalli " diyorsa niyetini sorgulamalidir.

Maddi menfaat gayelerine bu sitede musade edilmez.

Nefsin teskini ve alinan haz meseleside site kurallari ihlal edilmedikce problem saymayiz.

Ozetle; kimseye kasitla yapilan bir tavrimiz olmaz.
Herkes kendi dunyasinda yasiyor,
amma dunya onun veya benim dunyam kadar degil. Kiyaslanamayacak olcude buyuk.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustam, surfer bir bilgisayar programidir, gorevide icine aktarilan verileri kullanarak 2 ve 3 boyutlu grafik/diyagram/harita cikartmaktir.
Evdesiniz, kendinizi uzaydaki son teknoloji bir uydu olarak dusunun, simdi uydularin gorusu de ayni sizin gozleriniz gibidir. Evdeki odada gozunuzle gordukleriniz nelerdir? Sizin icinde bulundugunuz odanin icinde bulunan esyalar ve o esyalari cevreleyen duvarlardir. Dogru mu? Bulundugunuz noktadan masaya olan uzakliginiz, o masanin yerden yukari dogru yuksekligi, genisligi, malzemenin kalinligi ve bunun gibi diger tum esyalara ait ebad ve size uzakligi ve yerden yuksekligi. Birde varsayalim duvarda asili resim cerceveleri var. Cercevelerin asildigi civileri gorebiliyormusunuz? O civilerin duvarin icinde kac santimetre cakildigini gorebiliyormusunuz?
Bana alt kattaki odada neler var soyleyebilirmisiniz, tum esyalari ve bulunduklari noktalari yanilmadan soyleyebilirmisiniz? Bunlari soylemeniz icin gozlerinizin cok gelismis olmasi gerekir. Hatta duvarlardaki sivanin kalinligini, tuglalarin durumlarini gorebilmeniz icin de ayni gelismislik gerekir. Bir uydu da bizlerin gozleri gibi sadece yuzeyde olani gorebilir. Yuzeyin icinde veya altinda olani goremez. Isı yayan cisimlerin yaydiklari isiyi yakalabilmeleri sayesinde ancak isiyi yayan cismi saklandigi yerde yakalayabilirler.
Simdi ustam bu kisiler surfer programini kullanip uydudan aldiklari verilerle bir yer bulduklarini soylediklerinde, sizin odada gordugunuz masanin ebdatlarini (yuzeyde olan bir masa bu) ve yerden yuksekligini programda durdugunuz zemini sifir kotu yerine +5metre diye aldiklari icin yerin altindaymis gibi gostermelerindendir. Yani siz odanin tavaninda dikiliyorsaniz masa sizin altinizda olmalidir. Birinci mantik hatasi, sonra renklendirme kullanimi, siz programda demissiniz ki 0 kotu ile 1metre kotu arasi mavi olsun, 2m kotu sari olsun, 3m kotu kirmizi olsun, yani cihazlarda kullanilan renk kodlarini derinliklere gore eslestirmissiniz. Ortaya cikarttiklari gorseli de cihaz gorsellerine benzetmis olduklarindan sizin tavandayken odanin tabaninda bulunan esyalari defineyle iliskilendirmis olurlar. Uydulardan alinan veriler sunlardir, X koordinati, Y koordinati ve Z koordinatidir. Yani duzlem (masanin kenarlarinin bir kosesi sifir kabul edildiginde sizin koseden diger koseye kadar 1cm araliklarla isaretlemeniz ile sifir kosesinden diger koseye olan uzakligidir) uzin kenar X ise kisa kenar Y olur. Z ise bu masanin tablasinin kalinligidir, yuksekligidir.

Nerden yuksekligidir, 0 olarak kabul ettiginiz kottan itibaren yuksekligidir. Uydular dunyanin yuzeyine sinyal yollar, sinyal yuzeye carpar ve uyduya geri doner, bu islemi yuzeyde her milimetreye yapar, deniz kotu sifir kabul edildiginde bu sinyallerin git gel yaptigi her noktadan deniz seviyesinden olan yuksekligini isler ve bir Dağın yuksekligini (deniz seviyesinden itibaren olan) olcer. Bu dagin yerin altinda devam ettigi kismi olcemez, neden olcemez cunku uydularin yolladiklari sinyaller yerin altina inmez. Indigini varsayalim (el fenerini duvara yansittiniz duvarin arkasina ulastigini ve duvarin arkasini gordugunu varsayalim), sinyal havada ilerleyecek sekilde gidiyorken, birden kati bir yuzeyin icine ulasmis olacak ve kati yapi icinde ilerleyecek, sizce ilerlerken aldigi veriyi uyduya geri nasil dondurecektir? Yani sizin el feneri duvari gecti arka odayi aydinlatiyor, siz duvarin arkasindan aydinlatilan odayi gorebilirmisiniz, elbette hayir cunku isik cisme carpacak ve sizin gozunize ulasacak ki beyin o cisimlerin goruntulerini isleyecek ve size gorselde neler oldugunu gosterecek.
Buraya kadar uyduyla yer alti verilerinin elde edilemeyecegini anlattim.
Surfer programi sizin vereceginiz verilere gore bir cizim yapar. Ben istersem everestin zirvesini sifir kabul ederim, i zaman everestin verilerini surfera girdigimda deniz seviyesinden asagi dogru 8878 metrelik bir cukur cizimi ortaya cikartirim. Dag olur cukur.
Eger elinizde jeofizik muhendisliginde kullanilan yeryuzunun yuzeyinden yerin altina atilan farkli sinyaller ile olculen veriler varsa (2 farkli ortam kullanilmiyor, once hava(gaz) sonra kati seklinde), bu veriler surfera aktarilir, ve surfer hizlica yerin altinin haritasini ister 2 boyutlu ister 3 boyutlu bizlere sunar, siz aldiginiz verileri el ile isleyerek ayni haritayi cikartirsiniz fakat zamaniniza mal olur, bu sebeple de teknolojinim ve bilgisayarlarin yardimiyla zamandan kazanmak icin bu programlari kullaniriz.
Definesohbeti olarak insanlarimizin bilgide zaaflari olduklari konulara nasil bir bakis acisiyla yaklasmalari gerektigini gosteriyoruz, eger birileri sizleri kandiriyorsa ve sizlerin de bundan en ufak haberiniz yoksa bu konuda sizi uyarmak cok dogaldir.
Konudaki uyemiz, kendince birseylerin gelistirilmesinde caba sarfediyor olabilir, uzman oldugu konu basliklarida olabilir, fakat dun actigi konuda, ve youtube sayfasindaki videolarda asla kabul edilemez bilgi eksikliginden kaynaklanan hatalar var ki, bir de sahaya cikilmamis sadece klavye basindan isleri basarmis gibi anlatimla hazirlanmis olan calismalarda eklenince, sizleri uyarmak, arkadasimizi da calismalarinda daha gercekci ve dogru verilerle ve ortaya cikacak sonuclariyla tekrar gelip paylasmasini istedik.
Kardasim,
O kadar guzel izah etmisin ki meseleleri cok begendim.
Bu yazini gozden gecirip ilave edecegin seyler varsa ilave et. Mustakil bir konu ac guzel ve vurgulu bir baslikla. İlgili katagorisine sabitleyelim. Her gelen istifade etsin insallah, konu icinde kaybolup kalmasin.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Kardasim,
O kadar guzel izah etmisin ki meseleleri cok begendim.
Bu yazini gozden gecirip ilave edecegin seyler varsa ilave et. Mustakil bir konu ac guzel ve vurgulu bir baslikla. İlgili katagorisine sabitleyelim. Her gelen istifade etsin insallah, konu icinde kaybolup kalmasin.
Tamamdir ustam :)