Arazide kar tutmayan yerler.

Servet kurtuluş

Aktif Üye
Selamün aleyküm cümleten hayırlı akşamlar.

Arazide dolaşırken dikkatimi çeken bir durum oldu
Karın bolca yağdığı zamanda heryer karla kaplı ve kar 20 cm kalınlığında.

Fakat bazı kayaların ve toprak zeminlerin karı tutmadığını gördüm.

Tahmin yürüttüğüm zaman gazdan yada oksitlenmeden olabilirmi diye düşündüm.

Bununla ilgili düşünceleriniz nedir abiler.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Kar yağdığı zaman gaz çıkan yerler kar tutmaz ya da hemen erir buda ayrı bir bakış açısı olmalı.Yine aynı şekilde boşluk olan yerlerin üstleride kar tutmayabilir veya erken erime yapabilir.Tüneller de bu olayın içinde değerlendirmeye alınabilir.Şüpheli bölge olarak cihaz destekli araştırma yapılması uygundur.

Servet kurtuluş

Aktif Üye
Kar yağdığı zaman gaz çıkan yerler kar tutmaz ya da hemen erir buda ayrı bir bakış açısı olmalı.Yine aynı şekilde boşluk olan yerlerin üstleride kar tutmayabilir veya erken erime yapabilir.Tüneller de bu olayın içinde değerlendirmeye alınabilir.Şüpheli bölge olarak cihaz destekli araştırma yapılması uygundur.
@vakko bu ihtimali merak etmiştim aslında buda bir definecinin dikkat etmesi gereken bir durum olabilir o halde.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Zeminde yüzeyi görünen kayada da aynı durum söz konusu olabilir mi yani kayada tuzlanma
İşin kayaç kısmı onu anlamak, tanımak ehil işi

Tortul kayaçlar
Volkanik kayaçlar
Başkalaşım kayaçlar

Bu farklı türdeki çeşitler içerik olarak farklı ve bu farklılıklar bir araya gelince ne oluşturur bunun karşısında kar ne gibi tepki verir araştırmak lazım.Su ile birleşince ! tepkisi işin bu tarafını çok araştırmadım gerek duymadım.
Su bir çözücüdür!
Kayaçda var olanı çözünce ortaya çıkana bakmak lazım.

Servet kurtuluş

Aktif Üye
İşin kayaç kısmı onu anlamak, tanımak ehil işi

Tortul kayaçlar
Volkanik kayaçlar
Başkalaşım kayaçlar

Bu farklı türdeki çeşitler içerik olarak farklı ve bu farklılıklar bir araya gelince ne oluşturur bunun karşısında kar ne gibi tepki verir araştırmak lazım.Su ile birleşince ! tepkisi işin bu tarafını çok araştırmadım gerek duymadım.
Su bir çözücüdür!
Kayaçda var olanı çözünce ortaya çıkana bakmak lazım.
@kaynak Anladım ustam teşekkür ederim ?

Servet kurtuluş

Aktif Üye
Fazla takılmamak gerek, yazı tura atmaya benzer, Şahsen kimsenin bu şekilde çalışma yapacağını düşünmem.
@28karayel28
Aslına bakarsak öyle bu zamana kadar kar yagsinda karın tutmadığı yere bakalim define olabilir diye düşünen yada konuşan duymadımda görmedimde yalniz yeraltındaki oda mezarı kaya mezarı tünel vs gibi yerlerde oksitlenme gaz türü şeyler olduğu için bununla bir alakası olabilir mi diye düşündüm.
Daha önceden definenin olduğu yerde kar tutmaz diye birşey duyduğumu hatırlar gibiyim.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@28karayel28
Aslına bakarsak öyle bu zamana kadar kar yagsinda karın tutmadığı yere bakalim define olabilir diye düşünen yada konuşan duymadımda görmedimde yalniz yeraltındaki oda mezarı kaya mezarı tünel vs gibi yerlerde oksitlenme gaz türü şeyler olduğu için bununla bir alakası olabilir mi diye düşündüm.
Daha önceden definenin olduğu yerde kar tutmaz diye birşey duyduğumu hatırlar gibiyim.
1-2 metre asagida oda varsa;
Kar gec tutar
Etrafinda da ince olur kar kalinligi.
Ve ilk buradaki kar erir.
Bu tur yerlere ozen gostermek gerekir.
Bosluk testi iyi yapilmalidir.