• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Av helalmi

sevdalı

Moderatör
Moderatör
Tabiiki de av helaldir haram denmez yinede insanın merhamet damarları kabarıyo,merhamet merhamet merhamet:174:

Son düzenleme:

HİTİTLİ

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Av vb hususlarda maalesef güncel fetvalar vermekten çok uzak bu konuda söz sahibi hocalar,yetkililer.
Tabi adamların aklına gelmiyor nede olsa yaban keçisi eti gelse güzel bi kavurma vs olur.

Bir takım hatta bircok kaide güncellenme müsadesine sahip dinimizde.
Av da bunlardan bir tanesi.
Avın temelinde aclık vardır.
Bugün dagda ıssız bir ormanda bir adada tek basına kalırsın ölmek ihtimalin vardır avlanabilirsin.
Yok ama cıkıp dag bayır el kadar bıldırcını,geyigi keçiyi vurursun buna helal demek küfür gibi birşey olur.

Bu işin temeli ihtiyactır ihtiyactan kaynaklıdır.
Kocaman marketler bitti tükendide dagdaki el kadar bıoldırcının etine mi mahrum kaldık.

KAfir nefislerimize hizmet etmeyelim dostlar.

Allahın sessiz kulları hayvancagızlara el sürmeyelim günahtır hepsinin yavrusu eşi bilmemnesi var.
Gereksiz istekler bunlar.

chasse

Engellendi
arkadaş olayı başkla boyuta taşımanın anlamı yok ben diyanetede sordum av tamamıyla haram degil belli koşullar oluşunca helal sen dogada hayvanlara kaç defa yem verdin önce onu bir izah etsene bana dogada tavşan keklik bıldırcın göstersene nerde bu hayvanlar ben rejeteryan falan degilim onuda söylüyüm bir serçe ile bir büyükbaş hayvanda aynı can var bir serçe ile doyarmısın asla ama bir büyük baş hayvan ile en az ikiyüz kişi doyar sen şimdi diyecelsinki büyükbaş olunca helalmi adam ona en azından bakıyo besliyo zamanı gelince kesiliyo ama sayısı azaltılmıyo aksine besicilik yapan bir kişi devamlı üretir yani sayı eksilmez artar senin hobi dedigin bence günah başka güzel bir bulunsa daha güzel olmazmı isterseniz birde siz sorun diyanete ne kadar helal maddi durumunuzuda söyleyin ben bu işi zevk için yapıyorum deyin bakalım ne diyecekler ama bizler kendimize bir kaçamak cevap buluruz hemen madem hobiniz avlanmak gelin bu hobinin yanına güzel bir hobi daha ekleyin bak daha büyük zevk alacaksınız yarın kar kış tipi geldiginde daglara kırlara yem bırakın avladıgınız hayvanlarda birazda olsun sizden faydalansın nasılsa siz onlardan sayısız şekılde faydalandınız etlerini afiyetle yediniz onlar sizin etinizi degil ama buraktıgınız yemleri yesinler sizde o manzarayı keyifle izleyin ve hatta video ya alıp gururla yayınlayın bak size güzel bir hobi hemde haz duyacagınız bir hobi bana kızıyosun biliyorum ama kardeş kusura bakma ama hakkımız yok beslemedigimiz bir masum hayvanın canına kıymaya ceylan kalmadı geyik kalmadı kardeş torunlarımız sadece resimleriyle yetinmesinler onlarada görmek nasip olsun o hayvanları birakalım her şey yerinde güzeldir çiçek dalında hayvan dogada güzeldir bu benim kanaatim
abi ben herşeyin bilincindeyim inan buraya bu konu için üye olup yazdım, sanalda ne desem boş benim komşularda başım belada yem su koyarak balkonda kumrulara bakıyorum ve gün geçtikçe sayısı artıyor... şikayet ediyorlar sağı solu pisliyorlarmış ama umrumda değil ben tüm kahvaltılığımı köpeğede verdim milletin hakir gördüğü domoz için araziye patates ve makarna da bıraktım he sayısız hayvan da öldürdüm bu tamamen benim iç huzurum/görüşüm yoksa kanunuda takmam sadece avcı olarak yazdıkların ve konundan alındım cevap yazdım ki neye yarar herkes bildiğini okuyacak... sana ve görüşlerine saygım var burda anlatmak istediğim genelleme yapmamanız, herkesi bir kefeye koymamanızdı yanlışım varsa affola
saygılar

RuhAdam

Member
Kayıtlı Kullanıcı
''Zerreden kürreye'' denmez mi? o halde iyi düşünmek lazım! Can yakmak iyi değildir, bunu bilir bunu söylerim.

Uçuk61

Member
Kayıtlı Kullanıcı
şimdi posta gazetesi okuyorum eskişehirli olduğumu hepiniz biliyorsunuz .. gazete de aynen şöyle söylüyor bizim 15 ilerimizde çifteler ilçesi var kadın 3 yavru kediyi köpeklerin olduğu yere bırakıyor ve köpekler kedileri parçalıyorlar.. ya nasıl insanlıktır nasıl kişilik bozukluğudur.. biz hayvanlardan bile daha acımasızız ... diyecek hiç bir şey bulamadım..
Ustam 1 hafta öncede benim çalıştığım yerde tam 12 adet sokak köpeğini zehirleyip öldürmüşler , güvenlik kamerasından bakmışlar 1 kadın onlara zehirli et vermiş , ne diyelim Allah böyle cani ve kendini eğitememiş insanların be....sını versin , hayvanları öldüren insanlar bakalım mahşerde o hayvanlar ile yüzleşince ne yapacaklar

psh

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
helalmi harammi orasini bilmem ama ben karşıyım ava

hepastios

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Aslında şöyle bir durum var bir çoğumuz bazı şeylerin haram olduğunu bile bile günaha giriyoruz kendimi örnek vereyim elazığ imam hatip lisesi mezunuyum fakat arada bir alkol da alıyorum harammı haram böyle bildiklerimde çok adam cuma namazında yanımda saf tutmuş bir bakıyorum cumartesi içki aleminde böyle bir sürü örnek var uzatmak istemiyorum av meselesi ise deniz hayvanları helaldir kara hayvanları ise bazıları yalnız üzerinde burka olmamak şartıyla yahut ihram oda günümüzde giyilmedigi için bir sorun yok demektir

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu soruya en iyi cevabı aşağıdaki hocam açıklamıştır.

hepastios

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Benim kendi şahsi fikrim ise vicdanlı insan zorda kalmadıkça hiç bir canlıyı öldürmez çünkü diyer tarafta mutlaka hesap verilir

Üst Alt