Beddualı lahit

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Tabnit lahiti.. Ekli dosyayı görüntüle 219916. Gövdedeki hiyeroglif kitabesinden lahdin ilk sahibinin Penephtah isimli bir Mısırlı generale ait olduğu anlaşılıyor. Lahdin üzerinde Mısır yazısı ile yazılmış beddua şöyle: "Her kim ola ki, benim lahdimi açar, Allah onun cezasını, belâsını versin." Bunun altında da lahdin ikinci sahibi Tabnit’in Fenike dilinde kitabesi bulunuyor. Kitabede, "Ben Astarte rahibi ve Saydalılar kralı Tabnit. Bu lahit içine gömülüyorum. Ey benim mezarımı bulan kimse! Her kim olursan ol, benim lahtimi açma ve benim huzurumu bozma! Çünkü yanımda ne gümüş, ne altın ne de define var. Bu lahitte yalnızca yatmaktayım. Bana mezar olan bu lahiti açma, bu türlü hareket Astarte’ye karşı büyük bir hakarettir. Eğer benim tebbihimi tutmaz, aksine mezar odamı açar ve huzurumu kaçıracak olursan, yaşayanlar arasında ve güneş altında nesilden ve neshepten mahrum kal ve ölüler arasında yatacak yer bulma" denilen ilginç bir beddua okunuyor.

Osmanlı imparatorluğunun Müzeler Müdürü Osman Hamdi Bey başkanlığındaki Türk Arkeoloji Heyeti, Kral Tabnit'i yerinden oynattı. Lahdi mezardan çıkardı, İstanbul'a getirip müzeye koydu. Kralın iskeletini içinden aldı, onu cam bir muhafaza içinde sergilemeye başladı. Yaptıkları bu işten dolayı Türk heyetinden hiçkimse zeval görmedi; hepsi de ecelleriyle öldü.... Bu lahit halen. İst. Arkeo. Müze. Sinde cam fanus un içindedir..

Mal bulanındır

Konya Sidamara Lahdi, Ekli dosyayı görüntüle 219917bulunduğu yerin adını alıyor. Benzerlerinin en güzeli ve en görkemlisi... M.S. 3'üncü yüzyıl Roma dönemine ait. İşlenmedik bir noktası kalmayan lahdin uzun yüzünde bir avlanma sahnesi tasvir ediliyor. Kraliyet Ailesi'ne ait olduğu sanılan lahdin ikinci uzun yüzünde, kralın karısı Tanrıça Artemis'in kıyafetiyle temsil edilen kızı ve iki dioskur, ailenin her iki yanında yer alıyor. Lahdin kısa yüzünde, at üzerinde avlanan genç bir adam tasvir edilmiş. Diğer kısa yüzünde bir mezar kapısı görülüyor. Sidamara Lahitleri, kendilerinden önceki dönemlerde yapılan lahitlerle benzerlik gösterse bile, Anadolu kökenli olduğu düşünülüyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki en ağır eser, Sidamara Lahdi. Sidamara Lahdi, Konya Ereğlisi-Karaman yolu üzerinde, eski adı Sidamara olan Ambar köyünde bulundu. MS 3. yüzyıla ait olan lahdin kapağında ve dört yanında kabartma heykeller var. 27 tonluk eser, 1900'de bulundu ve Osman Hamdi Bey tarafından İstanbul'a getirtildi. Birtakım kaynaklara göre; mandalarla Konya demiryoluna kadar getirilen eser, yerleştirilebilecek vagon bulunamayınca bir lokomotifin bazı bölümleri sökülerek ve çatısına uygun bir tertibat kurularak İstanbul’a getirildi. Eser, müzenin duvar kısmı örülmeden önce sergilenecek alana yerleştirildi ve daha sonra müzenin cephesi yapıldı.... Buda dönem yimişşş bee helali var bu eski definecilerinn

Mushap

Editör
Abi sen böyle lahitler paylaşıyon ama bu kardeşin in içi gidiyor rüyada lahit görürsem senden bilirim.ancak ruyada görürüm yaa neyse hayırlı geceler .

szihoprenic

Bilgili Üye
Olsunda beddualili olsun ustam umarım bu islere gönül veren ustalarim bi gun rastlar inşallah

szihoprenic

Bilgili Üye
szihoprenic kardeş rastlanıyordaa mübarek mal ya dönem yimişşş oluyor yada çok ağır oluyor temizleriysee hep meskun mahal içinde kalmış etraflarında yapı dolmuş tokanamıyoo kimsee[/QUOTE
Dogru diyon ustam en son anavarzada gormustum lahiti yalak olarak kullaniyorlardi amma vardir bakir yerlerde illa ki.
Bide ustam kafama takildi bu yerinde lahit alanlar bunu nasil kılıfına uyduruyor?

Mal bulanındır

Dayı+para+lojistik= açılmamış bakir lahit... Hani uzun süre sigarasız kalırsın sanki dişlerin sızlar sona paketi açınca kokuyu beynine çekersin yaa işte açılmamış lahit açtığında o çürümüş ceset ve bakteri kokusu öyle etki yapar kafanda O kafanın güzelliğini başka biyerde bulamazsın.. szihoprenic kardeş

szihoprenic

Bilgili Üye
Aman dur ustam muptelasi yapacan :) daha önceki yazilarinda takip ettim kadari ile şöyle bu ifaden vardi bulunanlar bu topraklarda ki mallarinyuzde 10 nu degil ki bu ifadene bende katiliyorum bakir yerler vardir illaki

szihoprenic

Bilgili Üye
Mübarek zeytinlik degil bildigin darphane imis bu arazi sahibinin agzina kürekle carpacan hemen ispit arazide gitmis elinden kurban oldugum hûda kimine meydan verir at vermez kimine at verir meydan vermez