Bi konu hakkında yardim lazım.

Turko

Uzman
Dereden çıkma olasılığı varmı yiginti taşların.

Gezenti

Bilgili Üye
dur abi dur sakin ol ? abiler ustalar üstad’lar Prof lar gelecek ler merak etme. Konuyu 10 numara çözüme kavuşturur lar.
İnşallah gelirler bekliyoruz :) sizler dün yorum yaptığınız için fotoğrafsız haline. Fotoları yükleyince etiketliyim istedim. Sakinim :)

gülbahçeli

Editör
gurban karşıya geçip o taşı yakından inceleyip birkaç resmini çekebilseydin iyi olurdu uzaktan sal taşı gibi görünüyor gördüğüm kadar altındaki taşta aynı burdan bir şey demek doğru olmaz doğalmı deyilmi onu sen belirleyecen oraya birdaha gittiğinde inceler bakarsın umarım iyi birşeyler denk gelir ustaların yorumlarını bekle fikirlerini al ?

Gezenti

Bilgili Üye
gurban karşıya geçip o taşı yakından inceleyip birkaç resmini çekebilseydin iyi olurdu uzaktan sal taşı gibi görünüyor gördüğüm kadar altındaki taşta aynı burdan bir şey demek doğru olmaz doğalmı deyilmi onu sen belirleyecen oraya birdaha gittiğinde inceler bakarsın umarım iyi birşeyler denk gelir ustaların yorumlarını bekle fikirlerini al ?
Kusura bakma hocam sal taşı nedir niçin kullanılır girecektim gidecektim geçemedim başka yerden ulaşırım yarın çekerim fotolarını. Sal taşıysa ne olabilir ihtimal nedir

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Merhaba. Sağlam bi makina değil belki ama nokta makro simplex cihaz kullanıyorum. Kayaya tasa öttüğünü bilmem. Bu gece rastgele biyerde arge yaptım makinayı tuttum da sinyal aldığı yerde toprak sandım 3 5 santim topraktan sonra kaya cıktı. Açtım 2-3 mt kadar koca bir kaya ve 4 farklı bölgesinden sinyal aldım. Pointledim 4 ayrı yerinde öttü makina. Frekansları hep farklıydı. Gece olduğu için fotoğraflayamadım. Yarin fotoğraflar, buraya eklemesini yaparım. Sizce ne olabilir. Neyin sinyalidir. Yada kayanın ici kayanın altına kadar bu makinadan sinyal alabilirmiyim. Açamadım da kecikoyun sesleri gelince bıraktım yarın gidicem. Fikirleriniz tecrübeleriniz nedir. Ne yapmak gerekir. Ne olabilir. Teşekkürler.
VLF cihaz kullanıyorsunuz ve henüz acemisiniz sanırım.
Toprak ayarı otomatik görünüyor, arada sırada sıfırlama tuşu var mı bilmiyorum sıfırlamanız gerekir.
Arazi yapısına göre doğru arama modunda kullanın.
Sanırım burada yoğun mineralli bir kayalık söz konusu.
Dedektörcünün mineralden kastı özellikle demir ve demir karışımı metal cevheri ve diğer metal bileşikleridir.
Topraktan kayaya ve kayadan toprağa hızlı geçişlerde algılama geç olabileceği için hatalı sinyal alabilirsiniz, bu normaldir.
Zamanla bu hataları telafi etmeyi öğrenip cihazın dilini öğrenirsiniz.
Bu arada arazi yapısı ve fotoğraflardaki görseller, düz kaya falan umut veren yerler değil.
Medeniyete ve işaretlere yakın yerlerde emek harcayın bence.

gülbahçeli

Editör
Kusura bakma hocam sal taşı nedir niçin kullanılır girecektim gidecektim geçemedim başka yerden ulaşırım yarın çekerim fotolarını. Sal taşıysa ne olabilir ihtimal nedir
otür taşlar genellikle mezarların üstüne konulan taşlardır biz sal taşı deriz tabiki seni umutlandırmak istemem belkide sal taşı deyildir onun için incelemen gerek selametle

Gezenti

Bilgili Üye
VLF cihaz kullanıyorsunuz ve henüz acemisiniz sanırım.
Toprak ayarı otomatik görünüyor, arada sırada sıfırlama tuşu var mı bilmiyorum sıfırlamanız gerekir.
Arazi yapısına göre doğru arama modunda kullanın.
Sanırım burada yoğun mineralli bir kayalık söz konusu.
Dedektörcünün mineralden kastı özellikle demir ve demir karışımı metal cevheri ve diğer metal bileşikleridir.
Topraktan kayaya ve kayadan toprağa hızlı geçişlerde algılama geç olabileceği için hatalı sinyal alabilirsiniz, bu normaldir.
Zamanla bu hataları telafi etmeyi öğrenip cihazın dilini öğrenirsiniz.
Bu arada arazi yapısı ve fotoğraflardaki görseller, düz kaya falan umut veren yerler değil.
Medeniyete ve işaretlere yakın yerlerde emek harcayın bence.
Evet ustam yeni çözmeye çalışıyorum. Hocam her arazide toprak ayarı yaparım toprak ayarı yapmadan makinayı vurmam. 5 çeşit arama modu war 2-3 modda aynı yerde öttü. Öyle rasgele çıkmıştım ötünce merak ettim ilk defa Kaya’dan sinyal alınca şaşırdım :) teşekkürler hocam

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.

Gezenti

Bilgili Üye