Bilgi birikim lütfen

acemi 55

Bilgili Üye
Ustam bu delük sakın sadaka bacası olmasın çok kıymetlidir öldükten sonra yıllarca sikke atarlar direk malzeme odasına düşer.
ister
sadaka de ister havalandırma ama aşagıda odası var sonuçta fakat benim gibi yaşlıların becerecegi iş degil maalesef:zuhaha:

Turko

Uzman
Kardes sana göre ruh deliği ile sadaka bacası aynımıdır.
Bu şekilde bariz ruh deliği hiç denk gelmedi hep üzeri başka bir kaya ile yarım kapatılmış denk geldi benim bulduğum ve odasına yada mahzenine indiğim ruh delikleri 10-12 cm capindaydi . Ustanın paylaştığı ebat olarak büyük duruyor abilerimizden duyardım sadaka deliğini kuyu gibi derlerdi. Hiç kısmet olmadı görmek.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Bu şekilde bariz ruh deliği hiç denk gelmedi hep üzeri başka bir kaya ile yarım kapatılmış denk geldi benim bulduğum ve odasına yada mahzenine indiğim ruh delikleri 10-12 cm capindaydi . Ustanın paylaştığı ebat olarak büyük duruyor abilerimizden duyardım sadaka deliğini kuyu gibi derlerdi. Hiç kısmet olmadı görmek.
Hımm peki ruh deliği hakkında bildiğini duyduğunu yazarmısın sana zahmet.

Smokin

Moderatör
Moderatör
Ustam içinde kalıp dert olacağına dışına çıksın mert olsun :)

Birde karar verip gidememek kötü birsey. Demek ki oranın suan açılmaması gerek. Zamanı gelmemiştir.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Ustam içinde kalıp dert olacağına dışına çıksın mert olsun :)

Birde karar verip gidememek kötü birsey. Demek ki oranın suan açılmaması gerek. Zamanı gelmemiştir.
İki üç saat var. Bakalım zamanımı değilmi:) Allah büyük Gam yok keder yok. Bu gün biraz daha mı azimliyim ne :)

Turko

Uzman
Hımm peki ruh deliği hakkında bildiğini duyduğunu yazarmısın sana zahmet.
Ruh deliği inanç ile alakalı yeniden diriliş muhakkak gizli olur açıkta olmaz bariz ortada bulamazsın tanrisinin cagrisina cevap vereceği gün için hazırda bekleyip ruhunun mezardan çıkıp tekrar hayat bulması için geçiş amaçlı yapılır. Havalandırma delikleri belli eder kendini Max 3-4 mt de olur mezarın bulunduğu yerde inançlarına istinaden bazı ritüel lerde içeride ateş yakarlar sonmemesi için oksijen akımı için giriş ve çıkışlı olur. Sadaka deliği içinde söyleyecek tek sözüm var duyduğum ve görmediğim çok merak ettiğim sikke atarlar direk malzeme odasına düşer derler bazisindada mezarın olduğu yere kuyu gibi olur derlerdi abilerimiz. Müsade varsa ben yatayım sabah kalkıp Horasan nasıl anlaşılır onu araştırıp öğreneceğim :) Hayırlı sohbetler sizlere

azzem

Bilgili Üye
Sedegor ustam eğer tespitleri yaptıysan oyalanma boşuna bismillah de gir bence

hades40

Bilgili Üye
Merakla bekliyorum Üstad sonuç ne olursa paylaş lütfen..

Feda

Bilgili Üye
Bu işle ilgili aklima bisey gelsede sana şuna da bak yada şu sebepten dolayi bunu da düşün demem diyemem bilirim ki sen onu zaten düşünmüssundur.ama manen dedinmi is degisir guzel insan.elimden geldigince herzaman buralardayim.allah yolunu hep acık etsin usta.selametle.