Bir arkeolog anlatıyor.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
AĞLAYAN KAYA.:Ziyaretçilerini çeşitli duygulara sevk eden bu kayanın efsanesi ise yıllardır dilden dile dolaşıyor. Doğal aşınma sonucu oluşan, başı önüne eğik, ağlayan bir kadına benzetilen bu kayanın, Zeus'un taşa dönüştürdüğü Niobe'yi temsil ettiğine inanılıyor.Ekli dosyayı görüntüle 277200
Yamanlar dağı Manisa çocukları da burda oklanarak öldürülmüş
bunun uxerine niobe burda taşa dönüş meyi istemiş zeustan ağlayarak taşa dönüşen Niobe ?Mitoloji ?

sandalci14

Operatör
ustam hoşgeldin bilgi için emeğine sağlık.merak ettiğim için bi soru soracağım izninle. arkeologlar neden arkeolog olmayı seçerler.meslek yönünden amaçları hedefleri nelerdir.yani bi öğretmen ' atanmak için' girer. arkeologların iş olanağı nedir

arkelog1453

Member
Yani kardeşim öyle bir şey sordunki bunu anlat anlat sabaha kadar sürer :ROFLMAO:
1.Eğer arkeoloji okuyacaksan zorunlu okumayacaksın kardeşim istek olacak tarihe karşı bi empati duyacaksın..
Benim aslında bu bölümü okumamdaki mesela .
Bizim buradaki müze. bildiğimiz üzere müzede duran kişilerde arkeoloji bölümü bitiren kişilerdir ve bende sürekli bizim mahallediki müzedeki ablayla sohbet etmk için müzeye giderdim öyle böyle derken abla kardeş derken bana bu bölümü aşıladı ve allah razı olsun başardım.
şimdi dışardan bakınca tek bir tip görülebilir ama bu yanlış yani bunun mesleki seçmeli dersleri var mesela
Assur arkeolojisi.Müzeciliğe giriş.Hitit sanatı.Arkaik çağ seramiği.Kültürel antroploji.Urartu arkeolojisi.Antik yunan ve roma döneminde ölü gömme adetleri.Tanrılar ve kutsal alanalar v.b bunun gibi bir çok
arkeoloji bölümü bitiren ne iş yapabilir desek .
1.İnglizce sertifikan olmak zorunda farklı dilde bilirsen bu senin için bi atı demek...
Turizm ve Kültür Bakanlığında çalışabilir lakin bunun için iyi bir puan ve atama gerekmektedir.
Ayrıca ilerleyen zamanlarda kendisini geliştiren insanlar üniversitelerde Arkeoloji bölümlerinde öğretim üyesi olarak görev yapabilir o bölümün başkanlığına kadar yükselebilir. ve müzeler var birde bir müzede görev yapabilirsiniz..

SAYGILARIMLA

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Yani kardeşim öyle bir şey sordunki bunu anlat anlat sabaha kadar sürer :ROFLMAO:
1.Eğer arkeoloji okuyacaksan zorunlu okumayacaksın kardeşim istek olacak tarihe karşı bi empati duyacaksın..
Bizim buradaki müze. bildiğimiz üzere müzede duran kişilerde arkeoloji bölümü bitiren kişilerdir ve bende sürekli bizim mahallediki müzedeki ablayla sohbet etmk için müzeye giderdim öyle böyle derken abla kardeş derken bana bu bölümü aşıladı ve allah razı olsun başardım.
şimdi dışardan bakınca tek bir tip görülebilir ama bu yanlış yani bunun mesleki seçmeli dersleri var mesela
Assur arkeolojisi.Müzeciliğe giriş.Hitit sanatı.Arkaik çağ seramiği.Kültürel antroploji.Urartu arkeolojisi.Antik yunan ve roma döneminde ölü gömme adetleri.Tanrılar ve kutsal alanalar v.b bunun gibi bir çok
1.İnglizce sertifikan olmak zorunda farklı dilde bilirsen bu senin için bi atı demek...
Turizm ve Kültür Bakanlığında çalışabilir lakin bunun için iyi bir puan ve atama gerekmektedir.
Ayrıca ilerleyen zamanlarda kendisini geliştiren insanlar üniversitelerde Arkeoloji bölümlerinde öğretim üyesi olarak görev yapabilir o bölümün başkanlığına kadar yükselebilir. ve müzeler var birde bir müzede görev yapabilirsiniz..

SAYGILARIMLA
Hazır sizi yakalamışken 18 yıllık tecrübenizde heybenizdeyken bir soru da benden gelsin müsadenizle.

Tarihe aşık olmak,geçmişe dokunmak,süreçleri çözümlemek,aydınlanmak ve aydinlatmak v.b. eyvallah.

Genel anlamda arkeologların bakış açısını değerlendirmenizi rica edeceğim.
Malûm burası doğa severler sitesi. Ve aynı zamanda paranın peşinden koşulduğu bir yer. Çok ciddi bilgi birikimine sahip paydaşlar var.

Arkeolog ile define ilişkisini sizin nezdinizdeki bakış açısını merak ediyorum.
Siz bu olaylara hangi pencereden bakıyorsunuz?
Sizin sektördeki algı nedir?
Sizlerinde çoğu bu isleri kovalarlar mı?
Adrenalin mi seversiniz, resmiyeti mi önemsersiniz?
Anlatabilmisimdir umarım.
Genel hatlarıyla bir bakış açısı çizebilirseniz, felsefenizi tüm çıplaklığı ile sizin ağzınızdan dinlemek isterim..

arkelog1453

Member
Güzel soruymuş.
1.şunu bilelim şöyle açıklık getirelim biz arkeologlar olarak evet kazılara karşıyız kardeşim.Lakin karşıyız derken şimdi bazı arkadaşlar kızıyor darılıyor lakin şunu anlamıyorlar birincisi define nedir hazine nedir bunu bilmemiz gerekiyor .Biz veya ben hazine avcılarına karşıyım evet hazine avcısı demek Mezar tümülüs Höyük v.b şeyler açanlara karşıyım çünkü kardeşim bu tarz yerlerden gerçekten değerli şeyler çıkıyor ve çıkartan insanlar bunu bir şekilde yurt dışına çıkartıyor bizim hazinemizden alıp resmen elin gavurunun hazinesine veriyor buna karşıyım evet ve mezarı açarkende tarihi emarelere gerçekten zarar veriyorlar ya kapıdan girmeyip başka yeri patlatıyorlar ya üstten yani bir şekilde zarar veriyorlar . bence bu çok yanlış ..
Bak insnalarımız define arayabilirler buna karşı değilim... define avcıları demek yani bir insanın bir zengin adamın veya kadının gömüsü demek bunu arayabilirler müzelere getirebilirler.müzeler bunun parasını getirene veriyor .
Evet bizim sektörümüzdede bu işleri kovalayan insanlar oluyor ve olacakta bir çok kişi bu yüzden açığa alınıp mesleğinden oldu.
ŞAHSEN BENİM DÜŞÜNCEM ŞU EĞER BU İŞİ ACEMİ BİR ŞEKİLDE PATURA KÜTÜRE YAPIYORSANIZ LÜTFEN YAPMAYIN KARDEŞİM .GERÇİ BEN NE KADAR YAPMA DESEMDE OLACAK BU BARİ BİZİM MÜZELERİMİZE GETİRSİNLER ..

SAYGILARIMLA ....

sandalci14

Operatör
tesekkurler ustat.işin özü "ilgi" yani hobi sanirim.

Uçuk61

Member

SAYGILARIMLA
Ben kucuklugumden beri kazma isine meraktim,oyun oynarken bile en cok celik comak oynardik,isin icinde kazmak var ya ?bir gun yine oyun olsun diye toprak kazarken kemikler bulmustuk eeee hayal gucude cok ya ahan dedik insan kemikleri?meger hayvan kemigi imis