Bir de mavi taş nedir üstadlar

jeolog

Co Admin
Co Admin
Celik uclu bir cisimle ufak bir cizik atip ic rengi neymis bakabilirmisin.

jeolog

Co Admin
Co Admin
@jeolog ustam firuze olabilirmi
Evet ustam Turkuaza cok benziyor yapi olarak ama bu kadar koyu mavi yoktur. Havlit var beyaz, porselen renginde onu maviye boyarlar mavi turkuaz (firuze) diye satarlar. Acaba bu gelenek eskilerden kalmamidir onu merak ettigimden cizmesini istedim :)

timur964

konularim
Evet ustam Turkuaza cok benziyor yapi olarak ama bu kadar koyu mavi yoktur. Havlit var beyaz, porselen renginde onu maviye boyarlar mavi turkuaz (firuze) diye satarlar. Acaba bu gelenek eskilerden kalmamidir onu merak ettigimden cizmesini istedim :)
ustam bu koyu mavili alkol kolanya veya pafumle temas edince oluşuyor bu konuda muşterilerden çok şikayet gelirdi , tabi bu taş o taş ise sen daha iyi bilirsin tabi :)

jeolog

Co Admin
Co Admin
ustam bu koyu mavili alkol kolanya veya pafumle temas edince oluşuyor bu konuda muşterilerden çok şikayet gelirdi , tabi bu taş o taş ise sen daha iyi bilirsin tabi :)
O kadar detay bilmiyorum, binlerce miineral var, olusumlarina, isiya, yerine, dokanak kayasina vs. gibi bir cok etmenlerle de bu minerallerin turevleri var. Mineralog olsaymisim bile tikanacagim noktalar olurdu :)

timur964

konularim
O kadar detay bilmiyorum, binlerce miineral var, olusumlarina, isiya, yerine, dokanak kayasina vs. gibi bir cok etmenlerle de bu minerallerin turevleri var. Mineralog olsaymisim bile tikanacagim noktalar olurdu :)
benim bildiğim tek detay bu , çaktırma :)

jeolog

Co Admin
Co Admin
@jeolog üstadım çizince ayni renk görünüyor
Simdi cizme isini hangi cisimle yaptigini bana soylermisin (ornek; swiss cakisi, celiktir)
Birde bu ornekle cam cizmeye calisirmisin cizecek mi?
Bu ikisinin bilgisinde ornegin sertligi asagi yukari belli olacak ve bazi mineralleri elemis olacagiz. Hem sizde ogrenin hem konuyu okuyacak arkadaslarda ogrensin.

Gemo

Member
Şeklinden cam boncuğa benziyor, eritilip dondurulmuş gibi. Doğal taştan keserek bu formu vermek zor görünüyor. Lapis içinde pirit damarlar, firuze içindede beyaz damarlar olur. Bu iki taş oldugunu sanmam.