bir gariplik var bu iste....

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
HASANKEYF’İN ALTINLARI NASIL YAĞMALANDI?

MEDENİYETLER BEŞİĞİ HASANKEYF

Ortaçağ’daki tarihçiler tarafından Hısn Keyfa olarak bilinen Hasankeyf, Dicle Nehri’nin doğu kıyısında yer almaktadır. Güneyinde Güneydoğu Midyat dağları kuzeyinde ise petrol mahzeni Raman Dağları bulunmaktadır.

Eski tarihlerde şehre Dicle Nehri vasıtasıyla ulaşıldığı için bir çok kitap ve ansiklopedide “Diyarbakır ve Cizre arasında “şeklinde yeri tarif edilmiştir. Ancak bugün şehirden Mardin’i Batman’a bağlayan işlek bir karayolu geçtiğinden böyle klasik bir tarife ihtiyaç bırakmamıştır. Sağlam bir kaleye sahip olması, batışımdan gelerek şehrin kuzeyine doğru kıvrılıp giden Dicle ile çevrelenmiş olması güneyde sırtını ulaşımı zorlaştıran Güneydoğu Midyat dağlarına dayaması Hasankeyf’i kalesinin müstahkemliği ile tarif etmişlerdir. Hasankeyf hep bu özelliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Yakın zamana kadar Mardin’ in Gercüş ilçesine bağlı bir kasaba olan Hasankeyf 1990 yılının mayıs ayında ilçe yapılarak Batman’a bağlandı.

Altın deposu Hasankeyf

Mezopotamya’nın bu en eski yerleşim biriminde tarihte bilinen en eski darphanelerden birinin bulunduğu biliniyor. Ancak yüzyıllardır depremler toprak kaymaları sonucu yüzlerce metre yüksekliğindeki tarihi kentin altında kaldığı belirtilen darphaneye yıllardır sürdürülen kazılara rağmen ulaşılması pek mümkün görünmüyor.

Definecilerin talanına çeşitli yerlerde ele geçirilen buluntulara rağmen Hasankeyf’in halen bir “altın deposu” olduğuna inanılıyor.

1964 yılında artık geçit vermeyen tarihi Hasankeyf Köprüsü’nün yerine “Dicle’nin iki yakasını bir araya getirecek” yeni köprü yapılması için hafriyata başlanır. Bir iş makinesi operatörü ile yardımcısı vardır. Sadece kepçeyi sallarlar toprağa… Ardından gözlerine inanamazlar, kepçe altın dolmuştur. 200 metre ötelerindeki halka hissettirmeden yanlarına alabildikleri kadar altınla kaçarlar. Çok geçmeden çalışan kimse olmadığını gören Hasankeyfliler köprü ayağının kazıldığı yere giderler. Görüntü göz alıcıdır… Altın toprakla harmanlanmış, onları beklemektedir. Yüküyle yetinenler hemen Hasankeyf’i terk ederler ve göç başlar. Tüm yerleşim alanının SİT bölgesi ilan edilmesine karşın Mardin Arkeoloji Müzesi yetkilileri Hasankeyf kazılarının başladığı 90 yılların başına kadar definecilere ruhsat vermekten imtina etmezler. Ve tarih yıllarca “resmi izinli olarak” yağmalanıp tahrip edilir.

Karabulut

Operatör
Usta nasip kısmet vermeyince top tüfekle bile açılmıyor :)

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
1994 de biraz kaldim Hasankeyfde.
Nehrin kenarinda eski karakol varmis.
Gittim baktim.
Hikaye senin anlattiklarina uyuyor.
O yillarda cubukla tanismamistim.
Yoksa sana darphanenin yerini soylerdim.
:))
Zeynelbey Turbesine gittim ilk once.
Coluk cocugu da goturmustum.
İceride koyunlar yatiyordu.
Hanim olmasaydi yanimda o cobani guzelce islatacaktim.
Herkes kiziyor ya sular altinda kalacak diye, kizmaya gerek yok. Etme bulma dunyasi bu dunya. Anlatacak cok sey varda yeri burasi degil.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Hasan kehf medeniyetler şehri
Sadece sana yapılmadı bu zulüm
sen üzülme diye söylenmedi sana
Mardin talan edildi
Batman viran edildi
Bitlisi hiç hatırlatma bana
Ahlat a ki kümbetleri çevreleyen toki evleri
Pişkinlikle çıkıp birde demezlermi ?
Biz onlardan önce yaptık bu evleri
Selçuklu mezarlığı bak şimdi ne halde ?
4 zemin altı mezar odası
Oldu bonzaici mekanı

Gevaş ocağın yıkılsın
Gül pınar yerle bir olasın
Erdemitin kuş bakışlı tarihi coğrafyası
Tokinin olmuş göl MANZARASI
VAN tersinden okudum NAV
kaç kişi bilir bilmem ?
Bilmeyenlerde bilsin Nav demek isim demek Namlı şanlı ismiyle Van
Kalenin etekleri sanırsın patates tarlası
Akşam karanlığında
Taşa deyen kazma sesleri
Sanırsın ki sahipsiz bu Van
Hoş öyle degilmi gerçekten sahipsiz
Hasan kehf gibi :(

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
1994 de biraz kaldim Hasankeyfde.
Nehrin kenarinda eski karakol varmis.
Gittim baktim.
Hikaye senin anlattiklarina uyuyor.
O yillarda cubukla tanismamistim.
Yoksa sana darphanenin yerini soylerdim.
:))
Zeynelbey Turbesine gittim ilk once.
Coluk cocugu da goturmustum.
İceride koyunlar yatiyordu.
Hanim olmasaydi yanimda o cobani guzelce islatacaktim.
Herkes kiziyor ya sular altinda kalacak diye, kizmaya gerek yok. Etme bulma dunyasi bu dunya. Anlatacak cok sey varda yeri burasi degil.
ustam suan bu yazdiklarimin yasayan tanigi var..adam her bahsedisinde boynu bukuk aldilar gettiler iste hafriyat kamyonuyla diyo.cevresinde neoldu dedim
eskeriye oldi dedi

KAFKASS

Member
koskoca memlekette baraj yapacak yer kalmadıydı çünkü.