Bizans Tuğlası

Ramosev

Yeni Üye
tarifine gore kalite mekanin var..
O tuglalarbir atolye nalbant esnaf depo vs vs insaatinda kullanilirdi..mezara kiliseye yogunlas oralarin resimlerini 360 derece cek yukle yoksa sende arsivde kalirsin yukle su resimleri yazzik olmasin oraya
En yakın zamanda hele bi şu ağacın altını eşelim birşey çıkmazsa destek alırım üstatlardan.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
En yakın zamanda hele bi şu ağacın altını eşelim birşey çıkmazsa destek alırım üstatlardan.
Yer tarifinize göre horosan her yerden çıkabilir o bölgede..
Siz önce tespit yapmalısınız.
Onceliklerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Evimin 3 dönümlük bahçesinde DARK STONE denilen Bizans tuğlası çıkıyor. Heryer bu tuğla ile döşenmiş sanırım. Yerleşim yerimi yada bir kilisemi vardır. 100 metre ilerisindedir eski mezarlık var ve definecilerin sık sık uğrayıp kazı yaptığı alan. Bu konu hakkında biri beni bilgilendirebilirmi araştırma yaptım ama kısıtlı bilgiye ulaştım ?
Mezarlık alanına yakın olması hasabiyle, konuma ilişkin (yerleşim) bağlantılı bir yapı inşaası olabilir.

Üstad26

Member
Bu tarz taşlar daha çok kavisli araştırdığıma gr çatı döşeme taşlarıymış kavisli olanlar. Aynı tip bir çokta duvar kayası var.
Aynı olay bizimde başımıza geldi 80 com yakın tuğla örgü vardı üst üste dizilmiş epey tuğla çıktı şimdi gelelim soruna bu tuğlaları aşağıdaki mezar yada yağı su nem almasın diye yerleştirilmiştir sen aşağıya doğru devam et ortalama derinlik 11 metre civarı rümel yada dromos girişi...umarım faydalı olur bol şans

Üstad26

Member
Bizim sıralama şöyle oldu.2.75 toprak sonra 2metreye yakın tuğla hafif yanıklı sonra 2 metre killi toprak sonra2mtre civarı siyah toprak sonra 40cm horasan sonra dromos