bulmak kolay ..cevheri isleyip yemek cok zor

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Gecen sene eylulden beri malumatin varmi burdan @poseidon2023 ustam ekmeklimi corbasini kaynatan olmusmu.

Her biri binlerce yıllık! Tümülüs mezarlar...
Bursa'da tarihe ışık tutacak her biri binlerce yıllık devasa taşlardan yapılmış yüzlerce mezar odasının olduğu nekropol alanı bulundu.Buranın çok eski olmasından dolayı ayrıca bir öneme sahip

Önceki Fotoğraflar
7

Bazı tümülüslerde 10 tane mezar odası var. Bu mezar odaları kireç ve çakmak taşından yapılmış ve 2 metre derinliğinde
8
TÜRKİYEDE BÖYLE BÖLGE GÖRMEDİM

"

9

Bu alanın hangi dönemden kaldığıyla alakalı bir şey söylemek zor. Buranın tarihlendirilmesinin yapılması lazım. Bizim tezlerimiz şu yönde; mezarların yapılış şekline bakıldığında buranın Lidya devrine kadar gideceğini tahmin etmekteyiz.
10

Mezarlarda herhangi bir sembol bulamadık. Bu da mezarların Roma dönemi mezarı olma ihtimalini akla getiriyor. Burası Hristiyanlık öncesi Roma'nın pagan dönemine de ait olabilir. Mezarlarda hristiyanlık dönemine ait hiç bir işaret yok.

11

Ben Türkiye'de birçok tarihi yer gördüm. Buranın bir örneğini görmedim. Lidya döneminin tümülüs mezarlarını biliyoruz, ama bunlar genellikle kumdan ve topraktan yapılma. Burada çok farklı durum var.
12

Toprak kullanılmamış, onun yerine yığma taşlar kullanılmış. Bu bölgede başka buluntular da tarihi büyük bir şehrin varlığını ortaya koyuyor.

13

Burada Roma ve Lidya dönemine ait paraların bulunduğunu biliyoruz. Burada bir çalışma yapılsa ciddi anlamda turist çeker. Ben bu genişlikte bir nekropolü Türkiye'de göremedim.
14

Buranın çok eski olmasından dolayı ayrıca bir öneme sahip"

15

16

Son düzenleme:

poseidon2023

Uzman
Allah iylini versin emiii

Nerden baslıyalım burası lidya ve firik dönemine ayit bölgedir yani bayaaaa eski dönem purogramı yapan gecen sene yapmış o yeni kesfetmiş ne deyek
Her kez nasibini arayıp bulur yer aga
Görüldügü gibi taş örme tespit edip actıgın zaman icindeki kemikler erimis oluyor ve bir iki karış toprak vardır senelerdir taşların aralarından sızan toprak bizim Meslektaslar genelde gece calıştıgı icin ve mezarda büyük mazeme aradıkları icin mezardaki topragıda dışarı atıyorlar ulennn bu da gariban deyip gecerler soban tarla saybi sabah gidince zeytin toplar gibi tek paraları toplar ama toprakta kaldıgı için bakır brons paralar hastalıklı oluyor kondüsyon baya düşük yani hurdalık mazeme bunlarda sıralı mezar oluyor aga aynı bölgede çooook sayıda mezarlar var bazılarında gümüş cıkar yani yapılan emegi kurtarmaz

Apollon01

Moderatör
Moderatör
sağlam tespit lazım, hepsi mi gariban? vardır içinde sırtı sağlam olanı değerli tespiti mümkün ama tabii taş işçiliği zor ses gürültü, taş kır at zor iş vesselam

Mal bulanındır

Allah iylini versin emiii

Nerden baslıyalım burası lidya ve firik dönemine ayit bölgedir yani bayaaaa eski dönem purogramı yapan gecen sene yapmış o yeni kesfetmiş ne deyek
Her kez nasibini arayıp bulur yer aga
Görüldügü gibi taş örme tespit edip actıgın zaman icindeki kemikler erimis oluyor ve bir iki karış toprak vardır senelerdir taşların aralarından sızan toprak bizim Meslektaslar genelde gece calıştıgı icin ve mezarda büyük mazeme aradıkları icin mezardaki topragıda dışarı atıyorlar ulennn bu da gariban deyip gecerler soban tarla saybi sabah gidince zeytin toplar gibi tek paraları toplar ama toprakta kaldıgı için bakır brons paralar hastalıklı oluyor kondüsyon baya düşük yani hurdalık mazeme bunlarda sıralı mezar oluyor aga aynı bölgede çooook sayıda mezarlar var bazılarında gümüş cıkar yani yapılan emegi kurtarmaz
Sagol ustam aydinlatici birifing verdigin icin tamam eleriz orayi varsin oylece kalsin...ödenek yok diye arkeolar muzeciler ilismemis oraya ondan dediydim

Mal bulanındır

@Apollon01 @poseidon2023

poseidon2023

Uzman
aga sen sifri zeklısın şimdi bu zamana kadar yer çitten zengin olsa dururmum

ödenek hiç bir zaman olmaz birileri cıkıp burda arkeolojik kazı yapılması için suponsor olmak istiyorum tarih gün yüzüne cıksın diyorsun müracat ediyorsun kimsin nesin necisin bu gücün varmı formaliteden bakılır ve sonra keşif müzeden ekip gider gezer yazın ögrencileri toplanır fırcalarla calışma yapılır bir sezon iki sezon gercek destek olalan sabırlıdır zamanını bekler sonra küp testi kandil tabak canak mazeme cıkar ğüzeye teslim edilir eee diyerleri nerde ........................................................... ??? suponsor yurt dışından oraya gider olan yerler bu şekilde oluyor agaaa