Bunu Yapan Aynı Kişi midir??

mertebe

Aktif Üye
Her bölgenin kendine has coğrafyası ve kültürü vardır. Kişisel sanatlar ve tarzlar kendi bölgeleri içinde değerlendirilmelidir.
Eskiçağda taş işçiliği bazı uygulamalarda ortaktır. Eskiçağ kentlerinde temel yapı malzemesi olan taşın birçok toplum tarafından sıkça kullanılması doğada hazır durumda var olan bir malzemeden yararlanması olarak açıklanabilir. Bu yüzden birbirinden uzak toplumlarla olan benzerlikler etkileşim olarak görülmemeli doğanın verdiği imkânlar göz önüne alınmalıdır. Örneğin Urartu ülkesindeki kaya düzenlemelerinin benzerlerine Kilikia'da da rastlandığında Kilikia'da Urartu izleri, ya da Urartu'da Kilikia izleri aranmamalıdır. Etkileşimin keskin bir çizgisi olamaz; bu, yüzyılların ve doğanın getirdiği bir oluşumdur. O yüzden farklı coğrafyalardaki toplumlarda görülen benzer özellikler, bizim sadece bazı noktaları açıklamamıza yardımcı olur. Her ne kadar kaya mimarisi kullanımının özü aynı ise de uygulamada farklılıklar olur.
Anladım, Sağolasın üstad..

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Kaya..
Toprağın anasıdır...

Tüm medeniyet kendi kültürlerinde olan bu ortak paydada birleşmiştir.
Kayanın dışında medeniyete dair işaret / sembol göremezsin.

50-30 olan bir kare oyma ile 6-7 olan kareler arasında bir fark yok ikiside kayaya işlenmiştir.
Kimisi topraktadır kimisi odadadır, iki arasındaki fark sadece statüdür.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Kaya..
Toprağın anasıdır...

Tüm medeniyet kendi kültürlerinde olan bu ortak paydada birleşmiştir.
Kayanın dışında medeniyete dair işaret / sembol göremezsin.

50-30 olan bir kare oyma ile 6-7 olan kareler arasında bir fark yok ikiside kayaya işlenmiştir.
Kimisi topraktadır kimisi odadadır, iki arasındaki fark sadece statüdür.
Arkadaşın sorusu verdiğiniz örnek değil oyma ölçüsü vs.
Bizansta romada diğer medeniyetlerde her yapılan mezarın veya yapının ustası aynı kişimidir ?
Kullanılan her malzeme aynımıdır ?
Her gömülen aynı statüde ve kalitedemi gömülür ?
Arkadaş yapan kişiyi soruyor. İmkansız aynı kişi aynı usta yapmıştır demek.Her yapının,mezarın ustası farklıdır.

Görüntü aynı olsa dahi Antalyadaki bir kaya mezarı yapan usta için diyebilirmiyiz aynı usta friglerde mezar yapmıştır.Kesinlikle katılmıyorum.

kaynak

Bizansta romada diğer medeniyetlerde her yapılan mezarın veya yapının ustası aynı kişimidir ?
Arkadaş yapan kişiyi soruyor. İmkansız aynı kişi aynı usta yapmıştır demek.Her yapının,mezarın ustası farklıdır.

Görüntü aynı olsa dahi Antalyadaki bir kaya mezarı yapan usta için diyebilirmiyiz aynı usta friglerde mezar yapmıştır.Kesinlikle katılmıyorum.

Konuya alıntı yaptığınız için statüye açıklık getirdim.

Arkadaşımız iki farklı yer diyor...

Bu iki farklı yerin mesafesini koymadığına göre birbirlerine çokda uzak olmasa gerek.

"Bir şansımız vardır" dememde bir beis yoktur.

mertebe

Aktif Üye

1. ve 2. Fotodaki kayalar arasında kuş uçumu 1500 mt. filan var. Benim kastım, aynı dönemde aynı usta bu bölgede bu ikisini yapmış olabilir mi? Kayadaki ağız gibi algılanan durum, ustanın bir nevi imzası olabilir mi? İmza değilse bir genel işaret ise ne manası vardır? İlk fotonun yanındaki kayada yan yüzeyde oyma varken 2. Fotonun yanındaki kayada sunu çanağı var. Ekli dosyayı görüntüle 265603

kaynak

1. ve 2. Fotodaki kayalar arasında kuş uçumu 1500 mt. filan var. Benim kastım, aynı dönemde aynı usta bu bölgede bu ikisini yapmış olabilir mi? Kayadaki ağız gibi algılanan durum, ustanın bir nevi imzası olabilir mi? İmza değilse bir genel işaret ise ne manası vardır? İlk fotonun yanındaki kayada yan yüzeyde oyma varken 2. Fotonun yanındaki kayada sunu çanağı var. Ekli dosyayı görüntüle 265603
Bir şansımız vardır diyerek sorunuza cevabı yineliyorum.
Medeniyet işlerinde hele hele bu tarz sembollerde imza vs olmaz.
Tamamiyle kendi inanışları doğrultusunda bu ve benzeri emareler işlenmiştir.
Ve bu oyma baba dediğim çeşitlerden 2500 eskidir.
Bu bölgenin geçmişi baya eski olduğunu anlıyorum.

mertebe

Aktif Üye
Bir şansımız vardır diyerek sorunuza cevabı yineliyorum.
Medeniyet işlerinde hele hele bu tarz sembollerde imza vs olmaz.
Tamamiyle kendi inanışları doğrultusunda bu ve benzeri emareler işlenmiştir.
Ve bu oyma baba dediğim çeşitlerden 2500 eskidir.
Bu bölgenin geçmişi baya eski olduğunu anlıyorum.
Baba oymaların özelliği nelerdir sayın üstadım..

kaynak

Çokda bariz bir özellikleri yok fakat büyük olmaları sebebiyle öyle adlandırıyorum.
İşin nokta kısmına gelicek olursak cevresinde değiller.
Bunlar adeta bir anıt gibi dururlar.

baykan

Bilgili Üye
Çokda bariz bir özellikleri yok fakat büyük olmaları sebebiyle öyle adlandırıyorum.
İşin nokta kısmına gelicek olursak cevresinde değiller.
Bunlar adeta bir anıt gibi dururlar.
@kaynak ustanın da bahsettiği bu baba oymaların özelliği epey varlıklı ve statülü bir kişiye ait olması. Sizinde duymak istediğiniz bu olmalı galiba. Mezarı uzağa atabilir. Kendi kayasında olması çok zayıf ihtimal, istisnalar da kaideyi bozmaz. Bu konuda @kaynak ustanın dediklerini çok iyi tekrar tekrar okumanı tavsiye ederim rast gelsin.

mertebe

Aktif Üye
@kaynak ustanın da bahsettiği bu baba oymaların özelliği epey varlıklı ve statülü bir kişiye ait olması. Sizinde duymak istediğiniz bu olmalı galiba. Mezarı uzağa atabilir. Kendi kayasında olması çok zayıf ihtimal, istisnalar da kaideyi bozmaz. Bu konuda @kaynak ustanın dediklerini çok iyi tekrar tekrar okumanı tavsiye ederim rast gelsin.
İlgiyle takip ediyorum yazılanları..Statü farklılıklarını gözlemler hale geliyorum sanki sitedeki arşiv sayesinde. Ama uzağa atma olayına katılamadım. O kadar adım başı durum var ki karışırdı herhalde birbirine..

kaynak

İlgiyle takip ediyorum yazılanları..Statü farklılıklarını gözlemler hale geliyorum sanki sitedeki arşiv sayesinde. Ama uzağa atma olayına katılamadım. O kadar adım başı durum var ki karışırdı herhalde birbirine..
Güzel bir bakış açısını yakaladın.
Karışmaması için birinin veya birilerinin düzenlemesi gerekir.
Kollektif çalışma içinde bunların birlikteliği söz konusudur.
Bu sebeple "bir şansımız var " dedim.
Yapanda gömende vs birbirlerini mesafenizle birlikte "1500" içerisindeki bir alanda tanırlar.

Bazı nekropoller iç içedir.
Bazıları geniş yayılımlıdır.

Daha somut yorumlar için daha geniş kapsamlı sunum yapmanız gerekebilir.

mertebe

Aktif Üye
Güzel bir bakış açısını yakaladın.
Karışmaması için birinin veya birilerinin düzenlemesi gerekir.
Kollektif çalışma içinde bunların birlikteliği söz konusudur.
Bu sebeple "bir şansımız var " dedim.
Yapanda gömende vs birbirlerini mesafenizle birlikte "1500" içerisindeki bir alanda tanırlar.

Bazı nekropoller iç içedir.
Bazıları geniş yayılımlıdır.

Daha somut yorumlar için daha geniş kapsamlı sunum yapmanız gerekebilir.
Kafama takılan nokta şu ustam: Bu kadar geniş bir nekrapol alan olmasına karşın bu adamlardan, bu işçilikli kayalardan başka, yüzeyde neden başka şeyler de yok? Yerin altında mı yaşamış bunlar?