Define Çubukları, Çubukla Boşluk ve Altın Tespiti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Değerli @BulursamKader25 @Aliömer @Apollon01 @KYSR @Mhmt82 @Ruzgarbeykoz ve @Trakyalı81

Kablo sistemi ile alakalı

Bahsi geçen 0.75 kabloyu sordum daha önce tek çeşidi vardi ama malum piyasa şartlarından dolay 2 - 3 çeşit 0.75 kablo satışa sunulmış aralarındaki fark ise. 0.75 kablonun içinde akımı daha iyi iletsin diye kullanılmış olan bakır yoğunluğu dur ortalam fiyatı 1 tl den başlıyor 2 tl ye kadar çıkıyor

Gerçeği bizim işimiz elektik akım ile alakalı değil ama kablonun içinde kullanılan bakır yoğunluğunun yapacağımız ölçüm de ne kadar önemi var

Yanı bakır yoğunluğ az olan da kullanılabilir mi yoksa bakır yoğunluğu çok olan kablodan mı alınmalı

Yardımcı olursanız sevinirim göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya şimdiden tsk esetim
Trakyali72 ustam kolay gelsin, kablonun nasıl olması önemli değil, bütün kablolar aynı veriyi gösterir ancak, baktığımız yerde maalesef ölçümlerde kablo net sonuç vermiyor, onu da bu işi yapan insanların çubuk konusuna hakim olduklarından her türlü yanıltma yani çubuğun her türlü hareketine karşı bir hile yapmışlar diyorum, genelde böyle ustam, sen yine de çalışmanı yap mutlaka çubuk konusunu öğren çok egzerssiz yap

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Değerli BulursamKader25 Aliömer Apollon01 KYSR Mhmt82 Ruzgarbeykoz ve Trakyalı81

Kablo sistemi ile alakalı

Bahsi geçen 0.75 kabloyu sordum daha önce tek çeşidi vardi ama malum piyasa şartlarından dolay 2 - 3 çeşit 0.75 kablo satışa sunulmış aralarındaki fark ise. 0.75 kablonun içinde akımı daha iyi iletsin diye kullanılmış olan bakır yoğunluğu dur ortalam fiyatı 1 tl den başlıyor 2 tl ye kadar çıkıyor

Gerçeği bizim işimiz elektik akım ile alakalı değil ama kablonun içinde kullanılan bakır yoğunluğunun yapacağımız ölçüm de ne kadar önemi var

Yanı bakır yoğunluğ az olan da kullanılabilir mi yoksa bakır yoğunluğu çok olan kablodan mı alınmalı

Yardımcı olursanız sevinirim göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya şimdiden tsk esetim
Bakır yoğunluğu ne kadar fazlaysa o kadar daha sağlıklı ölçüm alırsın. Bakır topraktaki enerjiyi kendine toplar dolaysıyla buda ölçüm için daha avantaj sağlar

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
ali ömer ustam.şöyle daha iyimi anlaşılır.önce bi oda bulduk.3x3 en boy.boşluk ve derinlik aldık.geldik değerli tesbitine. tam odanın ortasında değerli tesbit ettik.varsayalım.bu köşelerdede olabilir. tam ortasıda 1.5 m diyelim.malzemenin eni 50cm boyuda 50 cm yanlarda boşlukta kaldı.başka hiç bir veri yok. şimdi metal metreyi tam bu 50 cm mi koyacağız,drinlik ölçüsü alacağız.
doğrudur ustam bu şekilde yapıyorsunuz.tespitün tam üstüne

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Sn. Trakyali72

Iletkenlik konusunda bakır metali, diğerlerine göre çok daha avantajlı. Diğer ustalarımın dediği gibi bakır yoğunluğu ne kadar fazlaysa o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Ayrıca bazı ustalar toprağa saplanan metali de bakır çubuktan kullanıyorlar. Bunu da gözardı etmeyebilirsin.

Ibrhm

Aktif Üye
BulursamKader25 Cümleten selamun aleyküm .Merhabalar hocam iyisinizdir inşallah sayenizde çubukla çalışarak , ilk denememde 4 mt derinlik verdi 2,5 mt sızintı su kuyuya 50cm kadar doldu.Zemin kaya kisi olduğu için burada bıraktım haftaya devam inşallah. Suyu aparatlarını,uzatmalarını yaptırdığım 20 cm çaplı el sondajı ile çıkartmaya çalışıyorum.

Ibrhm

Aktif Üye
Birde hocam çalışmalarim sonucu ortama faydası olur düşüncesi ile, tek çubukla daha iyi yön bulup, özellikle boşluğun içerisindeyken teyit ediyor.

Ibrhm

Aktif Üye
BulursamKader25 ,Ustam pimpon topunu sağ veya sol elde , 5,6 mt mesafeden bildiğim boşlukta arazide ve evde katta ,evde direk boşluğun içerisindeyiz önce bunu anlatayım.plastik kundak,gümüş tek çubuk,pinpon topu . Tutuyorum yön vermiyor direk göğsüme yapışıyor,sağa,sola,öne,arkaya dönöyorum , evin içerisinde yürütüyor yapışıyor.Arazide,de sunakları ,oymalrı,çizgileri olan olan kayalık mezar alanı, tespit ettiğim mezar boşluklarında çift çubukla dolgu toprak olduğunu teyit ettikten sonra, pinpon topu ile tek çubukla mezarın ortasında çubuk göğüse yapişmaktan başka bir şey yapmıyor böylece boşluğun teyidini yapıyorum .inşallah deneyen arkadaşlara faydası olur.

obuz

Yeni Üye
Bulursamkader25 ustamın emeklerine teşekkürler ellerine sağlık çok zamandır bu cubuk işiyle uğraşıyorum buralardan çok şeyler öğredim buradan çok usta arkadaşlarda tecrübelerini paylastı herkesin allah gönlüne göre versin . ben bir eski evin zemin katında cubukla araştırma yaptım cubuklar iki noktada carpı yaptı değerli tesbitimde bütün metalleri baktım iki noktada altına carpı yaptı bu işlemde bir sıkıntı varmıdır iki noktanı ortasına geldim cubuk tutdum cubuğun sağ elimdeki sağımdaki tesbit ettiğim yere solumdaki soldaki tesbit ettiğim yere döndü bunlarda varmıdır bir anormallik yazarsanız sevinirim saygılar selamlar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Aleykum Selam Kardasim,
Mesajlarinizi okudum:

1-Kendinize özgu bir usul gelistirmisiniz.
Olmasi gereken seyde budur. Lakin bu yontem sizi hedefe ulastirmaya basladiysa kabuldur. Hedefe ulasmadan yontemleri aciklamak sorun olabilir.

2- Anladigim kadariyla 4 metre derinlik aldiginiz yerde 2.5 metrede su cikmis.
Asagidakinden nasil emin oldunuz?
İslem alaninin yaninda buldugunuz isaretler var miydi?
Su kesilmezse, gelmeye devam ederse asla calismayin. Su gelen yer gevsektir. Muhakkak göçer.
Nasihat dinlemeyen hic degilse koni seklinde asagiya dogru inmelidir. İceride muhakkak merdiven olmali ve yukaridan saglam baglanmis, 40 cm de el kaymasin diye atilmis dugumleri olan bir halat bele baglanmis olmalidir.

Ayrica hicbir yerde ve isde yalniz calismayin.

3- Tek cubuk herkesin baslangicda kullanacagi bir cubuk kullanma usulu degildir. Cift cubukda belli bir asamaya geldikten sonra olabilir. Ibrhm

BulursamKader25

Bulursamkader25 ustamın emeklerine teşekkürler ellerine sağlık çok zamandır bu cubuk işiyle uğraşıyorum buralardan çok şeyler öğredim buradan çok usta arkadaşlarda tecrübelerini paylastı herkesin allah gönlüne göre versin . ben bir eski evin zemin katında cubukla araştırma yaptım cubuklar iki noktada carpı yaptı değerli tesbitimde bütün metalleri baktım iki noktada altına carpı yaptı bu işlemde bir sıkıntı varmıdır iki noktanı ortasına geldim cubuk tutdum cubuğun sağ elimdeki sağımdaki tesbit ettiğim yere solumdaki soldaki tesbit ettiğim yere döndü bunlarda varmıdır bir anormallik yazarsanız sevinirim saygılar selamlar
Kardasim,
Sizde altin - gumus. - bakir - pirinc cubukta hangi isareti veriyor..?
Yani bu metallerin uzerine geldiginde sag ve sol cubuk hangi hareketi yapiyor..???
Bu cevaplari alinca yer ile alakali analizimi yapacagim inşallah.
Birde derinlik aldiysan, metraji yaz.

odin

Editör
BulursamKader25 ustam merhaba. birsey sormak istiyorum cubuk tutma ile ilgili.

simdi cubugu tuttuk, 4 parmagimizin ucu avuc icine degiyor veya bakiyor cubuk kalinligina gore.

-Bas parmagimiz isaret parmagimizin uzerinde ise arazide genelde boslukmu ariyor cubuklar?
-Bas parmagimizi yuzuk parmagimiza degdirince metalemi gidiyor cubuklar?

bunu youtubeda takip ettigim birisi soyledi. Bende evde denedim gumus cubuklar ile. Alt kat mevcut oldugundan ilk soyledigim sekilde tutunca saga ve sola acildilar salonda, diger soyledigim sekilde tutuncada paralel duruma gectiler.

bu konuda bir bilgin varmi yada konular arasinda soylendide benmi kacirdim?

BulursamKader25

BulursamKader25 ustam merhaba. birsey sormak istiyorum cubuk tutma ile ilgili.

simdi cubugu tuttuk, 4 parmagimizin ucu avuc icine degiyor veya bakiyor cubuk kalinligina gore.

-Bas parmagimiz isaret parmagimizin uzerinde ise arazide genelde boslukmu ariyor cubuklar?
-Bas parmagimizi yuzuk parmagimiza degdirince metalemi gidiyor cubuklar?

bunu youtubeda takip ettigim birisi soyledi. Bende evde denedim gumus cubuklar ile. Alt kat mevcut oldugundan ilk soyledigim sekilde tutunca saga ve sola acildilar salonda, diger soyledigim sekilde tutuncada paralel duruma gectiler.

bu konuda bir bilgin varmi yada konular arasinda soylendide benmi kacirdim?
Merhaba kiymetli ustam,
Bas parmagin diger parmaklar uzerine geldiginde cubuk da farkli meselelerin cereyan ettigi hususunu ilk kez duymus oldum. Bu nedenle bir calismam olmadi.

Evde degil de arazide bunu deneyip gormek lazim. Veya bu meseleyi hic bilmeyen birisine yaptirip geriden kontrol etmek lazim. Zihinsel kontrol var mi yok mu anlasilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...