Çubukla Derinlik Ölçüleri Nasıl Alınır - Değerli Maden Tespitinde

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Bu konuda kendi birebir tecrübemi paylaşayım. Memlekette kapı komşum çocukluk arkadaşım hatta akrabamla gittim. İlk giderken sen sadece tespit yap biz çalışacaz dediler. Ben tespitimi yapar gelirim çalışmaya durmam dedim. Tamama tamam dedim gittik tespit yaptık bekle belki sapma olur dediler bekledim hatrı var diye.Benim gösterdiğim yerden girmediler başka yerden işleme başladılar sonra bir baktım ki kazma kürek iki adet büyük murç ve bir tane çekiç :) bunlarla olmaz dedim olur dediler. Yoruldular ve bir baktım ki hepsi benim gözlerime bakıyor. Kalktım insanlık olsun dedim bir baktım her biri bir yana kaçmış. Yanlış yerden girdiniz diyince de bütün suç bana patladı. İkinci mesele yine bir akrabama haber geldi kepçe bekliyor bizi. Tespiti yapacaz kepçe gelecek işlemi yapacaz herkes payını alacak işine bakacak. Arazinin kendi sahibi kepçenin yanında. Gelmem dedim akrabam hatır deyince kalktık gittik gerçekten kepçe arazi düzenlemesi adı altında bir tepeyi eşiyor ama mesele belli arazi falan değil. Neyse tespit yaptık kepçeyi çağırın tam buradan başlayacaz dedim. Adamlar gitti kepçenin yanına nedense sabahtan beri tepeyi evirip çeviren kepçenin yağ mekanizması bozulmuş. Arazi sahibi bizimle muhattap bile olmaya tenezzül etmeyip yanımıza bile gelmedi. Ben direk arabaya yöneldim çünkü iş sıkıntı olacak biliyorum. Arkadaşım ve akrabam da geldi bindik yola çıktık önümüzü kestiler. Neden gidiyorsunuz diye ben de kalıp ne yapacaz ki dedim kepçe bozuk değilmi? Köyde kalacakmışız. Neyse geldik aradan bir hafta geçti arazinin sahibi bir akrabanın çay bahçesinde bizim masaya oturdu tabii beni tanımıyor görmemiş sonuçta. söz arası biri buna meseleyi sordu yaptığınız tespit ne oldu diye. Anladım ki alem duymuş. O da aynen şu lafı dedi. P... biri geldi buradan girelim dedi girdik sert kayalardan başka birşey yok dedi. P.... biri dediği bu arada benim :) Ben de aynen şu yanıtı verdim geçen hafta falan köye gittim orada kepçe hazır dediler tespiti yaptık p... arazi sahibi yamukluk yaptı sözünde durmadı ben de zaten yanlış noktayı vermiştim kepçe gelince doğru noktayı söyleyecektim gelmeyince çıktım geldim :) Bir baktım adam parladı o benim falan demeye başladı. Sonra dedim ki dayı sen işlem yaptığını söyledin ama biz işlem yapmadık ki nasıl sen oluyorsun? Siz gittikten sonra yaptık dedi. Ben de hani biz olmadan o mal size haramdı dedim. İlk anlaşmada bunu söyledi senin gönderdiğin aracılar şimdi bana p... mi diyorsun? Alası sensin dedim. Kalktım çıktım. Şimdi sana soruyorum kardeşim kim kime güvenebilir bu konuda? İlk çağırdığında yahu arkadaşım bu hobidir çıktı payeder çıkmazsa şükrederiz diyenlerin hepsi çıkmayınca seni dar ağacına götürüyor. Kimse kusura da bakmasın ama ben şahsen ne kimseyle giderim ne de kimseye yer bakarım. Tabii o da çubukçu ise ve çubuktan anlıyorsa durum başka. Çünkü gerisi seni anlamıyor. Hayırlı forumlar

Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Dostum az önce ilk defa bu sistemi denedim.
Boşluğun için de metal tespiti yaptım. Nokta belli.Noktanin hedef merkezine yatırdım şerit metreyi (100 cm den kesmiştim.100 yazan yerde 1 adet neodyum mıknatıs var. Hedef merkezine 1 yazan başlangıç yeri koydum.) Sarıkız işareti olduğu için, sadece sağ elime çubuğu aldım. Avucumda da minik bir sarikiz. Şerit metre yerde yatıyor,yere paralel. Çubuğu tam ortasına diklemesine tuttum. Bıçağı eline aldinda , somon ekmek kesecekmişsin gibi düşün. Ama tam ortasına. Elimi yere degdirdim hatta destek aldım. Hafif sola yalpa yaptı pek bi hareketlenmedi . Sonra 60 cm ye dik tuttum. Sağa sola hareket yaptı,sola hafif acı oluşturdu 48 e doğru saldı kilitlendi. Kaldırdım 40 a tuttum. Bu defa sağa hareketlendi yone 48 E açı yaptı durdu. Aldım tam 48 e koydum diklemesine. Milim kıpırdamadı kilitlendi.
Odanin derinligini ve ic olcusunu ozellikle almamistim.
Sonrasında odanın iç ölçüsünü ve derinliğini aldım. Ki yer sıkıntılıydı. Kot farkı vardi vs vs.
Işin garip tarafı gerçekten doğru verdi..
Böyle tarif verdiler böyle ölçtüm.
Metal testi yapmadan boşluğa şerit metreyi yatırıp ölçü alabilir miyim ? Bilmiyorum. Ama boslukta illa bir metal olmak zorunda zaten ..
Ustam çok tşk. Bilgi için

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Dostum az önce ilk defa bu sistemi denedim.
Boşluğun için de metal tespiti yaptım. Nokta belli.Noktanin hedef merkezine yatırdım şerit metreyi (100 cm den kesmiştim.100 yazan yerde 1 adet neodyum mıknatıs var. Hedef merkezine 1 yazan başlangıç yeri koydum.) Sarıkız işareti olduğu için, sadece sağ elime çubuğu aldım. Avucumda da minik bir sarikiz. Şerit metre yerde yatıyor,yere paralel. Çubuğu tam ortasına diklemesine tuttum. Bıçağı eline aldinda , somon ekmek kesecekmişsin gibi düşün. Ama tam ortasına. Elimi yere degdirdim hatta destek aldım. Hafif sola yalpa yaptı pek bi hareketlenmedi . Sonra 60 cm ye dik tuttum. Sağa sola hareket yaptı,sola hafif acı oluşturdu 48 e doğru saldı kilitlendi. Kaldırdım 40 a tuttum. Bu defa sağa hareketlendi yone 48 E açı yaptı durdu. Aldım tam 48 e koydum diklemesine. Milim kıpırdamadı kilitlendi.
Odanin derinligini ve ic olcusunu ozellikle almamistim.
Sonrasında odanın iç ölçüsünü ve derinliğini aldım. Ki yer sıkıntılıydı. Kot farkı vardi vs vs.
Işin garip tarafı gerçekten doğru verdi..
Böyle tarif verdiler böyle ölçtüm.
Metal testi yapmadan boşluğa şerit metreyi yatırıp ölçü alabilir miyim ? Bilmiyorum. Ama boslukta illa bir metal olmak zorunda zaten ..
Yani ustam sonuç olarak tespit başarılı mı başarız mı çıktı? Bu arada 48 tam olarak kaç metreye tekabül ediyor 480 cm falan mı?

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Yani ustam sonuç olarak tespit başarılı mı başarız mı çıktı? Bu arada 48 tam olarak kaç metreye tekabül ediyor 480 cm falan mı?
Ustam kanaatimce başarılı. Kablolu ölçümlerinde 3×4 Odanın yeryüzü ile tavan yüksekliği 3-3,7 m arası cıktı. (Meyilli) Oda iç yüksekliği de 1,3-1,7 m arası.
48 cm evet 480 cm yapıyor. Her 1 cm 10 cm ye tekabül ediyor.
Oda içerisindeki boşlukta dahil tam derinliği veriyor olma ihtimali yüksek.
Kesin diye bir şey yok şu an tabi. Kesinlestiririm yakında..

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ustam kanaatimce başarılı. Kablolu ölçümlerinde 3×4 Odanın yeryüzü ile tavan yüksekliği 3-3,7 m arası cıktı. (Meyilli) Oda iç yüksekliği de 1,3-1,7 m arası.
48 cm evet 480 cm yapıyor. Her 1 cm 10 cm ye tekabül ediyor.
Oda içerisindeki boşlukta dahil tam derinliği veriyor olma ihtimali yüksek.
Kesin diye bir şey yok şu an tabi. Kesinlestiririm yakında..
Şimdi ustam kablo serilerek hem odanın içi hemde zeminden tavana kadar olan kısım ölçülüyor. Bu şerit metre ile çubuğun ilk durduğu yer zeminle tavan arası dimi ? Peki odanın zemini ile tavanı ölçülebiliyormu ? Ölçülüyorsa nasıl ? Mhmt82 ustam sizede gelsin bi soru

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25
hocam iyi akşamlar
bir sorum daha var.degerli ve ya boşlük derinligi almak için mütlaka yürümekmi lazim? Yani bir kaç adm ilerleyib bir noktada dürüb yeniden çübük tütsak olarmi? Çünki yürürken ellerim biraz titriyor çübüğü sabit ve hareketsiz tütamyorüm biraz titreşim yapyor hüsüsan hava soyük ken
degerli bilgilerinizden dolayi teşekkür ediyorum
Kardaşım,
Çubuk ben yürümeden hareket etmez.
Başkalarında değişik olabilir.
Bazı arkadaşlar olduğu yerde de çubuk tuttuklarını gördüm.
Yön tespitini olduğu yerde bakıp, yönü alınca o istikamette yürüyorlar.
Bu işlem bende böyle olmuyor, benim illa yürümem lazım, yoksa çubuk hareket etmiyor.
Deneyip görmek lazım.
Kolay Gelsin.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Bu konuda kendi birebir tecrübemi paylaşayım. Memlekette kapı komşum çocukluk arkadaşım hatta akrabamla gittim. İlk giderken sen sadece tespit yap biz çalışacaz dediler. Ben tespitimi yapar gelirim çalışmaya durmam dedim. Tamama tamam dedim gittik tespit yaptık bekle belki sapma olur dediler bekledim hatrı var diye.Benim gösterdiğim yerden girmediler başka yerden işleme başladılar sonra bir baktım ki kazma kürek iki adet büyük murç ve bir tane çekiç :) bunlarla olmaz dedim olur dediler. Yoruldular ve bir baktım ki hepsi benim gözlerime bakıyor. Kalktım insanlık olsun dedim bir baktım her biri bir yana kaçmış. Yanlış yerden girdiniz diyince de bütün suç bana patladı. İkinci mesele yine bir akrabama haber geldi kepçe bekliyor bizi. Tespiti yapacaz kepçe gelecek işlemi yapacaz herkes payını alacak işine bakacak. Arazinin kendi sahibi kepçenin yanında. Gelmem dedim akrabam hatır deyince kalktık gittik gerçekten kepçe arazi düzenlemesi adı altında bir tepeyi eşiyor ama mesele belli arazi falan değil. Neyse tespit yaptık kepçeyi çağırın tam buradan başlayacaz dedim. Adamlar gitti kepçenin yanına nedense sabahtan beri tepeyi evirip çeviren kepçenin yağ mekanizması bozulmuş. Arazi sahibi bizimle muhattap bile olmaya tenezzül etmeyip yanımıza bile gelmedi. Ben direk arabaya yöneldim çünkü iş sıkıntı olacak biliyorum. Arkadaşım ve akrabam da geldi bindik yola çıktık önümüzü kestiler. Neden gidiyorsunuz diye ben de kalıp ne yapacaz ki dedim kepçe bozuk değilmi? Köyde kalacakmışız. Neyse geldik aradan bir hafta geçti arazinin sahibi bir akrabanın çay bahçesinde bizim masaya oturdu tabii beni tanımıyor görmemiş sonuçta. söz arası biri buna meseleyi sordu yaptığınız tespit ne oldu diye. Anladım ki alem duymuş. O da aynen şu lafı dedi. P... biri geldi buradan girelim dedi girdik sert kayalardan başka birşey yok dedi. P.... biri dediği bu arada benim :) Ben de aynen şu yanıtı verdim geçen hafta falan köye gittim orada kepçe hazır dediler tespiti yaptık p... arazi sahibi yamukluk yaptı sözünde durmadı ben de zaten yanlış noktayı vermiştim kepçe gelince doğru noktayı söyleyecektim gelmeyince çıktım geldim :) Bir baktım adam parladı o benim falan demeye başladı. Sonra dedim ki dayı sen işlem yaptığını söyledin ama biz işlem yapmadık ki nasıl sen oluyorsun? Siz gittikten sonra yaptık dedi. Ben de hani biz olmadan o mal size haramdı dedim. İlk anlaşmada bunu söyledi senin gönderdiğin aracılar şimdi bana p... mi diyorsun? Alası sensin dedim. Kalktım çıktım. Şimdi sana soruyorum kardeşim kim kime güvenebilir bu konuda? İlk çağırdığında yahu arkadaşım bu hobidir çıktı payeder çıkmazsa şükrederiz diyenlerin hepsi çıkmayınca seni dar ağacına götürüyor. Kimse kusura da bakmasın ama ben şahsen ne kimseyle giderim ne de kimseye yer bakarım. Tabii o da çubukçu ise ve çubuktan anlıyorsa durum başka. Çünkü gerisi seni anlamıyor. Hayırlı forumlar
çok dogru sözler ustam.hep karşılasştığımız şeyler.hep kalleşlik yalan dolan.beraber mekana gittiğim umreden yeni gelmiş allah kitapla yatan arkadaşımız bile 2 gün sonra mekana kendileri gidip çalışma yapıyolar.sonra yüce rabbim muhabbet esnasında ağzından kacırttı dökülmek zorunda kaldı herşeyi.ne dostluk kaldı ne arkadaşlık.demem oki ustam nnedense etraflarına inançlarımızı koyuyorlar biliyolarki zaafımızı allahından korkmayan kuluna ne yapmaz.bu işlerde ve tüm hayatım 1 kişiye yanlışım olmadı olmazda belkide rabbim bizi buyüzden koruyor.

BulursamKader25

@Mhmt82 kardeşim yazmakla olsaydı bu iş hala bu konuyu açıyor tartışıyor bişeyler anlatılıyor olmazdı demi.eski açılan konulara bakar olur yapardık.sen bu yazılan paylaşılanları hemen öğrenip buraya yazıldığınımı sanıyorsun.sor bakayım o ustalara kaç senesini almış bunu yazabilmek için yapılan çalışma.onların yazdığı tecrube ve bilgi.sen araba sürmesini bilmeyene yazarak şoförlük öğretebilirmisin.buda böyle bişey işte.ya herkes beceremez yada çubuklar kişide işlemez işlesede anlamaz anlasada yılların geçmesi lazım.demek istediğim müsait olan usta yakın çevrelerine yakın illere yardımcı olamazmı demek istedim dostluklar dahada pekişir.Saygılar
Duygu ve düşüncende haklısın kardaşım.
Yalınız şu hususları da düşünmekte fayda var:

1-Bizler çubuk konusunda teferruata inmek zorunda kaldık. Zira internette çok fahiş fiyatlara çubuklar satılıyordu.
Bizler detay bilgi verdikçe konular genişledi. Çubuk almak isteyenler googleden araştırma yaparken bizlerin yazdıklarını
da okudular. Çubuğun ne, nasıl olduğunu kavradılar. Bir kısmı bu işten, bu niyetten vazgeçti, çünkü zaman ve emek istiyordu.
Onlar; çubuğu alıp araziye çıkıp hemen tespit yapmak istiyorlardı. Bunun mümkün olmadığını anladılar.
Haklısın, bizler senin tabirinle, yazarak şöforlük eğitimi veriyorduk ve bunu da kendi ifademizle şöyle ifade etmiştik:

".... Siz, yüzme hakkında yazılan bir kitabı okuyarak yüzme öğrenemezsiniz, amma yüzme konusunda çok şey öğrenmiş
olursunuz. Yüzme öğrenmek istiyorsanız, muhakkak bir yüzme hocası ile çalışmanız gerekir..." demiştik.

Neticede; bizim yazılarımız etkisini gösterdi, çubuk satanların satışı azaldı. You Tube de açtıkları konuları yorumlara kapattılar.
Ve en önemlisi; 1.000-tl dedikleri çubukları şu an 300-tl.ye satmaya çalışıyorlar. Maliyeti 50-tl. olmayan çubukları.

2-Ben Konya'dayım. Bu zamana kadar Konya sınırları içinde kardaşlarımı kıramayıp gittiğim çok yer oldu. Amma dışarı gitmiyorum.
Zira sadece Pazar günü boş günüm, diğer günler full çalışıyorum ve bu işi hobi olarak yapıyorum. Gittiğim hiçbir yer için ve hiç
kimseden bu zamana kadar 5 kuruş para almadım, almamda. Bazan 300-400 harcarım, helali hoş olsun. Gittiğim ve tespit
yaptığım hiçbir yer içinde pay hesabı gütmedim, gütmem. Sonucu ne olmuş sormam bile, kendileri bilgi vermeseler,
peşine de düşmem. Yani kafama ve gönlüme göre, hobi sınırlarımda takılıp gidiyorum.
Sizin dediğinizi yapmak için; boşta olmak lazım. Ayrıca gittiğin yer için de yol ve konaklama ücretini almak lazım.
Bu bana ters geliyor. (aslında normaldir bu durum)
Müsait olan giderse elbette iyi olur. Hem kendisi için hemde gittiği arkadaşlar için.

Meltun

Bilgili Üye
Son hareket dediğiniz şeyi anlamadım? Açıklarsanız yardımcı oluruz. Çubuk frekansı kurduğu anda frekanstan çıkana kadar ki mesafeden bahsediyorum. Çubuk frekansı kaybettiği anda paralel durur bu da aradaki mesafeyi gösterir. Daha net nasıl açıklanır bilemem.
Sayın arkadaşım;
Çubukların bu kadar yakın mesafe içerisinde bağlandığı frekansı kaybetmesi ve alanından çıkması mümkün değil neden derseniz siz çubukları kurarak aramaya başladığınızdan itibaren hedef noktaya ulaşana kadar ne kadar mesafe katetiğinizi göz önüne getiriniz. Bu mesafeyide çubukların frekanstan etkilenmesi ve yönlendirmesiyle alıyorsunuz.Elinizdeki çubukların hedef üzerindeki hareketi tekrarlaması son hareketidir.

CooL

Bilgili Üye
BulursamKader25 Ustam söylemek istediğimi yazmışsın.Söylemek istediğimde zaten yakın olan arkadaşlar yakınında olanlara tesbit için yardımcı olmasıydı.ben burada çubuk yapım ve çalışma konusuna karşı değilim anlattığınız konulara katılıyorum ve çok haklısınız.Ben çubukta aldım kendimde denedim olmadı.bende yakınımda usta varsa yardım amaçlı yazmıştım.Ayrıca yakında olsa yerine tesbit yaptıran yol ve yeme içme gibi masrafları yapması lazım söylemeye bile gerek yok buda ustanın hakkıdır zaten saygılar

BulursamKader25

@CooL insanların korkusu ne cihazı ne cubuğu canı arkadaşım canı.okadar kallleş var yakın arkadaşına güvenemiyorsunki bıtak hiç tanımadığın birinin mekanına git zor işler..
Bu olumsuzluktan kurtulmak için;
Anlaşıp gitmek lazım:
Anlaşma şu:
Ben gelirim, tespitimi yaparım, geri dönerim.
Ben orada iken kesinlikle işlem yapmayacaksınız ve işlem yapılacak malzeme de olmayacak.
tespitten sonra işleme geçilirse giden için büyük problem başlar.