Dama İşareti (mi?) -Kare Sunak-Ufak Sunaklar ... Manzara Güzel...! Tespit Tamam..!

R00T

Profesyonel
Co Admin
1 adet kayada 10 tane sunak oyma ayrıca 5 adet bunların aynı kandan gelen kişilerin yan yana mezarı der oda kalitesinde ise yapışık kadar yakın 5 lide öyle kare oyman dibi çarpılı olan hemen dip kısmında başlanacığına inanıyorum lakin işçiliği baya ağır olur kaya sıkıştırma dolgulu giriş Sonucu ise güzel bir oda.Evet gelelim kare içinde kare damana abim.Bölgede ki zirdede 40 metrekare kayalıkta hakim bu yerin kendisinden başka yere gitmeyecek .Katlı odalara ulaşırsın inş.Veya labirent zeminlede karşılaşabilirsin.Evet kader usta bazı mağaralar katlı olur bu kapalı mağaranın girişini orayı gezerek bulacak olan sen olursun inş.Hani mağara dediysek mağara var içi evden güzel :D

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Abim zaten işarette iç içe geçmeli 3 odayı belirtmiş sizde bulmuşunuz hamdolsun :) bizler doğu demişiz batıdan çıkmış bunun bi önemi yok, önemli olan sizin sonuca ulaşmanız Rabbim aradaki engelleri kaldırsın işinizi hayra tebdil eylesin :)

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bu isarette benim bilmedigim ve bulamadigim sey; ters D harfine benzeyen dış cercevedeki kuzeyde kalan isaret. İlk kez gordum bunu. Turko kardasum Kuzey yonunu ifade ediyor dedi.
Saniyorum 1 veya birkac yardimci isaret daha vardi, goremedim.
Bu konuda bilgi , tecrube ve tahminlerinizide duymak isterim.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu isarette benim bilmedigim ve bulamadigim sey; ters D harfine benzeyen dış cercevedeki kuzeyde kalan isaret. İlk kez gordum bunu. @Turko kardasum Kuzey yonunu ifade ediyor dedi.
Abi işaret D ise gerçekten, oyma ve yanında başka işaret yoksa asıl büyük mezarı ifade ediyordur. tebanın mezarlarından ayrı biryerde olması lazım. etrafı tarla ise iz kalmamıştır. anca sen bulabilirsin, gözle bakılarak belli olmaz yeri.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Bu isarette benim bilmedigim ve bulamadigim sey; ters D harfine benzeyen dış cercevedeki kuzeyde kalan isaret. İlk kez gordum bunu. @Turko kardasum Kuzey yonunu ifade ediyor dedi.
kuzey tarafı tepenin zirvesi mi ustam? Tepenin diğer alanlarında dolandın mı?
D bazen güneş ama genellikle zirve tepe dağ der.
Metrajı kaç aldın? Biraz Derince olur bu tür yapılar. 4’ten az aldı isen sıkıntı var haberin olsun.

zaz12

Bilgili Üye
Selamün Aleyküm Kardaşlarım,

Hava çok soğuktu ve kar vardı.
Süpürgeyi zor tutup temizledim.
Resim dahi çekemedim.

Hüyük gibi tepelik. Tarlaların içinde.
Yaklaşık 6 metre yükseklikte.
Bu tepe hariç gözün gördüğü alanda başka kayalık yok.
Tüm ana kayalar toprakla aynı seviye gelmiş.
Muazzam derecede taş ocağı olarak kullanılmış.

Aşağıda çizdiğim işaretler tam zirvede.
Hafif Bombeli ana kaya üzerinde. Kayanın Genişliği 40 m2 kadar var.
Zirveden doğu istikametine doğru uzayan bir ana kaya.

Dama taşı dediğim bu şekilde, yatay ve dikey çizgileri yok.
Yanındaki kare sunakın içinde X işareti,
X işaretinin birleştiği ortasında da çok güzel bir oyuk var.

Bu kombine işareti buraya aldım.
Tespitlerimiz tamam. Birde sizlerin düşüncesini almak istiyorum.
Bu işaretlerle alakalı "bilgi" ve "tecrübelerinizi" yazarsanız, bende teyidini yapayım istedim inşallah.

Ekli dosyayı görüntüle 228261
Merhaba Ilk öncelikle işaretlerin bakılırsa yer Erken Hristanlik ile Alakalı olabileceğini düşünüyorum. Burda x işareti dediğin oyuk tam ortasın da mi yoksa kuzeybatı tarafın da mi ?
Eğer K.B yönünde ise direk tumsek alana yönel. Orda sana dikme taş veya eski bir duvar olur.Orda araştırma yapmalısın. Yakınlar da bir mihrap işareti yok mu ?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
kuzey tarafı tepenin zirvesi mi ustam? Tepenin diğer alanlarında dolandın mı?
D bazen güneş ama genellikle zirve tepe dağ der.
Metrajı kaç aldın? Biraz Derince olur bu tür yapılar. 4’ten az aldı isen sıkıntı var haberin olsun.
Bu isaretler tam zirvede ustam.
Yukaridan bakildiginda ana kaya orta noktanin 2-3 metre guneyindedir.

Buradan baska bir tepelik vede kayalik yok.
Gozun gordugu diger alanlarin hepsi bugday tarlasi. Tarla icinde islenmemis bir toprak parcasi var mi diye bakmama ragmen goremedim.

Hemen hemen tum kayaligi gezdim baska isaret varmi diye. Goremedim.

Metraja bakamadim.
Yakinindan yol geciyor.
Gelenler olunca asagiya inmek zorunda kaldik.

Ekibi ve ortaklari ayarlarlarsa mecburen tekrar gidecegim insallah.

avcıkartal1

Aktif Üye
bu işaretlerin hepsi bir kayada demi. aynısından bende gördüm. orda uzun bir tepelik var. tepeliğin üstü sıralı mezarlar. bu kayanın olduğu yer ise o tepelik alanın ortasında. köşe kısmında o kareler olur. bir de o kayanın üzerinde girişi belli eden su izi olur. benim bu işareti gördüğüm yerde. bu kayanın tam kuzeyi çökmüştü. oda ordaydı ama bu işaret tam yol kenarına yaparlar alamasınlar diye :D :D

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Bayram abi ilk resimde D yoktu sonradan dahil etmişsin bu hususta bi kaç şey söyleyebilirim çünkü 2 kez karşılaştım arazide D işareti ile. Biri odanın içinde aksarayda karşılaştık kapalı başka bi oda olucak dedi ustam başka yön veren bi işaret yoksa D olduğu tarafta dedi ve dediği gibi çıktı odayı bulduk dönem soygunu yemişti. 2.cisi senin malumun olan benim açtığım konuda çiçeğin yanına yapılmış, aynı usta D tarafında 3-5-7-11-15 mt alanda bul kapalı alanı dedi işimiz kış şartlarından bahara kaldı. Eminim bu anlattıklarım sende birşeyler çağrıştırıcak abi :) BulursamKader25

Abim zaten işarette iç içe geçmeli 3 odayı belirtmiş sizde bulmuşunuz hamdolsun :) bizler doğu demişiz batıdan çıkmış bunun bi önemi yok, önemli olan sizin sonuca ulaşmanız Rabbim aradaki engelleri kaldırsın işinizi hayra tebdil eylesin :)
Bu isarette benim bilmedigim ve bulamadigim sey; ters D harfine benzeyen dış cercevedeki kuzeyde kalan isaret. İlk kez gordum bunu. Turko kardasum Kuzey yonunu ifade ediyor dedi.
Pekala ustam şüphelendiğiniz eksik işaret... Bu çevreyi çubukla baktığınızda ne tür sonuçlar çıkartıyor??

avcıkartal1

Aktif Üye
görüntüler geliyo emmioğlu senin işaretin aynısını atıyorum aynı yer olmasa bari :D :D

R00T

Profesyonel
Co Admin
Pişti olmayın haa.:D