Define Arayan Adam .

şahin88

Aktif Üye
Amaç bizi biz yapan değerleri yok etmek.Çamur at izi kaksın misali.Şiir Mevlana nın ancak günümüz Türkçesine uyarlanmış.Nazım şekli mesnevi ve nazım birimi beyit,örgüsü de mesneviye uygundur.Mesnevi hem Mevlana nın 26 bin beyitlik eserinin hem de Divan şiirine ait ve Arap edebiyatından edebiyatımıza geçmiş bir nazım biçiminin adıdır.

şahin88

Aktif Üye
Ayrıca burada geçen olayı PAULO CHELLO aşırarak SİMYACI adlı eserinde başarıyla roman haline getirip yüz binlerce basım yapmış ve köşeyi dönmüştür.Kısaca adam tereciye tere satarak bizi aptal yerine koymuştur.Biz Yunus a, Mevlana ya,Pir Sultan a,Karacaoğlan a çamur atarken elin oğlu bu güzel değerlerimizi kullanarak hem bizi bölüyor hem de sırtımızdan zengin oluyor.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ben mevlanayi cozemedim.

Mesnevisinde mustehcen hikayelerinden tut, hakkindaki iddaalarda yer yutulur degil.

Tarih bilenler anadolunun 2 defa isgal oldugunu bilir. Birisi yunanlar, digeri mogollar tarafindan (epey kanli gecmistir). Mevlana bu mogol isyani ile ayni doneme denk gelmistir ve mogol isyaninda mogollara destek verdigi soyleniyor...

Yine Ahi evren ile ayni donemde yasamislardir. Ahi evren dedigim kisi herkesin bildigi meshur Nasreddin hoca'dir. Nasreddin hoca semsi tebriziyi oldurtunce (veya oldurunce) mevlana buna sinirleniyor ve kirsehire surgun ediliyor. Burada mogollara karsi ayaklanmada basi cekince mevlananin muridi kirsehire vali olarak ataniyor ve nasreddin hocayi oldurtuyor (veya olduruyor).

Dedigim gibi ben cozemedim...
İşin aslı yer altına girdim işte de saklı :)

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Burnu koku almayan ne alır has bahçeden;
Melodiden ne anlar kulağı işitmeyen ?

Hayatını servete, saltanata adayan
Bilemez defineyi, kendi içinde yatan.

Hem gerçek zenginlikten böylece mahrum kalır
Hem de hayattan yalnız çile ve zahmet alır.

Hz. Mevlana
Anlayana ne güzel demiş.