define üzerinede dökülen zehir ?

kzmkzm

Member
Define üzerine dökülen zehir nasıl anlaşılır ve nasıl temizlenir?
Not: Admin gerekli yere taşıyabilir misin?

Tor

Member
Öldürürse zehirlidir öyle anlaşılabilir bence.

Kirilenka

Yeni Üye
kzmkzm kardesım Tor bı yondende haklı onun anlasılması ıcın bır takım kımyasallar kullanıyorlar netten arastır.En iyisi doktor eldıvenı kullanmak hem calısmasıda kolay olur.

Tor

Member
@kzmkzm dostum 2-3 sefer konuya girdim yazılan bir şey yoktu. Konuyu güncel tutmak için düz mantık bildiğim kadarını yazdım. (Zekalık bir durum yok senin de bunu tahmin ettiğini düşünüyorum.)
Bilen ustalar da döktürmüş zaten.

kzmkzm

Member
Kirilenka Tor ve özellikle Turko ustam bilgileriniz için çok teşekkürler benim gibi bir acemiyi bir nebzede olsa bilgilendirdiğiniz için . Turko ustam benim merak ettiğim aslında küpteki ya da sandık tarzıp para gömülere zehir dökülüp dökülmediğydi. sanırım bunun cevabı kesin olmamakla beraber dökülmediğidir.

kzmkzm

Member
Birde merak ettiğim varsa nasıl temizleyebiliriz ? örneğin altın paralara su dök yıka geçer tarzı bişeymi olur? Yoksa gerekli kimyasallarla mı temizlenir sadece zehirden?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
zehirlenme olaylarının çoğu kapalı alanda biriken gazlardan olur. değerli metaller üzerine zehir atılmaz, atılsada zamanla etkisini kaybeder. tuzak olarak, ok uçları, kazıklar gibi aletlere ise kullanılan zehirler Turko ustanında dediği gibi yağlanarak etkisini uzun süreler koruyabilir. birde mantarlar ve küfler vardır. yeraltında sürekli gelişebilir. iyi bir havalandırma ile etkisini kaybeder. Hem gaz, hem küf zehirlenmelerinden korunmak için mutlaka ve mutlaka çok iyi havalandırma yapmadan kapalı alanlara girilmemelidir. havlandırma işlemi tamamlandıktan sonra ise varsa gaz maskesi, yoksa havadaki tozları yutmayı engelleyecek büyük bir mendil ile ağız kapatılabilir. mutlaka izole eldiven,gözleri koruyucu bir gözlük kullanılmalı.

Mushap

Editör
Konu sirke ye gidiyor .daha öncede bahsi geçmişti ancakzehir değil oksitlenme ile ilgili bir konuydu diye hatırlıyorum .eldiven siz is yapmayın .

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Zehir konusu pek islenmemis bir konu ve detayli bilgi pek yok...genelde acilan alanlarda gaz olayindan zehirlenmelerden dolayi işi zehire baglaniyor.kaliciligi hakkinda tam bi bilgi yok ama tuzaklama sisteminin bir parcasi oldugu kesin.burda yapilacak en guzel cozum acilan alanin iyi sekilde havalandirilmasi daha sonra iceriye girildiginde nefes konusunda onlem alma icerde bulunanlara çıplak ellle dokunmama.iceri girerken yada icerde mekanizma varmi diye iyi kontrol yapma duzenegi harekete gecirmeme dikkat edilecek unsurlardir.uzun sure zehir etki gosteririmi konusuna gelecek olursak sanmiyorum bilimsel olarak olaya bakarsak imkani yok ama icerdeki gaz küf olusan metal yogunlugu en buyuk etkendir diye dusunuyorum

hepastios

Editör
Arkadaşlar çok emin olmamakla beraber yılan ve akrep gömülerinde zehir tuzağı vardır