Ermenilerin kullandığı uzunluk ölçüleri

Zaman

Bilgili Üye
Arkadaşlar s.a.
Öncelikle bulunduğum bölge erskiden ermeni yerleşkesi olduğu için ermenilerin kullandığı diye başlık attım..
Bir Süredir uğraştığım bir işaret vardı.. işaretin genel mantığını çözdüm ancak net olarak sabit noktayı bulabilmek için ermenilerin kullanmış oldukları uzunlukölçüleri nelerdir öğrenmem gerekiyor..ilk hesaplamalarıma göre (7.6) metre gibi bir sonuç çıkıyor..ama başlangıç noktası ile son nokta olarak kabul ettiğimiz yer arası da METRE sisteminden ölçü alındığını gösteriyor.. yanı eskiden ermeniler metre sistemini kullanmış olabilirler mi yoksa hangi ölçüleri kullanmış olabilirler... bilgi sahibi arkadaşlardan yardim istiyorum

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
A.selam
1800 lü yillarin sonlarına doğru Fransa öncülüğünde ortaya atılan metrik sistem Osmanlı'da kullanılmaya başlandı. Kanun çıkarıldı, uygulandı sonra tekrar dönüldü vs vs..
1 asırlık mevzu ise metre olması mümkündür.

28karayel28

Moderatör
Moderatör
68 cm ile 72 cm uzunluk ölçülerinide deneyebilirsiniz, ermeni, rum gibi azınlıklar kullanmışlardır,işaretinizde tetkip edebilirsiniz.

Zaman

Bilgili Üye
A.selam
1800 lü yillarin sonlarına doğru Fransa öncülüğünde ortaya atılan metrik sistem Osmanlı'da kullanılmaya başlandı. Kanun çıkarıldı, uygulandı sonra tekrar dönüldü vs vs..
1 asırlık mevzu ise metre olması mümkündür.
Ustam mevzu tahmini 160 170 yıllık yanı 100 yıldan fazla ama her nedense ölçümlerim metrelik sistem üzerine net sayılar ortaya çıkıyor..eger o dönemde metre kullanılmamış ise yaptığım ölçümlerim hatalı diye düşünüyorum..teşekkür ederim

Zaman

Bilgili Üye
68 cm ile 72 cm uzunluk ölçülerinide deneyebilirsiniz, ermeni, rum gibi azınlıklar kullanmışlardır,işaretinizde tetkip edebilirsiniz.
72 değilde 73 metrede merkez işaretini bulduk ..isatetler tamamen geometri ..73 metre de bu geometri nin bir parçasına denk geliyor..teşekkür ederim

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Aynı ülke sınırları içinde yaşayan farklı milletler ya da halklar farklı farklı ölçü birimleri kullanabilir mi ?
Ermeniler Osmanlı ülkesinde yaşadıkları için uzunluk ölçüsü de ağırlık ölçüsü de para birimi de aynıdır.
Türkler akçe mangır kullanırken, ermeniler aureus ,denarius , sestertius mu kullanmışlar, komik.
Uzunluk ölçüleri de aynıdır; uzunluk ölçü birimi metre yerine arşın, ağırlık ölçüsü olarak da okka, batman, dirhem denilen ölçü birimleri kullanılıyordu.