göktaşını tanıyın,

sandalci14

Operatör

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
kaçak değil yasak değil...

Yerde arıyordum kafama düştü misali meğer gökteymişti :)
2 de ister beşte ister
Veren varmı ? :)

sandalci14

Operatör
kucukken yanlis bisey yaptigimizda rahmetli ebem " Allah tas atar" derdi.

sandalci14

Operatör
artik melekmi olur gazimi, macera pesinde sehitmi yoksa niyazimi?:)

KULT

Aktif Üye
Gerçek göktaşının alıcısı var değerli ustalarım. Satışı devlete bildirdiğiniz taktirde yasal. Devlet hemen tutanağı tutup sizin satışınız üzerinden vergi almaya çalışıyor. Velev ki bildirmeden satmaya çalışırken yakalandınız, yine ceza yazamıyor adli işlem yapamıyorlar. Sadece tutanakla yine satışından vergi alabilecekleri zemini hazırlıyorlar. FAKAAAAAATTTTT bu işinde dolandırıcıları ortalıkta Fink atıyor. Elinize göktaşı olduğundan şüphelendiğiniz bir materyal gelirse çözüm çok basit. Herhangi bir araştırma üniversitesine gidip materyali tutanakla teslim ediyorsunuz ve analiz raporu istiyorsunuz. Bu size sadece iki güne ve sadece 175 liraya mal oluyor. Zaten elinize alacağınız bu analiz belgesi elinizdeki göktaşının sertifikası olmuş oluyor. Dikkat edilecek husus maden araştırma firmalarının verdiği analiz raporu kesinlikle geçersiz ve tokat işidir. Resmi laburatuar raporu olmalıdır. Değerli olabilmesi içinse kesinlikle içinde nikel olmalıdır. Ben Mersin üniversitesinde yaptırmıştım. Elinizdeki göktaşının içindeki nikel oranına göre gramı 40 dolardan 6-7 bin dolarlara kadar çıkıyor. İçinde hiç metal olmayanı göktaşı bile olsa atabilirsiniz, çünkü para etmiyor. Rakam size küçük gelebilir ama şunu göz önüne alın. Yumruk büyüklüğünde bir metal alaşımlı gök taşı ortalama 2,5- 3 kilo geliyor. Selametle...