Harita. Çözüm için yardımlarınızı bekliyorum.

esirmavi

Yeni Üye
Merhabalar, tanışma kısmı olmadı ancak bir süredir sizleri ilgiyle bütün forum olarak takip ediyorum. Define İşini pek anlamam ama işaretler ve sayılar çok ilgi alanım olmasada haritalar (projelendirme) ilgi alanımdir. Kusurum mazur görülürse harita üzerindeki yazılar olan arapça ve ingilizce karakterler pek uyuşmuyor. İki farklı yazı biçemi var. Orjinal harita üzerine sonradan işlenmiş olabilir. Yıl 1912 tabiri Osmanlının son dönemlerine tekabül ettiği için zayıflamiş bir devletten bahsediyoruz. Özellikle bu dönemin etkileri nedeniyle yabancı defineciler de bu işle ilgilenmiş olabilir.
İkinci ihtimal al ise orjinal haritadan basit kopya çıkarimini Osmanlıca bilen yerli destekle birlikte kopyalanmis olabilir. Bu kadar büyük bir olay dediğiniz gibi yükü ciddi ağır olan bir gemi ise sonrasında da başka yorumlar yaptırabilir. Kusuruma bakmayın tekrar sadece kişisel fikrimdir.
İyi forumlar

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Bu haritayı konu açıldıgından beri inceliyorum ve incelettim harita Sahte öğlesine esinlenmiş çizilmiş. Yazılar hiç bir anlam taşımıyor. Okuma yazma bilmeyen ne yazarsa bu kağıtta o yazıyor.

Yıl 1912 bogazdan geçer tüm kıyıyı egeyi boşuna dolaşır durursun.

Son düzenleme:

esirmavi

Yeni Üye
İlk paylaşımda bu yana ingilizce karakterleri yazan şahsın çizimleri, ağaçlar, güneş, mezarlar hatta gemi ve rota çizgi işaretleri. Yazım şekillerine ötürü Osmanlıca ve ingilizce karakterler tutarsız.
Mısır'dan alınan emanetler varsa Karadeniz götürülmesi normal çünkü düşmana karşı bir ayaklanma var, İstanbul ajan dolu ise bu yargıya varilabilir. İngilizce karakter sahibi ise bir gezi düzenlemiş gibi görünüyor. Bu kadar büyük devlet hazineleri bırakılmaz bence.
Şahsi yorumumdur, hatalı olabilirim. Affola

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
İlk paylaşımda bu yana ingilizce karakterleri yazan şahsın çizimleri, ağaçlar, güneş, mezarlar hatta gemi ve rota çizgi işaretleri. Yazım şekillerine ötürü Osmanlıca ve ingilizce karakterler tutarsız.
Mısır'dan alınan emanetler varsa Karadeniz götürülmesi normal çünkü düşmana karşı bir ayaklanma var, İstanbul ajan dolu ise bu yargıya varilabilir. İngilizce karakter sahibi ise bir gezi düzenlemiş gibi görünüyor. Bu kadar büyük devlet hazineleri bırakılmaz bence.
Şahsi yorumumdur, hatalı olabilirim. Affola
İngilizcesi yine iyi Osmanlıca sı hiç yok. Enazından Kostantine yi doğru yazmış. Yazıları bırak çizim rota yön harita değil ilk okul resmi

mayhem

Co Admin
Co Admin
yahu o kadar kafa yorulmuş bu konuya istanbul aksarayda bu haritalardan çok :) yanlış anlaşılmazın bende fikrimi yaziyim dedim .

A_L_S_O_N-1

Engellendi
Aynı bölgede 2-garanti 3 şüpheli yer göstermekte
cok ta basit
şayet bu doğruysa
devamında çorap söküğü gibi cikar
ama girişi bulmam bulsanda girmem çok zor
olacak senin için
tam kapsamlı bir ekip .zaman ve sabır gerekli ...

colombo

Yeni Üye
kırıstof arkadaşım bir harıta ancak bu kadar güzel yorumlanıp çözülebilir.site üyelerimize örnek bir konu olduğunu düşünüyorum. emeğine sağlık...saygılar.

hare05

Member
Noldu bu istende bi haber cikmadi demi :)

KOCGİRİ

Yeni Üye
Sayın Kristof34 öncelikle emeğinize sağlık. Haritanın tamamını görseniz. Eminim ki fikirleriniz çok değişecek. Harita Mısır dan Türkiye ye gelen geminin bütün rotasını çizmiş. Burada görülen malzemenin olduğu detay kısım. Harita da 3 dil kullanıldığını düşünüyoruz. 2 tanesini çözdum. Osmanlıca ve ingilizce. Silinen kısımda malzemenin miktarı var. Dudak ucuklatir cinsten. Diğer detaylari kısım kısım paylaşıcam. Ancak gerçek yardımcılara ihtiyacım var ve bu kişi yada kisileri buldugumda o kisiler de nasibini alacak. Yer denize çok yakın. Malum gemi ile taşınmış malzeme. Detayda gösterilen yazılar Osmanlıca ve arapça. Mesafeleri ve konumu veriyor. Zaten balık ve mezarlar ve girişler de çok net kendini gösteriyor. Harita üzerinde verdiği tarihe göre 103 yıllık. Sizlerden yardım bekliyorum. Hem beyin fırtınası hem de ortak arıyorum. Bu kadar net.
Geyve veya Karacabey alanlarına benziyor üstad..

hitaben

Engellendi
Bu harita eskitilmiş kağıda pilot kalem türü bir kalemle çizilmiş, yani cizilip sonradan eskitilmemiş.

Oysaki yazı ve rakamlara bakıldığında o tarihte bu tür bir çizime şimdiye denk rast gelinmemistir, günümüz çağında kaleme alındığı bellidir.

Eskitilmiş kağıt değil, bu materyal bir deri olsa bu kez bu çizim bize yine sahte olduğunu gösterir.

Az ingilizce bilen arapcası hiç olmayan birinin elindende çıktığı kacınılmaz.

Bu tür haritaların çözümüne gitmeden gerçekliğini araştırmanız yerinde olacaktır.

HALİM1

Yeni Üye
Abiler yeni konu açtim pek anlamiyom sizide beklerim saygilar