edit

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Ekli dosyayı görüntüle 269248
Bu tarz bir mezarın işareti yanında göründüğü gibi abi mesela bu isareti gördüğümüz zaman hemen yanında mi yoksa etrafında da olma ihtimali varmıdır veya zemin altında. Burada hemen yanında vermiş??
Paylaştığınız görselde işaret ile aynı kayada mezar gördüğümüz gibi.Her zaman bu şekilde olacak diye bir kaide yoktur.İşarete yakın çevrede arge yapılması uygundur.İşaretin çevresi ve sağında solunda arkasında arge yapılması gereklidir.

Servet kurtuluş

Aktif Üye
Paylaştığınız görselde işaret ile aynı kayada mezar gördüğümüz gibi.Her zaman bu şekilde olacak diye bir kaide yoktur.İşarete yakın çevrede arge yapılması uygundur.İşaretin çevresi ve sağında solunda arkasında arge yapılması gereklidir.
Teşekkür ederim abi sağol

vakko

Son düzenleme:

baykan

Bilgili Üye
@vakko usta;
Selamlar olsun öncelikle.
Yere paralel kare yada dikdörtgenden oymadan bahsederken mezarı kendi kayasında veya çevresinde demişsiniz. Çok yakın olduğunu söylemişsiniz. Bu yazdığımı siz söylemişsiniz değil mi?
Ustam öncelikle size şunu belirteyim kızmak darılmaca olmasın, olacaksa burda bilgi paylaşımı yapmayalım.
Ben biliyorum, benim dediğim doğru diyecekseniz baştan hata yapıyorsunuz onu belirteyim.
Yerdeki kare yada dikdörtgen;
1)Mezarı kendi kayasında olabilir.
2) İşaretli kayanın çevresinde yakınında olabilir.
3) Oymanın olduğu kayanın 20 yada 30 mt uzağında da olabilir. Ben bunu söylerken gözlerimle gördüğümü üzerinde çalıştığım ve benden hariç açıl mış ve sonuça ulaşmış örnekler mevcut. Kulaktan dolma bilgilerle söylemiyorum bu yazdıklarımı.
4) Ayrıca oymanın olduğu yerde bir oyma olursa burda bir mezar olmayabilir. Benim yine bir bölgedeki ar gemde bir tane kare oyma vardı. Ama bu oymanın güneyinde açılmış 8 10 tane oda mezar vardı. Yani tek bir oyma oranın nekrepol alanı olduğunu gösteriyordu. Yani bir oyma varsa bir mezar demekte doğru değil.Ayrıca bu mezarların oymaya uzaklığı 20 ve 30 mt civarıydı.
Demek ki uzağa atabiliyor.
Ve işaretin güneyine atmıştı.İşaretin hem batısı, hemde kuzeyi mezara uygundu. Mezar yapılabilirdi. Demek yön meselesi inançtan dolayı vardır. Var demek bize hiç birşey kaybettirmez. Ama yön meselesi yok demek de bize bir şey kazandırmaz.
Mesela diyorsunuz ki ölçme biçme saçma böyle birşey yok.
Peki bir yuvarlak oyma var 20 cm ilerisin bir murç izi var. Bu mezarı bu murç yönünde murç ile oymanın arasını ölçerek bulmuyormuyuz. Yanlış varmı bunda? Varsa söyle diğer ustalarda söylesin. Bunları yaparken ölçüp biçmiyormuyuz.
Peki neden ölçmek biçmek yanlış diyorsunuz.
Burda herkes bildiğini söylemiyecek mi?
Bizler söyleyince neden tepki gösteriyorsunuz,alay ediyorsunuz.
Biz sizinle alay ediyormuyuz, tepki gösteriyormuyuz.
Benim ne sizinle nede başkasıyla tartışmak gibi niyetim yok lütfen sizde benimle tartışmayın siz bana saygı gösterin ki bende size saygı göstereyim. Selametle.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
konunun kralı olmus...
resimli ornekli tarifli super bi mevzu yapmissin. tesekkurler.
bukadar önemli olmasinin sebebi.bu ulkede encok karsilasilan mezar emaresi olmasidir 10 definecinin 8 i kesin gormustur amma iki tanesi sonuca ulasmistir.
tesekkurler @vakko usta

vakko

@vakko usta;
Yere paralel kare yada dikdörtgenden oymadan bahsederken mezarı kendi kayasında veya çevresinde demişsiniz. Çok yakın olduğunu söylemişsiniz. Bu yazdığımı siz söylemişsiniz değil mi?
Ustam öncelikle size şunu belirteyim kızmak darılmaca olmasın, olacaksa burda bilgi paylaşımı yapmayalım.
Ben biliyorum, benim dediğim doğru diyecekseniz baştan hata yapıyorsunuz onu belirteyim.
3) Oymanın olduğu kayanın 20 yada 30 mt uzağında da olabilir. Ben bunu söylerken gözlerimle gördüğümü üzerinde çalıştığım ve benden hariç açıl mış ve sonuça ulaşmış örnekler mevcut. Kulaktan dolma bilgilerle söylemiyorum bu yazdıklarımı.
4) Ayrıca oymanın olduğu yerde bir oyma olursa burda bir mezar olmayabilir. Benim yine bir bölgedeki ar gemde bir tane kare oyma vardı. Ama bu oymanın güneyinde açılmış 8 10 tane oda mezar vardı. Yani tek bir oyma oranın nekrepol alanı olduğunu gösteriyordu. Yani bir oyma varsa bir mezar demekte doğru değil.Ayrıca bu mezarların oymaya uzaklığı 20 ve 30 mt civarıydı.
Ve işaretin güneyine atmıştı.İşaretin hem batısı, hemde kuzeyi mezara uygundu. Mezar yapılabilirdi. Demek yön meselesi inançtan dolayı vardır. Var demek bize hiç birşey kaybettirmez. Ama yön meselesi yok demek de bize bir şey kazandırmaz.
Peki bir yuvarlak oyma var 20 cm ilerisin bir murç izi var. Bu mezarı bu murç yönünde murç ile oymanın arasını ölçerek bulmuyormuyuz. Yanlış varmı bunda? Varsa söyle diğer ustalarda söylesin. Bunları yaparken ölçüp biçmiyormuyuz.
Benim ne sizinle nede başkasıyla tartışmak gibi niyetim yok lütfen sizde benimle tartışmayın siz bana saygı gösterin ki bende size saygı göstereyim. Selametle.
Merhaba üstat nerede ben sizinle kavga vs ettim acaba ? Ne zaman size tepki gösterdim ? Ne zaman sizinle alay ettim ? Makarayı alayı yapan sizdiniz balık işareti için açtığım konuda hatırlatim yağlı balık vs..Orada bile yazdığın yoruma latife ile sana cevap verdim..Bunları nereden üretiyorsunuz ? Bu forumda hangi arkadaşımızın bilgisi için alaycı bir tavır sergiledim ?

Benim bu platformda kavga vs işim olmaz bildiğimi yazarım isteyen kale alır istemeyen okumaz bu kadar basit.

Ben konu açarken özellikle kırmızı renk ile belirtiyorum şahsi fikrimdir isteyen arkadaş istediği gibi arge yapabilir diye.Ben çözdüğüm içeriği çözdüğüm şekliyle paylaştım..Hiç bir oyma için ölçüm vs yapmadım.Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır üstat..

Daha önceki açtığım balık işareti konusunda google den kopyala yapıştır gibi bir imada bulundunuz bugünde kulaktan duyma bilgilerle bilgi veriyorum iması yapıyorsunuz..Bunu ispatlamakla mükellefsin.Varsa tecrübe ve bilginiz paylaşın Niye konu açıp forumda arkadaşlara bilgi paylaşımı yapmıyorusunuz. ?

1- İster murç olsun isterse oymanın içinde üçgen olsun kesinlikle ölçüm yapmam.Mezarı yapan vatandaş ölçümü veriyor 2 bin sene sonra oymayı bulana oymayı bulduğun zaman oymanın çapını içinin derinliğini oyma içindeki üçgen murç vs bunları ölçsün mezarı bulsun diye ? Oyma adedi kadar mezar vardır bunu inkar etmiyoruz.Oyma aynı zamanda bazen kuyu anlamıda verir.

2 - Her oymanın medeniyeti mezar gömü şekli farklıdır.Bu tüm oymalar 20 cm denk geliyormu demek oluyor sizin tabirinizle.

3- Açtığım konu içeriğinde yakınında aynı kayada veya çevresinde arge yapın diye yazıyor.Okumadın sanırım yine göz kenarı balık konusunda yaptığın gibi okumadan anlamadan yine şap diye yorum yapmışsın.

4- Hiç bir zaman burada ben biliyorum benim dediğim olucak diye bir tabir kullanmadım.

5- Yorum yapmak için özellikle benim konu açmamımı bekliyorsunuz ? Forumda yüzlerce oyma içerikli konu var neden orada bilgilerinizi paylaşmıyorsunuz ? ben konu açınca neden böyle bir yorum patlaması yaşıyorsunuz acaba bunu da çok merak ediyorum ?

Son düzenleme:

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
@vakko usta;
tesekkurler ustam katkin icin.
evet oyma konusunda net bir mesafe birimi yoktur.dik yada paralel yada yerde fark etmez gercek bir oyma sunu canagi ise kesin 100 mt kare cevredinde mezar vardir bu arkeolojik raporlarda da mevcuttur