KUYUDAKİ ZİFT

İstnblaybrs

Aktif Üye
Herkese hayırlı cumalar.
Kilisenin alt katından inilen kuyuda 6 metre sonra iki metreye yakın küp kırıkları sonrasında yine iki metreye yakın yumruk büyüklüğünde taşlar sonrasında yine iki metreye yakın kum çakıl karışık çıktı.Sonra kuyu tabanınında kum.bu arada yaklaşık 12 13 metre civarı oldu kuyunun bir tarafından yani kiliseye tarafında olan kısmından duvardan zift akıyor sızma şeklinde.Yardımınızı istediğim konu acaba bu zift nedir o ziftin geldiği yönde oda olabilirmi.
Değerli katkılarınızı bekler tekrar hayırlı cumalar dilerim.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Sadece kuyularda değil evlerin bodrum katındada görülür bu zift sahi ben bunu niye sormadım papaza? hazır yakalamıştım soraydım kendisine lakin ilk başta bende merak etmiştim? izalasyon malzemesi olarak düşündüydüm ondan pas geçtim sanırım.Kokusuda bir acaiptir onun

İstnblaybrs

Aktif Üye
İzalasyon malzemesi olarak kullanımı ozaman o derinlikte ve o yönde izalasyon gerektiren bir yapı oda mihrap vs.. Olduğu anlamına mı gelir

İstnblaybrs

Aktif Üye
Tek bir yönden akıyor.yani kuyuyu yuvarlak değilde kare olarak farzedersek sadece bir yüzeyden akıyor kalan üç yüzey normal

kaynak

Tek bir yönden akıyor.yani kuyuyu yuvarlak değilde kare olarak farzedersek sadece bir yüzeyden akıyor kalan üç yüzey normal
Anladım.
Bu akan taraf diyelim , yön olarak düşünürsek güney diyebilirmiyiz?

İstnblaybrs

Aktif Üye
Boşluk hek yukardan hem kuyu içinden bakıldı o yönde veriyor 4 e 4 ama oraya yaklaşık 8 9 metre yani zift gelen yönde 8 9 metre ilerde lakin oraya giden bir tünel bulamıyoruz bir ibare yok.kuyu tabanı çanak şeklinde bitiyor duvar doğal görünüyor yokladık değişik bir seste alamadık

kaynak

Boşluk hek yukardan hem kuyu içinden bakıldı o yönde veriyor 4 e 4 ama oraya yaklaşık 8 9 metre yani zift gelen yönde 8 9 metre ilerde lakin oraya giden bir tünel bulamıyoruz bir ibare yok.kuyu tabanı çanak şeklinde bitiyor duvar doğal görünüyor yokladık değişik bir seste alamadık
Burayı fotolayın birde öyle bakalım mümkünse
hem içerden hem dışardan.

Zifti merak etmiş olabilirsiniz fakat sıvının nerden geldiği meçhul veya sızdığı?
Keza duvardan boşlukda alamıyorsunuz bu derinliğe kadar arada iki kat oynar.
Bu bahsettiğiniz 9 mt ilerisi kilisenin dışına taşıyor dimi?

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
13 metre ciddi derinlik
zehirli gaz ihtimaline karşı tedbirli olmalısınız
en tabanda kumdan sonra doğal toprak yapısı varsa kuyu/sarnıç olarak düşünebilir miyiz ?
ziftin doğal bir çürüme sonucu akan bitkisel bir kaynaktan mı geldiğini netleştirmek lazım
en güzel ihtimal de kapalı bir kasa gibi düşünün, içinde ziftle kaplanmış pirinç bir sandık olur
uzun uçlu bir hiltiyle yoklanabilir
çalıştırmak için jeneratör kullanılacaksa karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat edin
hayırlısı