Manisa tarihi.

erydgn

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar herkese hayırlı hafta sonları diliyorum öncelikle, bir kaç konuda okudum bazı illerde define mezar yönünden başı çektiğini gördüm. Tokat , ordu , kayseri doğu genellikle vardı. Bende manisa ili hakkında düşüncelerinizi öğrenmek sizlerden bilgi edinmek istiyorum. Büyük uygarlıklara (magnet,hitit,lidya,pers,bergama krallığı,bizans,osmanlı) ev sahipliği yapmış bir şehir manisa . Manisa hakkında daha önce araştırma yapan bilgisi olanlardan yardım istiyorum. Manisada nereleri gözlemlemek gerekir nerelerde araştırma yapılmalıdır neyler göz önünde bulundurulmalıdır bir fikri önerisi olan var mı acaba ? Şimdiden teşekkür ediyorum herkese.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sardes Antik Kenti
Eskiden derelerinden altın akan, söylencelerin gerçeğe karıştığı ve tarihte ilk paranın basıldığı yer olan Sardes, aynı zamanda Anadolu uygarlığının kilometre taşlarından biri.

Antik dönemde Lidya ülkesi kabaca Gediz ve Küçük Menderes nehirleri arasındaki bölgeyi kapsıyordu: kuzeyi Misya, güneyi İyonya ve Karya, batısı Aolis, doğusu Frigya ile çevriliydi. Lidyalılar Friglerin yıkılmasından sonra Anadolu’da tarih sahnesine çıktı. Lidya devletinin kurucusunun Kral Gyges (MÖ 687-648) olduğu kabul ediliyor. Gyges, Kimmerleri yenerek, başkenti Sardes olan güçlü bir krallık kurdu ve onun döneminde bölgeye Lidya denilmeye başlandı. Söylenceye göre Gyges Sardes Kralı Kandules’in güzel karısını ve tahtını bulduğu bir görünmezlik yüzüğü sayesinde ele geçirmişti. Bu söylence Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adlı eserine de esin kaynağı oldu.

Ekli dosyayı görüntüle 271036

erydgn

Aktif Üye
Evet Sardes bilinen lidyanın başkenti olan şehir ben daha çok bilinmeyenlere takılıyım. Tantalusun ve halkının spil dağında yaşaması, thalusun spil dağı için magnesia demesi ve dünyanın en büyük mıknatısı olduğu söyleniyor. birde 90 lı yılların sonlarına doğru bir yabancının kayıp şehir atlantisi spil dağında araması ? gizemli bir yer çözülemeyen çok şey var gibi

erydgn

Aktif Üye
Evet Sardes bilinen lidyanın başkenti olan şehir ben daha çok bilinmeyenlere takılıyım. Tantalusun ve halkının spil dağında yaşaması, thalusun spil dağı için magnesia demesi ve dünyanın en büyük mıknatısı olduğu söyleniyor. birde 90 lı yılların sonlarına doğru bir yabancının kayıp şehir atlantisi spil dağında araması ? gizemli bir yer çözülemeyen çok şey var gibi
Birde spil dağının eteklerinde çok büyük gemi bağlama yerleri olması bana gizemli gelen bir diğer olaydır.

s.goekmen

Aktif Üye
tepede seni gözetleyen 13890 gözün olduğu ve en çok sahtekarı barındıran bölge olduğu.....