• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Mezar ve Hediyeleri

vakko

Filolog
Moderatör
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki görsel demir çağına ait höyükte yapılan çalışmalarda bulunmuş demir çağına ait prens mezardır..Höyük için demir çağı aristokratlarının dinlenme yerini temsil ettiği düşünülüyor ve yaklaşık 40 metre çapında.Sahada yapılan çalışmalarda muhteşem bir bronz kazan da dahil olmak üzere bir dizi yüksek statülü mezar hediyeleri bulunmuştur..

Bileklerde altın bilezikler.

Bronz Kazan

Bronz kazan üzerinde bulunan figürler yunan tanrısı achelousa aittir..Yunan mitoolojisinde nehir tanrısı olarak bilinir.Kazan üzerinde 4 adet kulp vardır.

Şarap kabı ağız ve alt tarafı altın.

Son düzenleme:

vakko

Filolog
Moderatör
tesekkurler ben cok begendim maddi anlamda bu ortam ve buluntular10 kg altindsn degrrlidir jazandaki iscilik super.yanliz aklims takilan buluntunun tespit edilen cagi ile yunan mitolojisini bagdastiramadim.aralsrinda cok uzun tarihler olmali
Mezarı yapanlar yunan sanatçıları veya keltlerle birlikte yapılmış.mezar akdeniz ve keltler arasında gerçekleşen değişimlerin güzel bir kanıtıymış.

ed3434

Member
Kayıtlı Kullanıcı
usta mesela mezarlar ortalama genelde kaç mt derınlıkte çıkar

Lee

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
işçilik harika çok beğendim tarih nedir aşağı yukarı

The Thing

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İçine düşemedik ki :)

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Usta bu roma kapaklı lahit mezarları için 80 90cm aşağıdan kapak bulunur diyorlar doğrumu acaba
doğruluk payı vardır ama bize denk gelir mi? önemli olan o, araştırmaya devam, bir tane denk gelsin yeter

Üst Alt