Mineral ve Demiri eleme adına...

mertebe

Aktif Üye
Gumus Cubuklarim:
50 cm uzunlugunda
11cm den bukulmus.
Sag cubukta neodminyum miknatis var
Tutma yerinden 5 cm uzaklikta.
Miknatislar birbirini cekiyor
Amma birbirine degmiyor
Arasinda kurdan parcalari var.
Dusmesin diyede beyaz elektrik bandiyla sabitlendi. (Rengin onemi yok)

Ekli dosyayı görüntüle 267549Ekli dosyayı görüntüle 267550Ekli dosyayı görüntüle 267551Ekli dosyayı görüntüle 267552Ekli dosyayı görüntüle 267553Ekli dosyayı görüntüle 267554
Ustam @BulursamKader25,
Ben araya köpük koydum. Mıknatısın biri çubukların alt kısmında, diğeri üst kısmında. Mıknatıslar birbirini çeker vaziyette. 5 cm uzakta. Yazdıklarınızı okudum uyguladım ama öğrencilik psikolojisi böyle işte, ödevi illa hocasına gösterecek...

1900lerden bir gümüş köstek var, üzerine geldiğimde önce sol göğse kapanıyor sağ ilerde, birkaç saniye sonra sol açılıp ileri bakıyor sağ göğse kapanıyor.. Gümüşte olağan bir tepki midir bu sayın ustam.. Saygılar..
Ekli dosyayı görüntüle 267678Ekli dosyayı görüntüle 267679

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ustam @BulursamKader25,
Ben araya köpük koydum. Mıknatısın biri çubukların alt kısmında, diğeri üst kısmında. Mıknatıslar birbirini çeker vaziyette. 5 cm uzakta. Yazdıklarınızı okudum uyguladım ama öğrencilik psikolojisi böyle işte, ödevi illa hocasına gösterecek...

1900lerden bir gümüş köstek var, üzerine geldiğimde önce sol göğse kapanıyor sağ ilerde, birkaç saniye sonra sol açılıp ileri bakıyor sağ göğse kapanıyor.. Gümüşte olağan bir tepki midir bu sayın ustam.. Saygılar..
Ekli dosyayı görüntüle 267678Ekli dosyayı görüntüle 267679
Cubugun yapimi tamam.
İsarette sorun var.
Baska numunelerle denemek lazim.

Siva

Bilgili Üye
Cubuklarin icine bir sey koymak ile metal bulunurmu bulunsaydi neden kimse verim alamiyor sikinti insandami cubuklardami .Cubuklarin icine bir sey eklemek yerine baska metodlar olamazmi hassas cubuk yapulamazmi daha esnek .

yagiz

Aktif Üye
Gumus Cubuklarim:
50 cm uzunlugunda
11cm den bukulmus.
Sag cubukta neodminyum miknatis var
Tutma yerinden 5 cm uzaklikta.
Miknatislar birbirini cekiyor
Amma birbirine degmiyor
Arasinda kurdan parcalari var.
Dusmesin diyede beyaz elektrik bandiyla sabitlendi. (Rengin onemi yok)

Ekli dosyayı görüntüle 267549Ekli dosyayı görüntüle 267550Ekli dosyayı görüntüle 267551Ekli dosyayı görüntüle 267552Ekli dosyayı görüntüle 267553Ekli dosyayı görüntüle 267554

ustam çok teşekkür ediyorum görseller için
allah senden razı olsun.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Cubuklarin icine bir sey koymak ile metal bulunurmu bulunsaydi neden kimse verim alamiyor sikinti insandami cubuklardami .Cubuklarin icine bir sey eklemek yerine baska metodlar olamazmi hassas cubuk yapulamazmi daha esnek .
1-Cubugun cinsi.
2-Cubukcudaki Meunet durumu.
3-Cubuk kullanmada kullanilacak bir sistem.

Bu üçü yanyana gelmezse;
Elde edilen birsey olursa Allahin cc lutfundandir.
Bu üçü yanyana gelirse, elde edilen;
kisinin gayreti ,
sartlarin olusmasi ile
istihkaka muhatap olur.

Bence durumun ozeti budur kardasim.

Bahhalebah

Aktif Üye
Cümleten Selamün aleyküm arkadaşlar. Çiftli
Çubuk kullanırken bazı ustalarımız mineral ve demir gibi bazı istenmeyen metallere, çubuğumuzun mümkün olduğunca yakalanmaması için hazneye içerik eklediğini biliriz. Şimdiye kadar mümkün olduğunca sade sevmem sebebi ile benim uygulamadığım bir yoldu ama şu an elimde 2 adet hazneli çubuk var ve birinde hazne sadece üstte anten kısmında, diğerinde ise hem kabza hem üst kısımda... Daha önce alışık olmadığım çubuklar bir şekilde elime geçtiği için denemeler yapmak istiyorum ama bilmediğim şeyler var ;
1. Aramak istediğim numuneyi sağ elde üst antendeki hazneye koyacağım ama mümkün olduğunca minerali eleme adına konacak madenler nereye konmalı. Sol elde kabzaya mı yoksa üstteki hazneye mi veya sağ elde kabzaya mı?
2. Konması gerekenler nelerdir? Benim aklımda kalanlar bentonit, pil kömürü, ufalanmış çakmak taşı, kaya tuzu, duoderm (bu sıvı nasıl konmalı?), kil, kibrit kafası, karbonat (var mıydı?)
? Varsa aklınızda olan maddeler yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler...
Tecrübe ettiğiniz bölgenizde mineralin çoğu için fayda gördüm diyebileceğiniz değişik birşey varsa da olur... Bir de sandoz mu, vitamin mi buna benzer bişey daha vardı galiba :)
Hazneleri doldurarak yada dolu çubuk alarak hiç bir şey bulamazsınız ve hatda bulacağın şeydende olursun şimdi belki kıza bilirsin bu yazılanlara yada şaşıra bilirsin bu yazılanları tecrübemiz artıkça hak verirsiniz bulursam kader ustamız yazmış gerekli mevzuyu başka söze gerek yok boş kullanmaya alıştırın kendinizi ve hatta tek tel olarak kullanın başarılar dilerim

sulucas

Yeni Üye
internetten bakdığım kadarıyla gümüş çubuklar 17 cm 50 cm lik yok. 50cm lik gümüş çubuğu nasıl bulacağız birde yeşil olanlarda
  • Yeşil – Saf Tungsten
  • Kırmızı – Toryum alaşımlı (%2)
  • Gri – Seryum alaşımlı (%2)
  • Gold – Lantan alaşımlı (%1,5)
Yeşil Tungstenler : Alaşımsız, saf tungstenlerdir. Genellikle alüminyum Tig kaynağında kullanılırlar. AC akım ile kaynakta iyi ark kontrolü sağlar.

böyle bir ifade var doğru çubuktanmı bahsediyor.

jeodek

Bilgili Üye
BEN KENDİ ANLAYACAGİM SEKİLDE YAZAYİM. HALA TAM ANLATAMADİGİM YER OLURSA SORUN LUTFEN.
İsin bilim noktasina girmeden anlatacagim.
Frekans-Atom vs.olmayacak.Bu is ehline ait ben anlamam zaten. Tavuk yumurtluyorsa, bana gore islem dogrudur :)

1- Her cubugun yakalanmayacagi alt seviyede " mineraller" var. Bunlar icin ozel bir islem yapilmasina da gerek yok. Zaten " o cubuk " bu minerallere tepki vermez.

2- Misal Pirinc Cubuk.
Hangi mineralleri gormez?
Elimizde buna dair bir bilgi var mi?
El cevap: Yok.
Peki biz pirinc cubugun bazi mineralleri gormedigini nereden biliyoruz?
El cevap: Tecrube ile.

3- Arazide bazilarina gore 3 bin bazilarina gore de 4 bine yakin mineral var. Hadi biz diyelim 300 adet mineral olsun.

Minerali gormesin diye hazneye mineral konuyor. Kac tane mineral koyabilirsiniz bu 300 adetten?

Bu islem mantikli mi?
Akil, mantik, kalp bunu kabul eder mi?
Etmemesi lazim.

4- Cubugun haznesine koyacaginiz, bentonit de koydugunuzu dusunursek, mineral sayisi 100 olsun. Geriye kalan minerale denk geldiginde cubuk ne yapacak?

5- Pirinc Cubuk, misalen 200 minerale hareket vermiyorsa, siz hazneye koydugunuz 100 cesit mineralle bu sayiyi ancak 300 e cikarmis olursunuz. Mineralden kurtulmus olmuyorsunuz.
Yakalanacaginiz minerali azaltmis olursunuz.

6- Hal boyleyse ne yapmamiz lazim?
En fazla mineral gormeyen malzemeden yapilmis cubuk kullanmak en akillica olacak istir.
Bu cubuk hangisidir?
Bana gore; Gumus Cubuktur.

Misal olarak yazayim melese daha iyi anlasilsin:
Cubuklarin eledigi mineral sayisi:

Agac------------------- 50
Bakir------------------- 150
Pirinc------------------- 380
Aleminyum---------- 740
Gumus ---------------- 2990
X cubuk -------------- 3480
(Ornek olsun diye yazdim)

Hangi cubukla calismak avantajli..?
Bakir cubuga 1000 element ekleseniz Gumus cubuga hala erisemiyor.

7- Baska bir husus:
Hazneye koydugunuz minerallerin bir kismini zaten o cubuk gormuyorsa, bunun hangi sakincalari oluyor biliyor muyuz?
Bilmiyoruz...

Maddeler daha uzar gider.
Arif olanada bu kadar yeter, insallah...

Bu zamana kadar kimsenin sistemine karismadim, gorus beyan etmedim. Bu beyanim 2 nci oldu.
Bosuna yorulmayin kardaslarim,
Hazneli cubuga minarel ilave etmek sizi net sonuca ulastirmaz. Kesin sonuc olarak kabul etmeyin. Sebeplerini yukarida yazdim.

Piyasada Bilinen cubuklar icinde su ana kadar en fazla mineral eleyen cubuk cinsi Gumus Cubuktur arkadaslar.

Kullananlar bana hakverecektir...

Not: İsi bilen ustalarin haydaaa diyecegi yerler var biliyorum. Lakin olayi da ancak bu seklide ifade edebildim, hoşgörüle insallah...
gümüş çubuğu nerden bulabiliriz

pro

Member
arkadaşlar daha önce yazdım tekrar yazıyorum cubugun neden yapıldığı hiç önemli değilll cubuğun hangi mantıkla döndüğügünü bilinmiyor acıkcası sarkacında sarkaca soruyorsun cevap veriyor aynı mantık .cubuguda sarkac gibi uyumlucaksınız .sarkacı bilmiyenler araştırsın .cubuğuda araziye cıktığın zaman ne istediğini soracaksın oda sana ohu götürecek e siz cubuğu kaldırıyorsunuz devamm e ondan sonra kafasına göre takılıyor