mısır mitolojisinde. Ölüm. Den sonrasıymış.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Onlari da biliyorum
Izledim defalarca bende uyku apsesi var zamanimi onlarla
Ve gizli ilimlerle mitolojiyle ve tarihle geçiriyorum :)

Hayat agacinida bilirim KILIÇ

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Urartu selçuklular bir cok motiflerinde bu agaci sembol olarak kullanmışlardır

Çatal hoyukte dogurganlihin sembolü olan ana tanricaninda göbeğinde ki bir bitki örtüsünün buna bağladığını biliyor musunuz ?

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Biraz arşiv de birşeyler vardı paylaşiim dedim
Ağaç, özellikle de “Hayat Ağacı” sembolizmi aşağı yukarı bütün toplumlarda kendini gösterir. Hayat Ağacı, Mezopotamya, Avrupa, Uzak Doğu medeniyetleri ve başka pek çok kadim medeniyet tarafından gençlik ve ölümsüzlük veren bir kavram olarak bilinir. Bugün de yaygın dinler olan İslamiyet, Hristyanlık ve Yahudiliğin kutsal kitaplarında yer alır.

Dünya kültürlerinden çeşitli örneklere baktığımızda ağaçla ilgili sayısız mit ve efsane vardır. Bunların çoğu da paralellik gösterir. Hayat Ağacı “yaratılışın kaynağıdır”;“bu dünya ve öte dünya arasındaki bağlantıyı kuran temel direktir”; “insanın kaderini belirleyen bir sınavdır”; “tanrının yeryüzündeki sembolüdür”; “çocuğu olmayan kadınlara çocuğu olmasını, hayvanların üremesini sağlar”; “bereket, şifa, hayat, ölümsüzlük, gençlik, güzellik, mutluluk kaynağıdır”; “yağmuru, rüzgârı, güneşi etkiler”.

Hayat Ağacı’nın cinsi toplumdan topluma değişir. Hayat Ağacı’nın maddi varlığından çok taşıdığı anlam ve temsil ettiği güç önemlidir. Çeşitli kültürlerde Hayat Ağacı’na “evren ağacı”, “kozmik ağaç”, “sonsuzluk ağacı” gibi adlar da verilmiştir. İsimleri ne olursa olsun bu ağaçlar da Hayat Ağacı’nın özelliklerini taşır. Edebiyat, resim, heykel ve başka pek çok sanat dalının da sıkça kullandığı bir semboldür

Exxxtreme

Yeni Üye
Hiyoroglif yazılı tablet de böyle diyordu.. ölülerin refakatçi tanrısı anubis ruhu alıp gitmesi gereken yere kadar götürecek. ölüler diyarının tanrısı osiris'in önünde hesap verme başlayacak. adalet ve doğruluk tanrıçası maat, terazinin bir tarafına doğruluk tüyünü koyacak, öbür tarafa ise kişinin ruhunu temsil eden kalp konulacak. bilgeliğin ve yazının tanrısı thoth tüm olan bitenleri gözler önüne serecek. eğer kişinin ruhu ölüler diyarına girmeye layıksa terazi dengelenecek; değilse timsah başlı tanrıça ammit kişinin kalbini yiyecek ve dolayısıyla kişinin tüm benliği karanlığa ve hiçliğe mahkum edilecek..... //.. Ulan vicdansızlar adam zaten ölmüş daha ne eziyet ediyonuz bırakın toprağa karışsın rahatça bedenii
İslamiyette anlatılanlara ne kadar benziyor değil mi ölüm ... Azrail,sorgu melekleri,sevap ve günah,sırat köprüsü,cennet,cehennem...

Düşündürücü...

Kamhi Leonard

PiSaGoR
İslamiyette anlatılanlara ne kadar benziyor değil mi ölüm ... Azrail,sorgu melekleri,sevap ve günah,sırat köprüsü,cennet,cehennem...

Düşündürücü...
Tıpkısının aynısı

Hani birşey bir yer anlatırsınız
Ve isimleri şehirleri değiştirerek sunumunu yaparsınız
Işte öyle birşey

Zaten bu yüzden mitoloji :)