• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Ne güzel bir ilaç ne güzel bir gıda!

The Thing

Süper Moderatör
Süper Moderatör
the thing ustam@ sağ ol var ol. çok faydalı bir bilgi.acaba marketlerde aldığımız peynir bu mu. bizim bölgede bu peynir köylerde yapılmıyor.anca peynircilerde bulunuyor.
Ustam, bunun fabrikasyonu olmaz fakat günümüzde merdiven altı olur mu olur.
Şimdi az önce merak ettim bende cuma çıkışı arkadaşı aradım yanlış bilgi vermemek için onunla konuştum o yöreden kendisi bildiklerini söyledi bana.
Bu peynir köyde yaylada yapılıyormuş , ister kolot halinde ister bir tulumun içine gömüp o şekilde yöredeki peynircilere satılıyormuş. genelde yöresel peynircilerde olur oda yayladan ısmarlar o şekilde satarmış, markette ki nedir bilemeyecem.

The Thing

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustam çok güzel bir konuya değinmişsin. Bir hafta önce Soner YALÇIN'IN SAKLI SEÇİLMİŞLER kitabına başladım. Tam da bu konulara değinmiş. Nasıl ve kimler tarafından zehirleniyoruz?
Maalesef günümüzde anne karnındaki bebeğe bile etki etmeye başladı GDO 'lar, hamile bir annenin GDO 'lu gıda beslenmesi sonucu bebeğede ters tepkiler yapıyormuş.
Erken doğumlar, anne karnında çocuğun zehirlenmesi, ve bu erken doğum sonrası bebeğin geçirmiş olduğu nöbetler sonucundaki oluşan çeşitli riski faktörler, kronik solunum yetmezliği, serebral palsi, çeşitli organ iltihaplanmaları, retinopati ve buna benzer bilmediğimiz onlarca etken...
Ha Irsi birşeyse yada olacağı var ise de en iyisini Allahım bilir, fakat GDO 'larda günümüzde bu tür şeylere büyük bir etken.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
" Avm'de Bir fincan çaya 15 tl ödeyip, pazardaki köylünün ürünü için pazarlık yapmamalıyız! "

Bu sozunuzu cok begendim Kardasim.
Cok haklisin. Bu tur urunlere istenen ucret odenmeli ki devami gelsin. Pahali olmasi maliyetinden, zira en az 1 sene bekliyor. Maddi duruma gore azda olsa almamizda fayda var.

Ben Konyaya geleli 8 sene oldu. Kuflu peyniri bilmezdim. Konyada cok tuketiliyor. Yerel her market ve bakkalda rahatlikla bulabiliyoruz.
Ozellikle firinlarda ve toscularda bununla tostlar yapiliyor. Firinlardaki ismi YAGLİ EKMEK. Toscular hem sade hemde kavurma ile karisik tost yapiyorlar. Lezzet olarak mukemmel.
Bir husus var tuzlu olusu :) Muazzam tok tutuyor ve cok susatiyor. Yaziyi okuyunca aklima ve bilgime aykiri bir husus gormedim. O seferlerde tuz kaybi aşiri şekilde. İnsan dengesi bozulur normaldir. Hem tuz hem penisilin hem protein, o ortamin elbette vazgecilmezi olmustur.

Dadak zevkine uymuyor diye benim ehlibeyt de yemiyor, ortanca oglum haric. Konyaya gelen oldugunda bu lezzeti tatmasini tavsiye ederim. Kavurmali kuflu peynirli karisik yarim ekmek tost yenmesini tavsiye ederim.

Fazla tuzdan kolestrolu hemen firlayan bir lokma yesin. Fazlasi belki problem olusturabilir tuzdan dolayi.

GDO Allahu Alem, yecuc mecuc bile olabilir. Allah cc bu milleti nesillerimizi muhafaza etsin. Bas belasi bir durum.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Emegine saglik
Bu tuluga basılmış
Kendi yöresinde gogermis peynir diye biliniyor
bu tuluga basilmisidir

bu peynir özellikle bu kıvama geldiğinde yeniyor
belki inanmazsiniz ama erumda eskiden bunlar
kuyumcularda bile satilirdi hemde vitrinde duruyordu 😊

yapılan tüm tetik araştırma sonuçlarında
doktorlar bunu artık ekmeksiz tüketmeye başladılar

Başta hastalar teşekkür mayetinde götürdükleri peyniri
Küflü diye çöpe atarlarmis
Daha sonra nasıl olmuşsa arastirmislar
En sağlıklı peynir olarak biliniyor
Bizde de sürekli tüketiliyor ama ben kendim yemiyorum :)
Su anda bile evde var :)
Ustam senle benzer yanlarımız baya varmış bende ne tadını nede kokusu sevmem. Ama işta şifa olduğu gerçeğini değişmez. Çayıda içtik mi tamamdır :D

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam senle benzer yanlarımız baya varmış bende ne tadını nede kokusu sevmem. Ama işta şifa olduğu gerçeğini değişmez. Çayıda içtik mi tamamdır :D
Bende yalan yoğ ğilafta yoğ gardas 😁
Sevemedim gitti
Bizim Otli peynirlerde yemirem
Az ot olanını yerim ama otları seçerek yerem 🧐

deli firat

DOĞACI
Süper Moderatör
Emeğine yüreğine sağlık güzel ve faydalı paylaşım Allah razı olsun kardeşim

uçanhollandalı

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Peynire bayılırım.Hemen her türlüsünü tüketirim.Peynirsiz kahvaltı eksiktir bana göre.Küflü peynirler daha bir başkadır.Eskiden millet kaşarın küflü kabuğunu atarken,ben özellikle kabuk kısmını yerdim.Çökeleğinde küflüsünü severim.
Konu içinde çok önemli bir konuya değinilmiş.Bağırsak florası.Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim birşey var;Candida mantarı.Bu ismi unutmayın.İnternette araştırırsanız nasıl bir baş belası olduğunu,bir çok hastalığın baş aktörü olduğunu göreceksiniz.Bu mantar her florada bir miktar vardır ve zararsızdır.Ne zaman ki floranın düzeni bozulur,bağışıklık sistemi zayıflar,candida hemen atağa geçer.Beklediği fırsata kavuşmuştur artık.Hızla çoğalarak tüm vücudu ele geçirir.
Candida'nın bilincine daha yeni yeni varılmaya başlandı.Doktorların bile bir çoğu bu mantardan habersiz.

Candida mantarı birçok noktada size zarar verir. Ama başlıca zarar oluşturan özellikleri,
  • Aşırı candida çoğalması sonucu toksin üretimi,
  • Diğer bağırsak bakterilerin çalışmasını engellemesi,
  • Bağırsakların geçirgenliğini arttırması ve kana istenmeyen maddelerin geçişine sebep olmak,
  • Kritik hastalıklarda atağa geçerek mevcut hastalığın kötüleşmesine neden olmak,olarak sıralanabilir.
Yani candida kontrolden çıkarsa sağlığınızı ve hayat kalitenizi bozar.

Gelelim tedaviye; Öncelikle candida tanısı koyup tedavi reçetesi verecek ,uzman hekimlere gidilmesi önerilir.

Ama benim gibi üşengeçseniz,ve internetten edindiğiniz bilgileri deneme yanılma yoluyla uygulamak isterseniz buyrun o zaman;

Bazı besinler anti-fungal yani mantar önleyici etkilere sahiptir. Bu besinleri tüketmek candida mantarı sayısını azaltır.

1.Sarımsak
2.Kekik
Bunlar benim en çok fayda gördüğüm bitkiler.

Bunların haricinde; defne tohumu,aynısafa bitkisi,hindistan cevizi yağı,sinir otu,vs. var.

Sarımsakla kekiği nasıl kullanıyorum?
Sarımsak çiğ yenilmeli.Merak etmeyin kokusuz bir tarifim var :)
2-3 diş sarımsağı ince ince kıyın.Bir kase içinde, 1 çorba kaşığı gerçek zeytinyağı ile karıştırın.yağ hem sarımsağın etrafını sararak ağızda koku oluşmasını önleyecek,hemde yutmayı kolaylaştıracak.Bu karışımı akşam yemeğinden önce suyla yutun.Yatıncaya kadar hafif yiyecekler tüketin.Mümkünse hiç yemeyin.

Kuru kekiği 1 tatlı kaşığı olarak sabah ve akşam yemeklerden önce suyla birlikte yutun.Kekik,yemek sonrası karında oluşan gaz,şişkinlik,gerginlik gibi şikayetleri de önleyecektir.Bu şikayetlerde candida kaynaklıdır.

Şimdilik benden bu kadar.

Üst Alt