Racon Kesmek (Kural-Yol-Yontem) Nedir..?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamun Aleykum.

Argo da "raconu var" denene
bizim yastakiler;
Bu işin bir "adabi" var derler.

Hakikaten her isin bir raconu/adabi var.
Bu konuyu acmamin sebebi bugun yasadiklarim. Yasadigimi anlatayim sonra da bir analiz yapayim istedim. İsin muhataplarina bir nebze katkimiz olsun istiyorum.

Persembe gunu bir arkadasim, agabeyim aradi. Cumartesi gunu bizim koye gidelim mi, musait misin dedi. Dedim musaitim, cok acil birsey olmazsa gidip gelelim dedim.
Bu sabah saat 10:00 da gelip beni aldi.
Koyune gittik. Cocukluk arkadasiymis gittigimiz yer. Selam verdik girdik avluya. Arkadasi hosgeldiniz dedi. Avluda bir "yer" var. 2-3 yerde islem yapilmis. Oralari gezdik. Oturduk sonra bir cigara molasi verdik. Adamin agizi da bozukmus
( agizi bozuk devamli kufurlu konusan adami da hic sevmem). Basindan gecenleri, yedigi "kaziklari" falan anlatti.

Ben kimseye guvenmem, sizede guvenmiyorum dedi.

Benim arkadasim olsaydi, bu sozun karsiligi agizinin ortasina iyi bir yumruk olurdu. Arkadasima baktim, uzuntusunden basini egdi, ne diyecegini sasirdi. Birsey de diyemedi.

Canim cok sıkıldı. Onun hatirina birsey demedim. Sigaralar bitince ben metal tespiti yapayim siz oturun dedim. Sistemi kurdum. Direkt altin tespitine gectim. En az sinyal alma yuzdesi olan metal altindir. Cubuk ustasina altin cok az denk gelir. Zira altin azdir gomulerde diger metallere gore. Baktim sinyal yok. Dedim burada "mal" yok. Demediler ki hangi mal yok.

Hic mi sinyal yok dedi yer sahibi, bende evet sinyal yok dedim. Toparlandik geri donduk. Arkadasima yolda soyledim soyleyeceklerimi.

Kardaslarim,
Dunyada en kiymetsiz seydir define belkide. Olsa da olur olmasa da.
Hedefe ulasamadik diye acliktan ölen var mi..? Yok. Zengin olmasak kiyamet mi kopar..? Hayir kopmaz. Bu nedenle bizim islerde de:

ÖNCE REFİK (arkadas)
SONRA TARÎK (yol) diyoruz.

Adamligi olmayan adamla yola cikilmaz. Cikan yolda kalir zaten.

Adamin terbiyesizligine bakin.
Ulen gorgusuz
Ulen edepsiz.
Ben sizede guvenmiyorum ne demek?
Magdem kimseye guvenmiyorsun, neden buralara baksinlar istedin?
Senden para isteyen oldu mu? Hayir.
Arkadasinin cebine benzin parasi mi koydun? Hayir. Aklina bile gelmemistir. Gelsede umursamamistir zaten.
Biz mi yakana yapistik gelelum diye?
Sen cagirmisin arkadasin yardimci olmus. Bizde arkadasimiz bizden birsey rica etti diye, herkes piknige giderken biz evde kahvalti yapmadan yola cikmisiz.
Gorgusuz ökuz. Gelen misafirin yuzune boyle edepsizce sozler soylenir mi.?
Biz pay istemedik.
Bir şart one surmedik.
Varsa birsey suraya bakin diyecektik.
Sanki biz adamin emir eri veya kolesiyiz, kalbindekini diline dokuyor.
Racon yok, adab bilmiyor...
Ulen ogle vakti olmus, gelenler ac mi tok mu sormakda yok.
İnsanin parasi az olabilir, olmayabilir, dogaldir. Amma herkesin evinde en azindan un vardir. 5 tane bazlama yaptirir, sarar bir pohcaya yine ikram eder, yaninda katik olmasa bile olur.
Zeytin ekmek olur, helva ekmek olur. Sorun degil cesidi, mesele gelen misafiri doyurmaktir. Durumun iyi olur kuzu kesersin. Hepsi makbuldur.
Adam olmayan adamlarda;
Misafir kavrami da yok, bu kesin.
Boyle olmaz.
Bu kadar yol yordam bilmemek olmaz.
Bunlar nasil evlat yetistirecek?

Simdi beni bir arkadasim, tanidigim;
misal ben Konya dayim, beni Artvine davet etse, abi gel gezelim bakalim, birkac yer var emin olmak istiyorum dese, bu arkadasimin yapmasi gerekenler nedir..?

Arkadasim soyle dusunuyorsa hata eder: "Gelince hemen mali bulacagiz."
Boyle bir dunya yok.
%100 olacak diye de birsey yok.
Tecrube, analiz ve tespit ve nasip biraraya gelirse ne ala, hedefe ulasilabilinir...

Basta bunu kabul etmek lazim. Bu kabullenmiyorsa bosuna cagirmamali.
Soyle dusunmeli:
Ben ozel hastaneye gidip muayene olacagim. Doktor teshis koyup tedavi ederse ne ala. Tespit edemezse mecburen baska doktora gidecegim. Ozel hastanedeki doktor da devlet hastanesindeki doktorun dediklerini soyleyebilir. En azindan emin olurum, kalbim mutmain olur. 3-5 kurus da bu arada masrafimiz olur, olsun. Ayni bunun gibidir bizim islerde.

Benim Artvine gitmek icin yol param, yemek param, otel masrafim olacak mi? Olacak. Peki bu masraflar kimin cebinden cikacak? Elbette cagiranin cebinden cikmali.

Ben oraya ortak olarak gitmiyorum ki..! Herhalde cagiran kendi gonlunden boyle geciriyor olabilir. BU DOGRU BİR YAKLASİM degil. Eger ortak olarak alacaksa basta soylemesi ve bunu da benim kabul etmem gerekir.

Abi Artvine gel.
Geleyimde nasil gelecegim..?
Bu masraflari karsilayacak mali gucu olmayan, kendi gobegini kendi kesmeli.
Kimseyi de cagirmamali. Bu isin raconuda budur. Yol, yontemi bilmeden olmaz. Bu isin adabi muaseretide budur. Define isi hakikaten masrafli bir istir, zengin adamin isidir. Parasi olmayanin isi asla degildir. Zira yol parasi, benzin bile epey bir yekun tutar.
Hele 10-15 gun calisilacaksa altindan kalkilacak gibi de degildir.

Finansi iyi olmayan ekibin zaten isleri hep yarim kalir. Cobani bile susturamayiz. Bunlarin hepsi masraftir.

20 senedir, az veya cok bu pazardayim.
Racon bilen adam az gordum.
Bu zamana kadarda yakin uzak nereye gittiysem ( tanimadigim kimseyle de yola cikmadim, cikmam da) kimseden 5 kurus da almadim, almam da. Teklif eden de olmustur. Bu yaziyi da bu cercevede degerlendirin. Amma racon budur. Birisini cagiracaksaniz en azindan masraflarini karsilamaniz gerekir. Karsilamayacaksaniz cagirmamalisiniz. Usül boyledir, boyle olmalidir.

Racon, adab onemlidir.
Evimize gelen misafiri dis kapiya kadar ugurlamak adettendir.
Gittiginiz yere, imkan dahilinde bir hediye goturmek iyidir.
Evin cocuguna bir ufak cikolata almak ve gidince ikram etmek iyidir.
Askerin, ogrencinin cebine harclik koymak guzeldir.
Bayramda kardesinin cocuklarina harclik vermeyen edepsizler bilirim ben.
Boyle amca dayi olur mu yahu?
5 lira olsa bile harclik vermek adabtandir.
Berberin ciragi var, bahsis bekler.
3 kez saatler olsun abi der.
3 lira vermesen olmaz.
Cocuk beklenti icinde.
Arabani yikattin.
Eleman anahtari getirir.
Alllah kaza vermesin vb. Seyler soyler.
Bahsis bekler. 30 lirayi veririzde 5 lira bahsis veremeyiz.
Lokanta da 120 lira hesap cikar,
Giderken cebine bakip 5 lira bozuk var mi yok mu kontrol etmeyen racon bilmiyor demektir.

Komsu biz cocukken bakkaldan ekmek getirtirdi de yaninda da para verup kendine de bir sakiz al derdi.

Asansore bindim. Komsunun elinde bir karton dolusu etli ekmek var. Abi buyur demiyor, teklif bile yok. Kokusu cezbediyor :))) Herkesin cani ceker. Dusunen yok. Koy bir tabaga 3 parca gonder komsuna, aranizdaki muhabbet artsin...
Neyse cok uzattim kardaslarim.

Lutfen herkes
Her isin raconlarini bilsin.
Bilmiyorsa ogrensin.
Dunyanin tadi buradadir.
İnanin dunya raconlara riayetle
daha guzel yasanacak bir arenadir.

Lutfen sizde yorumlarinizla katkida bulunun da konu kemale ersin.
Hepinizin muhakkak yasadiklari, guzel ve cirkin olaylar olmustur. Okuyup bizde eksikliklerimizi gorup ikmal edelim insallah.

Atalarimiz demis ki;
Okul cehalet alir, amma
Esseklik baki kalir.
Bu is, tahsil isi de degil.
Universite bitirmekle de is bitmiyor.
Bu adam olmakla alakali olsa gerek.

Son düzenleme:

The Thing

C*
Süper Moderatör
Abim, sonuna kadar haklısın, ayağına kadar gelecem yaşadığım olaya bak!Balık halik mevzusu maalesef.
Ben onu geçtim, misafir olduğun yerde adam seni kalbinden kucaklayıp sarılıyorsa sana minnet gösterip ağırlıyorsa inan ki paraymis pulmuş masrafmis oymuş buymuş insanın umrumda bile olmuyor.İnan para ile bulamadığın şeyleri buluyor insan.

Kalkıp ayağına gelecem hatır binayen bu halimle birde muamele gorecem.
Normalde küfürü sevmem ama böyle bir durumda adamın 7 ceddinden başlarım kimse kusura bakmasın.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Sn. Hocam,
Kalbi duygularla anlatılması, izah edilmesi gereken her şeyi yazıya dökmüşsünüz. Fazlası var eksiği yok.
Bencillik,görgüsüzlük,biraz da ac gözlülük tetikliyor bu işleri sanırım. Yetiştiği ortamda bunlara benzer ise ortaya "odun" gibi biri çıkıyor maalesef.
Bir de kenarından köşesinden adabı bilipte, cimrilikten dolayı gecistirenler var ki onları da unutmamak lazım.
Bir ekip olsun,gezi olsun, toplu olarak gidilecek bir yere katılım saglayanlardan bir tanesi bunlardan olsa, şahsen bir şeyler eksik kalır o gün bende. Kafam rahat olmaz. Mutlu olamam. Hevesli olamam. Yüzümdeki tebessümü engeller.
Dediginiz gibi yaşadığınız,etkileşim icinde olduğunuz ortamda,apartmanda,sitede, adab bilen insanlar çoğunluktaysa, hayat daha bir güzel oluyor. Alt komşu bir kasa domates almış girişte karşılaştık. Uzattı kasayı al iki tane salata yap komşu dedi. Domatesler tanesi 250 gr gelir nasıl güzeller. Köy domatesi belli. Aldım iki tane çıktım eve. Mutlu oluyor insan. Karşılaştığımda daha içten ve samimi bir bağ kurulduğunu hissediyorsunuz.

Yer tespitine gidiyoruz. Git gel oyalanma vs bir günü neredeyse alıyor. Arabada var 4 kişi. Gidilecek yer kır başı. Içlerinden çoğu, icecek suyumuz , yiyecek,atistiracak bir seylerimiz var mi ? Acikir miyiz ?Nereden temin edecegiz ? düşünmüyorsa o gün bana çok yavan geliyor. Alınması gereken her şeyi temin etmeden ben gitmem zaten. Kendimi de değil topluluğu da düşünerek.

"Biz" olmak hem çok kolay hem çok zor bir şey.
Aynı incelik, naiflikte düşünen veya düşünebilecek kişiler ile birarada olabilmek ve beraber hareket edebilmek büyük bir mutluluk ve güven veriyor.

Beni gercek anlamda mutsuz eden ve 5 kuruş için isin üç kağıdına yatanlara her daim mesafeli durursam içim rahat şekilde işimi yapıyorum. Islikta caliyorum,şarki da söylüyorum, espri de yapıyorum. Moralim yerinde oluyor. Diğer türlüsü çekilmiyor açıkçası..

Mushap

Editör
Anadolu insanı dendimi misafiri baş tacı eden kişiler akla gelirdi .köylerde misafir evleri olurdu şimdi onlar bile yok okullarda ders kitaplarında kaldı ise onu bilemem.ancak bu değişim hayırlı değil ramazanda bir misafirim olsun da beraber iftar edelim soframızda ne olursa beraber yiyelim diye dua eden ,misafir 10 kısmetle gelir birini yer 9 unu bırakır diyen insanlar dan abimin anlattığı gibi insanlara nasıl dönüştük ve bundan sonra sı nasıl olacak kimlere benzemeye başladık .Allah sonumuzu hayretsin.

Tastan

Editör
Öncelikle bu samimi ve bir okadarda önemli konuyu bizlerle paylaştıgınız için teşekkür ederim kıymetli üstadım malum mesele zaman zaman birçogumuzun tecrübe ettigi bir olaydır hiç şüphesiz insan olarak mesafeli olmayı samimiyetsizligi güvensizligi butur adamcıklar sayesinde ögrendik sorgulasak çok nedeni vardır ama kısacası dinini örfünü adetini gecmişini atasını ahlakını bilmeyen bir nesil yada insandan baska ne beklenebilir rabbim böylesi insanlardan korusun tum kardesligi

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Hemen hemen bu işlerle uğraşanların bir çoğu
Benzeri vakalarla karşılaşmıştır
O yüzden hep derim
Ne kadar da samimiyetiniz olursa olsun
Bir insanda 3 deney yapın
Bu 3 deneyin 3 te üçünde size güven vermez ise
Böylesi hayatı ve kazanç durumlarında
O şahıslarla is yapmayın

Deneyden kastım
Onları sinayin