Sahte sikkeleri anlayalım mağdur olmayalım

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Önce metalleri iyi tanımak lazım sikkelerin sahte olup olmadığını anlamak için.Sikkelerde kullanılan metaller altınigümüş,bakır,bronz.Sahte sikkelerde ise demir,kurşun,prinç,sarı gibi maddeler kullanılır.Sahte sikkeler genelde dökme olarak yapılır.Tarihteki sikkelerin yapılış şekli büyük oranda darp şeklinde yani metal kalıplarının örs,para kalıbı ve kilişe arasına sokularak büyük çekiçler yardımıyla olur.Sahte sikkelerin ağırlığı gerçek sikkelerin ağırlığına göre farklılık gösterir.Genelde sikkenin kenarları çok düzgün ve simetrik olur.üzerindeki baskı orjinal sikkeye göre yapmacık görünür.Yukarda örneklerdende bunlar kolayca anlaşılır.Sahte sikkede bunların hepsi olsa bile en son lüp ile yani cam mercekle sikkenin yüzeyine bakıldıgında sikkenin yüzeyinde metal renginde farklılıkları görünür.Örneğin gümüş bir sikkenin yüzeyinde farklı bir metal rengi varsa bakır rengi gibi bu sikke bakır üzerine elektrolizle gümüş kaplama yapılmış sahte bir sikkedir.Bunun haricinde lüp ile yada mercek ile sikkenin yüzeyine baktığınızda nokta nokta çukurlar varsa bu sikke sahtedir.Yada dökümden kaynaklanan fazlalıklar harflerin iclerinde yada resimde görünür...

bu sartlara dikkat edersek genelde aldanmayız. dısardan getirilerek pazarlanmaktadır.Özellikle bulgar ve italyan baskıları vardır ve orjinalinden ayıt etmek neredeyse imkansızdır.Sahte para yapımında genellikle degerli paralar secilir ve bunlardada cogu zaman altın gümüş ve elektron paralardır.Bu tür paralarda dikkat edilecek detaylardan biriside elinize aldıgınız parayı işaret parmağı ve basparmagınız arasına getirin ve parmaklarınızı ileri geri oğusturun.Eger elinize sert hatlar geliyorsa bu paranın hiç kullanılmadıgını ve erozyonla ve aşınmayla hiç karsılasmadıgını gösterir.Orjinal parada hatlar yumusaktır ve elinizde yag gibi kayar.Tabi bu cok asıırı kötü patina almıs bronz ve bakır parada yanıltabilir bunu da göz önüne almalısınız.Agırlıklara gelince:Eger para altın degilse ve kaplamaysa madenin özgül agırlııgından kaynaklanan bir gramaj farklılıgı mutlaka olacaktır.Ayrıca orjinal altın para da iki parmak arasına alıp bükmeye calıstıgınızda
bükülmezler.Orjinal altın para ve eser sert olur yeni olanlar ise yumusak olurlar.. ////.. Başkasından alırken yada bundan ekmek yerim diye akıl danışırken.. Müşgül duruma düşmeyin sadece kendi ar-ge. Lerin izde bulduklarınız..size ekmek yedirir.. Gerisi hikaye.. ///.. Saygılarımla...

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Gecen sahte konumuna uygun para eklemistim.sahte oldugunu soyledigim halde halen gercekdir diyenler var.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Haç işaretimiz var . yıldızın içinde Yuvarlak içinde VI 71 sıkıntı demek . Ve baska işaretlerde var bu taşta renk ve şekli şöyle diyor. bir din adamı büyü ve tehlike arz eden bir taş muska içerikli büyü tılsım olabilir . Nerden buluyorsunuz anlamadımki böyle şeyleri Ve üçken işareti var bu diğer 3 işareti bir birine bağlarki buda işareti 3 lemeye bağlar . hadi çıkın işin içinden baba oğul kutsal ruh gibi bağlamalı umarım yardımcı olabilmişidir kısadan özetledim . beyin yakar bu taşlar temizle yanlız bunu başka şeylerde var .

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
mayhem ustam bende değil bu sadece resmi var. Çok şey gördüm çözdüm ama bunu çok araştırdım. İnanırmısınız.. Teslim alan kurumda çözemeyik hala mail attım araştırılıyor diyorlar.. Yapısı ve figürler çok ilginç öyle piyasada olan küplerden değil.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@bozoklu usta günaydın hoşgeldin bide sen bak şuna fikrin varmı
A.s günaydın. Makina tuttunuzmu? içinde birşey varmı? 4 köşeli yıldız da masonik işarettir. tapınakçı işidir. @mahyem ustanın dedigi gibi büyü ile alakalıdır. Tapınakçı işleri çok sıkıntılıdır.