Sahte sikkeleri anlayalım mağdur olmayalım

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
bozoklu ustam bende değil bu sadece resmi var. Çok şey gördüm çözdüm ama bunu çok araştırdım. İnanırmısınız.. Teslim alan kurumda çözemeyik hala mail attım araştırılıyor diyorlar.. Yapısı ve figürler çok ilginç öyle piyasada olan küplerden değil... Ayrıca nasıl kıyıpta makina tutcan buna güzelliğine ve gizemine. Asaletine. baksana. Her yerinden gizem akıyor

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Haccın üzerindeki davut yıldızı sanırım mayhem usta
Kutsallığı temsilen yapılan bir taş
Ama epey emek sarf edilmiş
Her neyse uclemeyle alakalı değil de
Bazen kiliselerin ve mabet yerlerinin temsili olan
Objeler kullanılır diye cem ama
Bu taşa verilen emek ve yapılan işçilik insanın kafasını karıştırıyor

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Ekli dosyayı görüntüle 208763 bir türlü çözemedim sabırlıyımdır ama ilk defa bunu görüyor 3ay önce konusunda açmıştım
Bak iste şimdi oldu bu acı tam istediğim acı

Yer altı işaretleri diye andirdigimiz iaretlerden biridir bu
Rahip papaz her neyse mezarını gösteriyor
1.5 metrede çıkarıldı dedin @malbulanin
Üzerinde ki ketrik
Toprak ta bulunduğu zaman üstte bırakılmıştır bulunduğunda
O kesik yön veriyor verdiği istikamette mağara dehliz vs. Aranmalı gerisi malum

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@bozoklu ustam bende değil bu sadece resmi var. Çok şey gördüm çözdüm ama bunu çok araştırdım. İnanırmısınız.. Teslim alan kurumda çözemeyik hala mail attım araştırılıyor diyorlar.. Yapısı ve figürler çok ilginç öyle piyasada olan küplerden değil... Ayrıca nasıl kıyıpta makina tutcan buna güzelliğine ve gizemine. Asaletine. baksana. Her yerinden gizem akıyor
Kuruma tavsiyede bulun. içinde kan izleri varmı araştırsınlar. Tapınakçıların ritüellerinde kullandıkları bir obje sanırım. insan ve hayvan kurbanların kanını akıttıkları bir kase olabilir. Belkide bu da onların kutsal kaseleridir.

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mal bulanındır ustam faydalı bilgiler.ekliyecek birşey olsun diye zorladım...:D
profesyonel sikke taklidi yapan yerler (metropolitan,british museum vb müzeler bazı profesyonellere yaptırıyor.).sikke kalıbını yapıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 208913
(ama cnc ile,ama dramel ile ama gravür kalemleri ile.ne ile olsursa olsun sanatcı el işçiliğini veriyor.)
orjinal sikke pulu metali ne ise onu kullanıyor ve eski dönemde nasıl darp ediliyorsa o şekilde darp ediyor.sikke sahte olup olmadığı neredeyse anlaşılmıyor.bu yüzden "copy" yada firma kendi harf countermark ını darpediyor.
örnek link1:https://www.shirepost.com/blogs/news/how-a-fantasy-coin-is-made
örnek link2:http:Greece | Replica coins | Museum quality coins reproductions | Antiquanova Mint

bu countermark olamsa taklit olduğunu anlamak çok zor.işte bunu anlamak için sikkeyi veya sikkeleri çok iyi tanımanız gerek.
misal apollo kellesi var.burnu,saçları,gözü kabartmanın yüksekliği kalıp oyulurken oyma stili.nasıl diyeyim??hani nasıl el yazısının yada imzanın taklidi atılsa profesyonel incelendiğinde anlaşılıyor buda öyle??
ş

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Haklısınız Mal bulanındır hocam.
ama bir söz var "sahte sikkeyi orjinal demek hata olabilir ama orjinal sikkeyi sahte demek suçtur"
bu yuzden çok dikkat etmeye çalışyoruz.umarım suç işlemeyiz:D