siz olsaydınız ne yapardınız?

sandalci14

Operatör
orta bir dedejtor al kardesim buyuk hayale dalma.saticiyiz diyene inanma.oyleden sonra bi mesaj gelmis.; manisa salihliden mehmet teyzemgilin ahirin altindan kup cikti 1556 tane altin cikti nasil degerlendirebiliriz yaziyor beraber nemalanalim yazmis.mesaj hakkim olsaydi muzeye ver yazacaktimda paketim yok 60 kurusa kiyamadim.hayir biz kacakcimiyiz birikincisi telefnumu nerden bulmus yav..

oymak beyi

Bilgili Üye
orta bir dedejtor al kardesim buyuk hayale dalma.saticiyiz diyene inanma.oyleden sonra bi mesaj gelmis.; manisa salihliden mehmet teyzemgilin ahirin altindan kup cikti 1556 tane altin cikti nasil degerlendirebiliriz yaziyor beraber nemalanalim yazmis.mesaj hakkim olsaydi muzeye ver yazacaktimda paketim yok 60 kurusa kiyamadim.hayir biz kacakcimiyiz birikincisi telefnumu nerden bulmus yav..
aynen usta büyük hayaller değil, bakmak istediğim acizane bir iki yer var, oraya bakmanın telaşındayim varsa var desjn yoksa yok desin diyecek bir cihaz arıyorum. yirmi otuz bütçe yok ki mnelab falan bakalim, aradığım fiyat aralığında ki en ideal cihazı almak istiyorum, hepsi bukadar

İBOBABA

Member
aynen usta büyük hayaller değil, bakmak istediğim acizane bir iki yer var, oraya bakmanın telaşındayim varsa var desjn yoksa yok desin diyecek bir cihaz arıyorum. yirmi otuz bütçe yok ki mnelab falan bakalim, aradığım fiyat aralığında ki en ideal cihazı almak istiyorum, hepsi bukadar
Pmxgold

Yabgu

Bilgili Üye
selam kıymetli ustalarım. ben ilk defa Bi cihaz alacağım. şuan araştırma yapıyorum. amacım hobi değil. bir kaç yer var oralara bakacağım. kiralamak yada başka birilerini bu işe ortak etmek istemiyorum. daha önce cihaz kullanmadım ilk cihazımi alıp kendim kullanmak ve söz konusu yerlere kendim bakmak istiyorum. ancak vlf dedektör, pulse dedektör, elli kuruşu 20 cm den 1tl yi 45cm den falan filan derken aklım iyice karıştı. ben de kendi kendime dedim ki eniyisi ben olayı anlatayım işin erbabı ustalar akıl versinler dedim. lütfen bilgi ve önerilerinizi esirgemeyin.

bakmak istediğim yerden size bahsetmek bunlar efsane mi yoksa gerçekten bakmaya değer mi değerse nasıl bakmalı bana lütfen söyleyin.
daha önce ermenilerin ve oldukça namlı bir eşkıyanın yaşadığı köyde bahçemiz var. bahçenin hemen kenar kısmında bize ait olmayan şuan da içinde insanların yaşadığı oldukça eski taş duvar bir ev var.
köyün 120 civarı yaşında vefat eden bir ihtiyar kadın bu evin altında hazine olduğunu ama tılsımlı büyülü ve kurban istediğini söylemiş. bundan dolayı mı yada daha eskilere dayanan bir olay mı var bilmiyorum ama köyde ki herkes o ev boş değil diyor. bu bilgilerden dolayı kuzenim evin çevresinde ev sahibinin izni ile cihaz la arama yapıyor, derinliği tespit edememekle birlikte zayıf bir sinyal alıyor, sinyal evin tam köşesinde bizim bahçe tarafından geliyor. ev sahibi kazıya izin vermeden gönderiyor. sebebini bilmiyorum.
daha sonra başka vatandaşın biri çubukçu birileri ile evin karşı yamacında bulunan küçük tepecikten çubuk tutuyorlar. çubuk bu ev istikametinin hemen kenar kısmını tam olarak bizim bahçeyi göstermiş. ama özel mülk diye dokunmaya cesaret edememisler.
cubukculari oraya götüren kişi ile bir kaç yıl sonra akraba olduk. akraba olduktan sonra bana anlattı. detay vermedi ama 6 metre derinlikten bahsetti neye göre bilmiyorum.
2018 yılında bahçemizde söz konusu eve yaklaşık paralel hizada yerde iki metre derinliğinde bir buçuk metre genişliğinde Bi göçük oluştu obruk gibi bisey. zaten define söylentileri yoğun bizde müzeye başvurduk, bakmaları için müzeden heyet geldi, baktılar incelediler ve burası yerleşim yeri değil falna biseyler dediler öyle çekip gittiler. cihaz falan da tutmadilar sadece toprağa taşlara haritaya baktılar. bisey yok dediler gittiler...
resmi olsaydı keşke elimde yüklerim ama şehir dışında ikamet ediyorum, şuan için resim yükleme yapamıyorum o yüzden. ustalarım ben bu işin peşine düşmek istiyorum ve ben bu yere bakmak istiyorum. bir metre ye bakmak istemiyorum eğer varsa beş metreyi de görmek istiyorum, eğer varsa iskalamaktan korkuyorum. 8 bin TL civarı bütçe ayırdım. toprak altı görüntüleme yada dedektör her neyse neyle bakalirim buraya, ne yapabilirim, siz olsaydınız ne yapardınız ne önerirsiniz, teşekkür ederim
Kesinlikle GPR bir sistem, Mala, RD1500 işini görür, Lorenz diyeceğim ama elektrik hattı yakın sanırım.

Yabgu

Bilgili Üye
Ustam, cihazıyla birlikte kullanıcısını kiralayacaksın, şurası şu metre diyip gidecekse çağırma, başında bekleyecekse çağır... Veya bir şekilde anlaş. Tavsiye ettiğim cihazlar pahalı, aldınız diyelim çözmeniz uzun zaman alır. Hakkınızda hayırlısı olur inşallah.