Soviet Military Maps. Definecilik

edirne22

Editör
hocalar merhabalar. size birkaç foto atacağım ve sorularım olacak. bu haritayı kullanıyorum ve bir bildiği var diyorum. öncelikle ekte gönderdiğim haritada kırmızı ile işaretlediğim yer define olduğunu mu ya da yaşanmış bir yer olduğunu mu gösteriyor. (bizzat yerine gittim zamanında yaşanmış bir yer ve gümüş, bronz amisos dönemine ait paralar çıkıyor.) ikincisi mavi alana aldığım yerdeki yıldız işareti ne anlama geliyor.
Ortaköy
kurtköy
falan yazıyor neresi bu harita?

gezginbiri

Yeni Üye
karadeniz de bir yer, harita üzerindeki işaretlerin anlamını bilir misiniz

karakartal88

Aktif Üye
BU PROGRAMDA 1. ESKİ KİLİSE YERLERİ 2.ESKİ PATIKA YOLLAR 3. ESKİ MANASTIR VE BAZILİKA 4.DEĞIRMEN YERLERİ 5. ESKİ MADEN OCAKLARI 6. TÜMÜLÜS HÖYÜK VESAİRE DAHA BIR SÜRÜ ÖZELLIGI VAR ÖYLE LAF SÖYLEMEKLE OLMAZ NOKTALAYACAN SONRA ARAZIYE CIKIP GÖRCEN NOKTALADIGIN YERI TESPIT EDİP MÜCADELE VERCEN .KULLANMAYI BILENE.. SÜPER Bİ İŞ

gezginbiri

Yeni Üye
BU PROGRAMDA 1. ESKİ KİLİSE YERLERİ 2.ESKİ PATIKA YOLLAR 3. ESKİ MANASTIR VE BAZILİKA 4.DEĞIRMEN YERLERİ 5. ESKİ MADEN OCAKLARI 6. TÜMÜLÜS HÖYÜK VESAİRE DAHA BIR SÜRÜ ÖZELLIGI VAR ÖYLE LAF SÖYLEMEKLE OLMAZ NOKTALAYACAN SONRA ARAZIYE CIKIP GÖRCEN NOKTALADIGIN YERI TESPIT EDİP MÜCADELE VERCEN .KULLANMAYI BILENE.. SÜPER Bİ İŞ
İşaretli olan yerler yaşadığım yere yakın ve teyit ettim. Yakınında AMİSOS dönemine ait paralar bulundu. İlçemizde antik kent var, onun yeri de belli harita da. Aslanlı kaya var onun yeri de belli. Ama dediğiniz gibi araziye gezmek gerekiyor. Sapmalar olabiliyor. Zannımca bu harita yoğunluk ölçüyor, altın ya da değerli madenleri. Çünkü bildiğim bir nokta da Kaya Mezarı var, oranın yerini göstermemiş haritada. Bir kaç noktada da tereddütte kaldım, işaretli yerlerin çoğu dere kenarı. Haritada ki işaretlerin anlamını bilen ve anlatabilen olsa çok daha iyi işime yarayacak harita.

spyfrs

Moderatör
Moderatör
hocalar merhabalar. size birkaç foto atacağım ve sorularım olacak. bu haritayı kullanıyorum ve bir bildiği var diyorum. öncelikle ekte gönderdiğim haritada kırmızı ile işaretlediğim yer define olduğunu mu ya da yaşanmış bir yer olduğunu mu gösteriyor. (bizzat yerine gittim zamanında yaşanmış bir yer ve gümüş, bronz amisos dönemine ait paralar çıkıyor.) ikincisi mavi alana aldığım yerdeki yıldız işareti ne anlama geliyor.
Kastamonu - Taşköprü arası bu harita lejantı verilmeyen haritalarda çıkarım yapmak sallama olur resimde işaretlediğin yerin şimdiki köy ismi örencik eskiden örenyeri olduğu için örencik demişlerdir. işaretlediğiniz alanda tepenin üstünde açılmış bir yer var zaten ona istinaden ören yerleri eski yerleşim alanları buldukları mezarları bu şekilde işaretlemiş olabilirler. yıldıza gelince ilginç çünkü kendi gezdiğim karış karış bildiğim topraklarda baktım sanırım değirmen için yapmışlar galiba baktığımda eski değirmenlere denk geliyor yani çok iyi bildiğim halen cafe olarak kullanılan eski su değirmenine baktım tam konumunda köyün doğru ucunda ve suyun kenarında o çark işareti vardı tamda değirmenin konumundaydı yani buradan çıkarımda bulunursak çarklar değirmen diğer tümsekli çizim örenyeri eski yerleşim alanı mezarlık gibi birşey sanırım bunlar benim düşüncelerim