Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Selamun Aleyküm değerli ustalarım,

Şimdi sizlere surfer programı yardımı ile koordinat yardımı ile filtreler uygulayarak görüntü elde etmeyi göstereceğim. Bu görüntülerin elde edildiği filtreleri gösteren videoların bazıları alıntıdır :) Bazılarıda kendime aittir. Benim favori tercihim 1. yöntemdir. 2. yöntemi farklı bir şekilde denediğimde filtre surferde hata verdiğini gördüm. O yüzden herkezin yapacağı işlemden kendisi sorumludur.

Yöntem 1'in 2. videosu bana aittir.

Yöntem 1 videosu'nun asıl sahibi de sitemizdedir. Nickini hatırlayamadım. Kendisini belli ederse çok memnun olurum.

Yöntem 2 hakkındaki sorular için Malum kişiye sorabilirsiniz.
Not: Lisanssız program kullanmak yasaktır. Surfer 15'in crack'ını bulan olursa özelden link atsın adamı şikayet edeyim :72:

Yöntem 1'in ilk videosu

Yöntem 1'in 2. videosu

Yöntem 2

Önemli Not: Arkadaşlar sadece bu sistemle birşeyler bulmayı düşünen varsa şimdiden hayal kırıklığına hazır olsun. Çünkü bu sistemde baktığım koordinat verileri geçmiş bilgilerdir. Her geçen gün gelişen GPS sistemleri ile koordinatlarda kayma oluşmaktadır. Bu yüzden tam noktayı koyabilmek için herkesin kendi imkanları doğrultusunda çubuk, alan tarama, GPR veya yeraltı görüntüleme sistemleri ile tam noktalamayı yapması gerekmektedir.

Uygulamaların yükleme sırası aşağıdaki gibidir.
1. Garmin Basecamp
2. Garmin mapsources
3. Garmin Topoloji haritası
4. Surfer 14

Garmin Basecamp
http://download.garmin.com/software/BaseCamp_462.exe

Garmin Mapsources
http://download.garmin.com/software/MapSource_6163.exe
http://download.garmin.com/software/MapSourceUnitedStatesTOPOBasemapPatch.exe

Türkiye Topoloji Haritası
garmin.opentopomap.org/data/turkey/OpenTopoMap-Turkey.exe

Surfer 14 (virüs kontrolü yapamadım )
http://a2zp30.com/16662-surfer-v14-0-599-48453.html

Otomotik Koordinat oluşturma programı

http://s7.dosya.tc/server3/5p0f4m/Koordinator.rar.html

Örnek excel dosyası.
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

Surfer 15 indirme linki
https://www.fullprogramlarindir.com/golden-software-surfer-full-12-6-963.html

Malum kişinin önceden gönderdiği renk skalası.
http://s3.dosya.tc/server13/mj73l6/renk_1.rar.html

Son düzenleme:

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Allah razı olsun dadas_25 ustam. emegine sağlık. bir problemim var map source indirdim ama haritası yok nereden bulacaz? surfer 14 var crack li, 15 bulursam atarım sana

Nil

Engellendi
sy dadas_25 ustam emeğine sağlık , ortaya karışık olmuş :) bi nevi voltran oluşturulmuş :) adını koymak sana yakışır ustam şöyleki ; malum ,tek tekçiler var, mezarcılar var, işaretçiler var , birde tonajcı lar var , bu sistemle alakadar olanların dahil olması gereken pozisyon adı ne olsun ustam ,saygılar

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Şimdi kullandığınız bazı tabirlere açıklık getirelim Nil ustam.

Mezarcı, Definecilere mezarcı denilmesinin asıl sebebi medeniyetlerin el değiştirmesi sırasında sağlam mezarları define saklamak için kullandıklarından ve ermenilerinde kaçarken Osmanlının mezara saygısını ve dokunmayacaklarını bildikleri için çalınacaklarını düşündüklerini altınlarını mezar görünümde gömüp kaçmalarından kaynaklanmıştır.

Tornacılar, 15- 20 tl'ye yapılabilecek çubukları biraz emek harcayarak 2000 - 3500 TL lere kadar satarak insanların umutlarını sömürmektedir.

Tek Tekçiler, Eski medenitlerin yaşamış olduğu yerlerde zamanında yaşamış ve düşürmüş oldukları toprağın 40 cm kadar altındaki madeni paraları toplamaya çalışan arkadaşlarımıza takılan isimdir.

İşaretçiler, Genel olarak bu alandaki arkadaşlarımız avcılardan ve doğacı arkadaşlardan oluşmaktadır. Hem spor yaparak yiyecek ihtiyaçlarını krşılıyorlar, hemde doğaya aykırı görünen kalıntıları gördüklerinde bunları defineye bağlayabilecek işaretleri resmeden arkadaşlarımızdır.

Bizim görevimiz ise her alanda Allah rızası için bütün arkadaşlarımıza hem dolandırılmamaları hemde harcayacakları emeklerini minimuma indirmek için elimizden geldiğince bilgimiz doğrultusunda yardımcı olmaktır.

Biz ise bu alana Surfer ile görüntü elde etmek diyelim. Çünkü uydu ya bağlanmak için elimizde aşağıdaki resimdeki sistemler ve bu sistemlere erişim kodları gerekmektedir. Fakat bizim burada yaptığımız iş ofline olarak kordinatları girip Surer'den görüntü almaktır. Görüntüleri yorumlamak ise GPR görüntülerini yorumlamak gibi başlı başına bir tecrübe istemektedir.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Şimdi kullandığınız bazı tabirlere açıklık getirelim Nil ustam.

Mezarcı, Definecilere mezarcı denilmesinin asıl sebebi medeniyetlerin el değiştirmesi sırasında sağlam mezarları define saklamak için kullandıklarından ve ermenilerinde kaçarken Osmanlının mezara saygısını ve dokunmayacaklarını bildikleri için çalınacaklarını düşündüklerini altınlarını mezar görünümde gömüp kaçmalarından kaynaklanmıştır.

Tornacılar, 15- 20 tl'ye yapılabilecek çubukları biraz emek harcayarak 2000 - 3500 TL lere kadar satarak insanların umutlarını sömürmektedir.

Tek Tekçiler, Eski medenitlerin yaşamış olduğu yerlerde zamanında yaşamış ve düşürmüş oldukları toprağın 40 cm kadar altındaki madeni paraları toplamaya çalışan arkadaşlarımıza takılan isimdir.

İşaretçiler, Genel olarak bu alandaki arkadaşlarımız avcılardan ve doğacı arkadaşlardan oluşmaktadır. Hem spor yaparak yiyecek ihtiyaçlarını krşılıyorlar, hemde doğaya aykırı görünen kalıntıları gördüklerinde bunları defineye bağlayabilecek işaretleri resmeden arkadaşlarımızdır.

Bizim görevimiz ise her alanda Allah rızası için bütün arkadaşlarımıza hem dolandırılmamaları hemde harcayacakları emeklerini minimuma indirmek için elimizden geldiğince bilgimiz doğrultusunda yardımcı olmaktır.

Biz ise bu alana Surfer ile görüntü elde etmek diyelim. Çünkü uydu ya bağlanmak için elimizde aşağıdaki resimdeki sistemler ve bu sistemlere erişim kodları gerekmektedir. Fakat bizim burada yaptığımız iş ofline olarak kordinatları girip Surfer'den görüntü almaktır. Görüntüleri yorumlamak ise GPR görüntülerini yorumlamak gibi başlı başına bir tecrübe istemektedir.

Nil

Engellendi
dadas_25 ustam .tamamdir. Cunki ben sahsen kendi adima uyducu kelimesinden rahatsiz oluyordum, tesekkurler. Ustam

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Nil ustam eklediğim videolarda çok ince bir detay var. Bakalım bulabilecekmisin ?

Nil

Engellendi
dadas_25 ustam benim sistemden biseyler eklemissin kendi sistemine .filtreleme de olsun veri islemede olsun .birseyi deniycem senin sistemdeki koordinat sikligi daha mantikli geldi bana , benim sistem ama koordinatt sikligi senin sistem gibi yapip deniycem, yani benim sistemdeki olusan cercevenin ici bos kaliyor du ,bakalim nolucak