Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

Bilal Bey

Member
Azrad kardeşim şimdiden eline emeğine sağlık.

GPS ile gittim dediğiniz, telefonun GPS'i mi yoksa GPS cihazı mı?
GPS cihazının sapmayı en aza indireceğini düşünüyorum, bilmem deneyen oldu mu...

Azrad

Engellendi
ilk başlardaki uzun ve dolanbaçlı yola tekrar girmeyin derim, bilgisayar ile aram oldukça iyi olmasına rağmen expergps yi işim düştü diye tekrar kurayım dedim harita sorunu'nu aşamadım 2. sefere, kezza bazı üyelerde aynı sıkıntıyı yaşadılar, bu konuyu en baştan takip edenler bilirler,
çoğumuz yeni başladığımız içindi, ancak beraberce yolu baya kısalttık,

(bence en kısa yollardan biri) geoplaner web sitesinde tık tık tık kaç tane atılacaksa onda hemfikir olmamız lazım, download route ve dosyamız elimizde,
ya internet yoksa? arazideysek? o zaman iş değişir ofline program kullanmak durumundayız expert gps vb,
Harita sorunu derken ?

expertgps den nokta alırsanız problem

earth dan alırsanız no problem.Ben doğru yolu buldum.Denedim ve sonuç aldım.

Bu işi prof yapmak icab ediyor.Muhakka internetimiz olacak.Şu kadarını söyleyeyim.Sevgili arkadaşım.Geoplaner dan aldığım sonuçlar hep fiyasko.Verdiğim site z konusunda muhteşem.

video mu bekleyin inşallah.Hatta bulduğum noktayı çubuk elimde iken video ya çektim onuda eklerim..

Allah rızası için insanlar paralarını başkalarına kaptırmaması amacı ile yardım etmeye çalışıyorum.

Son düzenleme:

Azrad

Engellendi
@Azrad kardeşim şimdiden eline emeğine sağlık.

GPS ile gittim dediğiniz, telefonun GPS'i mi yoksa GPS cihazı mı?
GPS cihazının sapmayı en aza indireceğini düşünüyorum, bilmem deneyen oldu mu...
Hocam gps cihazı demek istedim.Gps cihazı olmayanlar bir andorid program var daha sonra paylaşacağım.Oda nokta atışı götürüyor maşallah

lazopo53

Member
Sadece surfer kullanarak görüntü elde etmek

s.a değerli ustalarım ve dostlarım birşey bildiğimizden değil.ancak vermiş olduğumuz uğraşların sonucu olarak sadece surfer kullanarak görüntü elde edebileceğimizi göstermek ve bu çalışmayı geliştirebilirsek hiçbir programa gerek kalmadan çok az bir zamanda bu görüntüleme işlemini elde edebileceğimizi düşünüyorum.lütfen büyük üstadlarım bu konuya bi el atarmısınız?

VİDEOYU YÜKLEYEMEDİM LİNKİ AŞAĞIDA

sadece surferle yeraltı görüntüsü - YouTube

Son düzenleme:

Bilal Bey

Member
Azrad kardeşim tahmin etmiştim. Sanırsam sapma sorunu telefon GPS'ini kullanmaktan meydana geliyor. Programdan olmasa gerek. Nil hanım da izah etmişti. Cihaz kullansak noktayı direkt bulacağız belki de. Cihaz da 600 TL üzeri. Onun için android uygulamanın ismini verirsen denemiş oluruz kardeşim.

Selametle kal...

Azrad

Engellendi
@Azrad kardeşim tahmin etmiştim. Sanırsam sapma sorunu telefon GPS'ini kullanmaktan meydana geliyor. Programdan olmasa gerek. @Nil hanım da izah etmişti. Cihaz kullansak noktayı direkt bulacağız belki de. Cihaz da 600 TL üzeri. Onun için android uygulamanın ismini verirsen denemiş oluruz kardeşim.

Selametle kal...
Hocam tüm bilgilendirmeleri video da yapacağım inşallah.Merak etmeyin Telefon ile de nokta atışı buluyorsunuz girdiğiniz kordinatları.Herşeyin yolu yordamı var.Bahsettiğim program gps ile aynı yere götürdü beni

saygılar..

lazopo53

Member
Allah razı olsun dostum.Bu zihniyette hareket edersek inşallah hepimiz zarar görmeden güzel sonuçlara ulaşırız. tebrikler
Harita sorunu derken ?

expertgps den nokta alırsanız problem

earth dan alırsanız no problem.Ben doğru yolu buldum.Denedim ve sonuç aldım.

Bu işi prof yapmak icab ediyor.Muhakka internetimiz olacak.Şu kadarını söyleyeyim.Sevgili arkadaşım.Geoplaner dan aldığım sonuçlar hep fiyasko.Verdiğim site z konusunda muhteşem.

video mu bekleyin inşallah.Hatta bulduğum noktayı çubuk elimde iken video ya çektim onuda eklerim..

Allah rızası için insanlar paralarını başkalarına kaptırmaması amacı ile yardım etmeye çalışıyorum.

Azrad

Engellendi
Allah razı olsun dostum.Bu zihniyette hareket edersek inşallah hepimiz zarar görmeden güzel sonuçlara ulaşırız. tebrikler
Allah senden de razı olsun kardeşim.Mevla bahtımızı yolumuzu açık ve hayırlı eylesin.

Tek ricam Kimseden para pul beklentim yok.Dinimizin emrettiği gibi bu işi yapalım.Baktığımız arsalar başkasının ise işbirliği yapın ki çıkardığınız malzeme helal olsun.Buda yetmiyor 5 te 1 rini zekat verinki helal olsun..

Allaha emanet..

Azrad

Engellendi
Sabah ezanından sonra ve ikindiden önce işlerinizi yapmaya çalışın.Bu vakitlerin dışında elinizde hangi cihaz olursa olsun ölçüm yapmak için çubuk vs , şaşırtıyorlar.Heleki oralarda tılsım veya sahiplenme var ise resmen sizinle oynarlar.Dikkat edin mevla nasip etmişse sizindir zaten.Önce iş sonra tevekkül buyuruyor.Yüce ALLAH.

Nil

Engellendi
inş başarılı olursunuz
İnsanlar edindiği bilgileri saklasın dursunlar.Hakikatı bilmek herşeyin üstünde bir konu , Gerçek ile tecrübeleri insanlara yansıtmak pahabiçilemez.

Sayın arkadaşlarım,

1- Taramayı nasıl yapmalıyız ?

Cevap : Kesinlike ve kesinlikle google earth pro(bu sadece bir tavsiyedir.) dan yapınız.

2-Neye göre tarama yapmalıyız ?

Cevap : yandan 1.50 , alt tan 80 cm olacak şekilde noktalamalarınızı yapın.Sonuç harika.

3-Ya ELEVATİON ?

Cevap : İlk olarak expertgps indirin ve kurun.Daha sonra earth dan aldığınız kml dosyasını expertgps den import edin.Exportgps direkt track olarak bünyesinde bu dosyayı açacak.Şimdi yapmanız gereken bu trackın üstüne gelip sağ tıklayıp export track demek.Export track dedikten sonra Kaydetmenizi isteyecek orada uzantılardan gpx 1.0 rı seçin ve masaüstüne kaydedin.

şimdi geldi adam gibi ELEVATİON almaya

GPS Visualizer: Assign elevation data to coordinates Bu siteye girin dosya seç kısmından kaydettiğiniz gpx si seçin ve yandaki covert && add elevation sekmesine basın.

2 , 3 saniye içinde çevirip size yeni bir sayfa açacak ve .gpx li bir link verecek ona tıklayın indirin.

yeni gpx dosyanız artık bu indirdiğiniz dosya ve sorunsuz bir şekilde excell için hazır.

Şimdi ne yapacağız ?

o gpx li dosyaya tıklıyoruz.Açılan dosya exportgps de yine track bölümünde önümüze geliyor.O bölüme sağ tık yapıyoruz ve track point list e tıklıyoruz.

Çıkan kısımdaki tüm kordinatları ctrl + a yapıp ctrl + c ile kopyalıyoruz.

yeni bir excell açıp kopyaladığımızları oraya yapıştırıyoruz.

excell de düzenleme olayını zaten biliyorsunuzdur.

Fakat şuna dikkat edin kordinatları xx.xxxxxx şeklinde yapın elevation u xx.xx şeklinde yapın.

Yapıştırdığınız zaman excellde sadece kordinat ve elevation kısımlarını rakam bazlı kopyalayın diğerlerini işiniz bitince silersiniz.

Olay bu arkadaşlar.Bir kaç yeri bu şekilde yaptım.Gps ile kordinatlara gittiğimde kendi çubuğum uzay mekiği gibi dönüyor.Sapma 0,40 ile 1,50 arası.

Mevla gönlünüze göre versin..

NOT ^^ EMEĞE SAYGI DUYUN ALINTI BELİRTMEDEN PAYLAŞMAYIN ^^

lazopo53

Member
Çok haklısın aynı fikirdeyiz. Helal lokma vazgeçilmez prensibimiz.Bu hassasiyetle hareket edersek Allah ta nasib edecektir.Hayırlı ise cümlemize nasib olsun olmayacaksa şerri isteyecek değiliz şükür.saygılar
Allah senden de razı olsun kardeşim.Mevla bahtımızı yolumuzu açık ve hayırlı eylesin.

Tek ricam Kimseden para pul beklentim yok.Dinimizin emrettiği gibi bu işi yapalım.Baktığımız arsalar başkasının ise işbirliği yapın ki çıkardığınız malzeme helal olsun.Buda yetmiyor 5 te 1 rini zekat verinki helal olsun..

Allaha emanet..