Temel Kavramlar: Atom - Element - Mineral - Kaya

jeolog

Co Admin
Co Admin
@jeolog kil in içinden yumruk buyukluğünde parçalar halinde mermer çıkarmı bunu öğrenmek istemiştim .en dış kaya sizin tüf dediğinizden içi kil dolu ve kili temizlemeye kalkınca yumruk büyüklüğünde kırık mermer parçaları çıkıyor.
Yumruk büyüklüğünde mermer oluşumları görülmez, eğer evvelinde mermerden yapılmış bir yapı yıkılmış ise toprağa bu şekilde karışmış olabilir bunun için kil veya başka bir yapı farketmez, ama işlenmemiş mermer parçaları killi toprak (kiltaşı değil) içerisinde görülüyorsa, muhtemelen bir kayadan (bu dağdan veya mermer katmanından) fiziksel sebeplerden dolayı kopmuş demektir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
@jeolog kil in içinden yumruk buyukluğünde parçalar halinde mermer çıkarmı bunu öğrenmek istemiştim .en dış kaya sizin tüf dediğinizden içi kil dolu ve kili temizlemeye kalkınca yumruk büyüklüğünde kırık mermer parçaları çıkıyor.
Eğer kiltaşı içerisinde yumruk büyüklüğünde mermer parçalarına rastlanıyorsa o zaman bu bölgede sıcaklık ve basınçtan kaynaklanan bir metamorfizma süreci oluşmuş ve kalsit katmanı mermere dönüşmüştür, ardından tektonik hareket sebebiyle bu katman kırılmış ve dağılmıştır, ardından bölgede yer alan başka bir kaya grubu (misal granit) erosyon ve aşınmadan dolayı kil tanesi boyutunda deformasyona uğramış ve bu kırık mermer parçalarının arasına girerek çökelmeye başlamıştır (tortul kayaç) ve çökelme sürecimin sonunda üzerine biriken tüf olarak nitelediğin diğer yapı gelince basınç ve süreç içerisinde killi mermerli bir kaya bloğu oluşmuştur.

Nil

Engellendi
jeolog bölge de mermer den eser yok burası 3m yüksekliğinde 3,5 m eninde bildiğin mağara şeklinde bir tüf içi kil dolu ve kili temizlerken de kırık mermerler çıkıyor topak şeklinde . yapımı doğalmı ancak bir jeolog un karar verebileceği bir durum olduğu için size danıştım . muhtemelen doğala bağlıyor anlattıklarınıza göre . teşekkürler

ragıp

Uzman
@jeolog ustam eline sağlık. Sana bir sorum olacak doğal kristalleri yani yakut zümrüt gibi kristalleri nerelerde aramalıyız ? National kanallarında bu kristalleri topladıkları toprak yapısına bakıyorum bizim toprak yapılarıına çok benziyor. Fakat biz neden bu kristalleri türkiyede bulamıyoruz ?
andazit ve riyolit içinde de çok hoş bahsettiğiniz türde, müthiş görünümlü taşlara rastlanıyor.
sonuç itibarı ile yaşlı volkanit çevresinde araştırmak gerekiyor. veya ben öyle biliyorum

Esteban74

Editör
jeolog Ustam Teşekkür ederim...
Bu dersin abonesiyim...
Arkeoloji , tarıh ,sanat, v.b. gibi derslerde olsa iyi olurdu...
Saygılarımla ve Selametle

jeolog

Co Admin
Co Admin
@jeolog bölge de mermer den eser yok burası 3m yüksekliğinde 3,5 m eninde bildiğin mağara şeklinde bir tüf içi kil dolu ve kili temizlerken de kırık mermerler çıkıyor topak şeklinde . yapımı doğalmı ancak bir jeolog un karar verebileceği bir durum olduğu için size danıştım . muhtemelen doğala bağlıyor anlattıklarınıza göre . teşekkürler
Mermer diye düşündüğünüz mermer olmayabilir, siz mermer diye belirttiğiniz için bu şekilde bir açıklamada bulundum. Bir parça alıp mermer işleyen esnaflara sorabilirsiniz. Belki o zaman daha detaylı inceleyebiliriz. Dolomit yada dolomit taşı da olabilir.

Nil

Engellendi
rengi yeşildi gösterdik mermer dediler

jeolog

Co Admin
Co Admin
andazit ve riyolit içinde de çok hoş bahsettiğiniz türde, müthiş görünümlü taşlara rastlanıyor.
sonuç itibarı ile yaşlı volkanit çevresinde araştırmak gerekiyor. veya ben öyle biliyorum
Yaşlı kavramı doğru, çünkü dünyanın oluşumundan günümüze kadar geçen zaman jeolojik zaman dilimlerine ayrılmış ve bu zaman dilimleri içerisinde farklı mineraller oluşmuş. Detaylı anlatımı yapacağım en kısa sürede... :)

Nil

Engellendi
değil su yeşili idi ve bundan çok daha fazla kırıklı idi keskin sivri idi kırık yerleri

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bulduğunuz araziyi kapsayan bölgeye ait genel jeoloji raporu mutlaka vardır. Belki benzer tabaka izlenmiştir. Şu an aklıma başka da bir açıklama gelmiyor.

Açıklama: Buzul çağında buzul kütlelerinin (2km kalınlıgındaki) hareketleri esnasında yüzeyden kopardığı kayaları 2bin km öteye taşıdığı ölçülmüştür. Bu örneği verme amacım sizin sahanızın yakınındaki bir sahada mermer olmamasını düşünmenize farklı bir bakış açısı sağlamak içindi.