Turnikeyee geeell

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nden çalınan, kaybolan eserlerin tahmini değerinin 300 milyon TL’ye ulaştığı öğrenildi. şüphelilerin mahkeme tutanaklarındakii.İşte tablo operasyonundan detaylar:

‘KİRADA OTURUYORUM’

-Tutuklanan güvenlik görevlisi Veli T.: Eserlerin çalındığı iddia edilen yerde güvenlik görevlisi olarak çalışıyordum. Bunların çalınmasına göz yumsaydım maddi durumum bu kadar kötü olmazdı. Halen kirada oturuyorum ve çok borcum var.

-Avukatı: Müvekkilim günah keçisi seçilmiştir. Zira bu eylemler tek başına yapılmayacak kadar zor işlerdir.

‘BİLEREK ALMADIM’

-Antikacı-1: İstanbul’da antika işiyle uğraşırım. Yapmış olduğum telefon görüşmeleri olağan iş görüşmeleridir. Hiçbir alışverişimde hırsızlık malı olan eseri almadım, satmadım ve aracı olmadım.

-Avukatı: Eserlerin bir kısmının, özellikle şüpheli olanların envarter ve çalıntı kayıtları olmadığından şüphelinin bunu bilmesi mümkün değildir.

-Antikacı-2: 30 yılı aşkın süredir İstanbul’da antika işiyle uğraşıyorum. Görüşmelerimin tamamı müşterilerle yaptığım günlük konuşmalardır. Ele geçirilen 2 resim müzayedeye girmiş ancak satılamamış eserlerdir. Bunu işadamı vasıtasıyla almıştım. Kesinlikle suçsuzum.

‘HIRSIZLIĞA GÖZ YUMMADIM’

-Müzenin eski müdürü Ömer O.G.: Suçlamayı kabul etmiyorum. Hırsızlık olduğu iddia edilen müzede 6-7 ay görev yaptım. O sırada müze kapalıydı. Hırsızlık olayının olduğunu öğrendiğimde gerekli tüm işlemleri yaptım. Suç duyurusunda bulundum. Suçun ortaya çıkarılmasını sağladım. Bu hırsızlığa kesinlikle göz yummadım. Örgüt kurmadım, örgüte üye olmadım.

-Avukatı: Müvekkilim suçun ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.

İŞADAMI: İADE ETTİM

-İşadamı-1: Eserlerden 5’ini de antikacılardan aldım. Araştırdığımda çalıntı kayıtlarının olmadığını öğrendim. Orjinal eserleri parasını ödeyerek aldım. Hırsızlık malı olduğunu öğrendiğimde elimdeki eserleri aldığım yere iade ettim.

-İşadamı-2: Bu olayları hem polise hem de savcılığa anlattım. Olaylardan dolayı büyük pişmanlık duydum. Yargıya yardımcı olmaya çalıştım.

-Aracı Ahmet S.: Eserlerin hırsızlık malı olduğunu bilmiyordum. Hatta bunu öğrendikten sonra dosyada gizli tanık olarak geçen şahsa olayları ben anlattım. Birlikte savcılığa gidip ifade vermeyi ben önerdim.

58 TABLOYA EL KONULDU

ANKARA Resim ve Heykel Müzesi’nden çalınan ve operasyonla ele geçirilen tablolara ilişkin ayrıntılar Aralarında Hoca Ali Rıza, Fikret Mualla, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Şevket Dağ, Hikmet Onat gibi sanatçıların yapıtlarının da bulunduğu çalınan 302 eserden 58’ine el konuldu. İşte eserlerden bazıları..

-Hüseyin Avni Lifij: Peyzaj
-Hikmet Onat: İstanbul Boğazı’ndan
-Bedri Rahmi Eyüboğlu: Muradiyede Kahve
-Şevket Dağ: Topkapı Sarayı Kızlar Ağası Dairesi
-İbrahim Çallı: Bahçede Kadın
-Halil Paşa: Manzara
-Hüseyin Zekai Paşa: Cami
-Hoca Ali Rıza: Çamlıca
-Süleyman Seyit : Manzara
-Nazmi Ziya Güran: Kar Manzarası

ELE GEÇİRİLEN SANAT ESERLER

Ünlü ressam SAMİ YETİK’in “Kasımpatılar” adlı yağlıboya tablosu

Tanınmış ressam İBRAHİM ÇALLI’nın “Bahçede Kadın” isimli yağlıboya eseri

İç mekân resimleriyle bilinen Şevket Dağ’ın “Cami İçi” adlı yağlıboya tablosu...gibi vs vs.....simdi bu turnikeden kim cikar bilin bakalim..hala sorusturma suruyomus.....Not= ..heee ben bunu biliidiim.yok eski haber.yok su aklanmis.yok.bu eser replikaymis.diyye masum gostermeye itibarsizlastirmaya calisanlar.varsa ..unutmayin.defineci kolunu oynatsa medyada rencide ifsaa afise edilip.linc.ediliyor.bu mallarda 80 milyonun hakki varsa...kurumda10 bin maas alanlar.acgozluluk yapip.definecinin bulduklarini hazira konmus gibi pazarlamasin..

Son düzenleme:

Mushap

Editör
Müzeler den bu kadar kolay eser calinamamali mübarek sanki bahçeden elma armut asiriyolar

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
çok ilginç işler bu işler.... denizatı aklıma geldi hemen...

The Thing

C*
Süper Moderatör
-Zeki Müren: "Hepsini gördüm"

R00T

Profesyonel
Co Admin
Çoğu emprestyonist olan bu ressamların babası orda adı geçen hoca ali rıza dır.Bunlardan ibrahim çalı atatürk ün sofra arkadaşıdır.Cumhuriyet dönemi ressamları içinde sami yetik büyük ustadır hepside gerçi öyle .eserleri baya para ediyor yani.Bunlar bir yana gariban köylü tarihi keşfettin müzeye teslim et oradan sarfiyatı çok rahattır kalbur üstü kesime . Gariban köylüye ne var müzeye giderken dolmuş parasını bile belki borç almıştır.Yazıklar olsun işleyişe.Yahu sokakta el arabasından mandalinayı bu rahat çalamazsın . oda bir adet mandalina:D

sepetkaya

Editör
Her müzede hırsız var araştırın bakın en fazla yöneticilik yapan 8_10 ay yapıyor, hemen tayin istiyor... Giden mallarda hiç birinden hesap sorulamıyor...müzelere giden vatandaş yani birazda sizler gibi ustalar müdürüm bu imitasyon diyor, müdür beyde diyor ki: aman sus kardeş sen söyledin ben yeni duyuyorum, halbuki ben geleli yeni oldu diyor... Varın sonucu siz çıkarın artık...

odin

Editör
hirsizlik var ama hiç kimse suclu degil. :zuhaha:

eski

Editör
Kasabın birini cehenneme atmışlar, zebaniler vermişler ateşi kasap gülüyor, ateşi arttırmışlar kasap yine gülüyor, yığmışlar ateşi kasap yine gülüyor, demişler niye bu kadar gülüyorsun? kasabın cevabı; zeminde delikten fırıncı görünüyor, onun haline gülüyorum.
:::
Adamlar çıkanları çalmışlar, biz çıkartıp çalmaya çalışıyoruz...:D

Sevinelim ki kazıda tarihi eserle yakalananlar devlet malını çalmaktan yargılanmıyor.
Ömür boyu sicilde kalkmaz, kamu haklarından muaf...
Dini yönden devlet malını çalmak onu şu anda gündeme almadık.

Son düzenleme:

szihoprenic

Bilgili Üye
Ifadelere göre herkes masum iclerinde en gariban kimse ona patlar