Üçgen içinde oyma

Fearless34

Yeni Üye
@dardanos usta ben açılmış örneklerine çok rastladım hepsininde üçgenlerini metre ile ölçtüm uzun kenara veya kısa kenara gidiceksin diye bişey yok bazıları uzun kenar bazıları kısa kenara denk geldim bazıları ise kenar bile değildi düz çizginin olduğu yönde idi siz gezmiş görmüşseniz bunları bilmeniz gerekirdi zaten burda bişey bilmişlik taslayan varsa oda sizsiniz ben gördüğüm örnekler ile konuştum kendimde çok yer tespit edip sahada çalıştımda sizin gibi seyirci değilim eğer burada sidik yarışı yapacak olsam sizin gibi isim vererek yapardım yinede yaşına hürmeten saygımı korumaya çalışıyorum. Fakat şunu bilinki eski tarihte hiç bir işarerin net bir yönü yoktur ve olamaz eski tarihde herkes birbirine şunu mu dedi (biz bir üçgen yapıcaz ve yön vericez uzun kenara 30 adım atcaz odanın girişini oraya koyacaz bunu yapmayan olursa kellesini vurucaz) sizce herkes bu şekilde kordine mi oldu yok hayır bence kimse yaptığı işaretin yönünü kimseye anlatmaz yok neymiş işarete su dök suyun yönüne 100 adım at karşına bi çeşme çıkacak çeşme akıyorsa sağa dön akmıyorsa sola dön vs vs. Bunlar yalan kardeşim kimse kimseye yön bu olacak diyip tüm tatih boyunca birbirine nakletmedi o gün o gömüyü o işareti oraya kim koyduysa yalnız yönünü ve derinliğini kaç adım hangi yöne gidilecegini o bilir ama diyelim bi tanesi üçgen uzun kısmına denk geldi peki ya diğeri? Onuda mı uzun yöne denk getirdi birbirini tanımayan iki adam ? Birazcık mantıklı düşünmek gerek eğer böyle birşey olsaydı ve misal atıyorum roma döneminde herkes üçgen yapıp uzun tarafa gömüsünü koysaydı zaten bugün tüm üçgen oymalarin malzemesi alınmıştı . Ben iç anadoluda kaç tane üçgen gördüysem hiç birinde yön şu diyemedim bu aynı şekilde ege bölgesinde de aynı inanmazsan açılmış olanları göktürkbükünde var odalar açılmış mezarlar açılmış git bak eğer ki iç anadoluyu gezmek istersen gel buyur nevşehiri gezdireyim sana

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
@dardanos usta ben açılmış örneklerine çok rastladım hepsininde üçgenlerini metre ile ölçtüm uzun kenara veya kısa kenara gidiceksin diye bişey yok bazıları uzun kenar bazıları kısa kenara denk geldim bazıları ise kenar bile değildi düz çizginin olduğu yönde idi siz gezmiş görmüşseniz bunları bilmeniz gerekirdi zaten burda bişey bilmişlik taslayan varsa oda sizsiniz ben gördüğüm örnekler ile konuştum kendimde çok yer tespit edip sahada çalıştımda sizin gibi seyirci değilim eğer burada sidik yarışı yapacak olsam sizin gibi isim vererek yapardım yinede yaşına hürmeten saygımı korumaya çalışıyorum. Fakat şunu bilinki eski tarihte hiç bir işarerin net bir yönü yoktur ve olamaz eski tarihde herkes birbirine şunu mu dedi (biz bir üçgen yapıcaz ve yön vericez uzun kenara 30 adım atcaz odanın girişini oraya koyacaz bunu yapmayan olursa kellesini vurucaz) sizce herkes bu şekilde kordine mi oldu yok hayır bence kimse yaptığı işaretin yönünü kimseye anlatmaz yok neymiş işarete su dök suyun yönüne 100 adım at karşına bi çeşme çıkacak çeşme akıyorsa sağa dön akmıyorsa sola dön vs vs. Bunlar yalan kardeşim kimse kimseye yön bu olacak diyip tüm tatih boyunca birbirine nakletmedi o gün o gömüyü o işareti oraya kim koyduysa yalnız yönünü ve derinliğini kaç adım hangi yöne gidilecegini o bilir ama diyelim bi tanesi üçgen uzun kısmına denk geldi peki ya diğeri? Onuda mı uzun yöne denk getirdi birbirini tanımayan iki adam ? Birazcık mantıklı düşünmek gerek eğer böyle birşey olsaydı ve misal atıyorum roma döneminde herkes üçgen yapıp uzun tarafa gömüsünü koysaydı zaten bugün tüm üçgen oymalarin malzemesi alınmıştı . Ben iç anadoluda kaç tane üçgen gördüysem hiç birinde yön şu diyemedim bu aynı şekilde ege bölgesinde de aynı inanmazsan açılmış olanları göktürkbükünde var odalar açılmış mezarlar açılmış git bak eğer ki iç anadoluyu gezmek istersen gel buyur nevşehiri gezdireyim sana

Bak sevgili kardeşim sen beni yanlış anladın galiba ben size gezmemişsiniz yada sizin dediğiniz gibi değildir falan diye bir ithamda bulunmadım ister isen yazdıklarımı yine oku. Doğrudur siz benden çok gezmişsinisir olabilir. Benim sadece size söylediğim eğer birisi bir şey yazmış ise o yoruma böyle değildir demenizin yanlış olduğudur. Bunu başka türlü de dile getirebilirdiniz. Sen benim yaşıma hürmeten saygını korumaktan bahsetmişsin ben size kötü bir söz yazmadımki sadece bir ağabey gibi nasihatta bulundum. Saygıya gelince illaki küçükler büyüklere yapacak diye bir kural yk büyüklerde küçüklere yerine göre saygılı davranmak zorunda. Fakat siz halen saygımı korumaya çalışıyorum diyorsunuz. Ne yapacaktınız yoksa bana hakaretmi edecektiniz. Size ben dedimmi hayır sizin dediğiniz gibi olmaz diye ..Hayır. Niye madem bu konunun bu kadar üstüne gidiyorsunuz. Bak sevgili kardeşim bu sanal dünyada hiç bir birimizin kalbini kırmaya gerek yok
Boş ver bu mevzu böyle kalsın uzatmaya gerek yok siz haklısınız . Konu sahibi kardeşimden de özür dilerim konusunu dağıtıyorum Hakkını helal etsin.

R00T

Profesyonel
Co Admin
hele sen 25-30 metre geriden dört yönden kayayı çek sonra mevzu i,lerler. Yakına bıraktığın bu işaret tamam işten bahseder de .Bu söylem sana yeter mi.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Arkadaşlar konu başka yerlere gitti, isterseniz şiliyim bu konuyu, kalp kırmaya hiç gerek yok bence
[/QU
,
Sevgili kardeşim gerçekten kusura bakma.
Ortada bir şey yok konuna devam .
Ben sizden şu resimde yönleri sordum başka bir sebebi var idi.
Kardeşimiz beni yön sorar iken yanlış anladı . eğer mümkin ise okların baktıkları yönleri söylerseniz
Size biraz yardımım dokunabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 284001

Meraklıyımm

Aktif Üye
,
Sevgili kardeşim gerçekten kusura bakma.
Ortada bir şey yok konuna devam .
Ben sizden şu resimde yönleri sordum başka bir sebebi var idi.
Kardeşimiz beni yön sorar iken yanlış anladı . eğer mümkin ise okların baktıkları yönleri söylerseniz
Size biraz yardımım dokunabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 284001
Burası bizim köyün yakınlarında üstatlar, benim kaldıgım yere 120km, birazdan orda olacam yoldayım, detaylı resim ve yönlü resimler atıyım

Meraklıyımm

Aktif Üye
Üçgenin 10 metre güney batısındada bu sunak oyma var, ve yanındaki kaya traşlanmış düz

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Meraklıyımm

İşte gördünmü sevgili kardeşim size bu üçgendeki yönleri sormamın nedeni af edersiniz kabak gibi meydana çıktı. Yıldız sistemleri denen bir şey var. Bu da ona göre hazırlanmış. Ve bende güney batı nereden çıkacak der iken tamda ölçüme bile gerek kalmadan siz oradaki oymayı yani sunağı resimlemişsiniz. Hedef güney batıdaki sunağın olduğu yerdir. Oda orada olmalı

Revenge666

Member
Tıraşlanmış dediğin kayanın dibini temizlemelisin usta. 15 20 cm toprağı al kaya aşağı dogru nasıl ilerliyor onu bir gör. Kayanın toprak altında kalan bölümünde başka isaret/ler olabilir. Kanal, oyma, niş gibi. Kolay gelsin.