Ustalar Toplanın..

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Canlar,
Nicedir bu camiadayım, sayısız işaret emare gördüm, çözümlü noktaları tetkik ettim tarihe dokundum, araştırdım fakat dün bana ulaşan bir noktada tıkandım.

Olay şöyle cereyan etmekte.
Bir köyden samimi ve dürüst yaşlı bir abimiz hatır gönül bana ulaşıp yardım istedi;
15 yıl önce; İzmir kodlu bir numara ile kendisini Ermeni olarak tanıtarak köy içinde siyah Çeşme olarak bilinen (değirmenin yaklaşık 850 m Güney Doğu kısmında) küçük bir şarlağın olduğu ve küçük bir su akıntısının bu şarlağın dibine döküldüğünü, döküldüğü yerin Küllük olduğunu- yani su küllüğün içine düşüyor- orayı bilip bilmediğini soruyor.
Abimiz evet onu bildiğini evinin karşı kısmında kalan derede olduğunu söylüyor.
Ermeni; git o küllüğü kır altında diyor. Sonra beni ara gelip senden alayım.
Bu da gidip kırıyor altında iniyor ama bir şey yok.
Arıyor bunu ve sen şerefsizlik ediyorsun, bu işareti sırf kırdırmak İçin mi beni aradın? Diyor.
Telefondaki de, Evet aynen öyle deyip kapatıyor telefonu.
Bizimki tekrar arasa da nafile cevap gelmiyor.

Velhasıl, bizimkinin saflığını kullanıp emareyi kırdırıyor.

Şimdi soru şu;
Yaklaşık 20 cm uzunluğundaki ve 3 sigara konacak yerleri olan küllük, kül tablası artık sizin yörelerde adı ne ise, manası şifresi ne ola ?
Bu Arada Çeşme’nin batı tarafındaki dağın zirvesinde anıt mezar mevcut, bir yavru kartal oturmuş.

Düşünceleriniz nedir? Denk gelen, bilen var mı ?

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Konunuzdan anladığım kadarıyla kırılan küllük değil, yani yine mezar ile alakalı bir sunu çukuru yada oyması, sigara koyma yerleride mezarlarin yönlerini anlatmakta bir yön verici, ya birden fazla mezarları verebilir yada bir tanesi gerçek diğer ikisi yanıltıcıdır burada iş size düşer iyi bir arazi etüdü ve boşluk tesbiti .

Keskingöz

Süper Moderatör
Konunuzdan anladığım kadarıyla kırılan küllük değil, yani yine mezar ile alakalı bir sunu çukuru yada oyması, sigara koyma yerleride mezarlarin yönlerini anlatmakta bir yön verici, ya birden fazla mezarları verebilir yada bir tanesi gerçek diğer ikisi yanıltıcıdır burada iş size düşer iyi bir arazi etüdü ve boşluk tesbiti .
Ermeniler;
Kaya mezarlarını belgelemez. Benim diye sahiplenmez. Kişisel malzemelerini nişanlayıp gitmişlerdir.
Mezar vurgusunu silelim ihtimaller içinden..

jeodek

Bilgili Üye
Üstadım ben İzmir de ikamet etmekteyim. Eğer yer İzmir de ise veya yakını elimde bir cihaz var onunla bakmak isterim. Sarı kız varsa orada gömülü buluruz

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Üstadım ben İzmir de ikamet etmekteyim. Eğer yer İzmir de ise veya yakını elimde bir cihaz var onunla bakmak isterim. Sarı kız varsa orada gömülü buluruz
haddi yaaa bi akilli senmisin...madem destek atacan.bana arayan noyu versin konusahibi.ben tespit ediyim izmirde elemani.sende git gor onayla ben onu aradigi koye gotururum tamponda suruyerek

Keskingöz

Süper Moderatör
Ustam ağaya üçgen tarlayı sor vakti zamanında tütün ekilirdi
Ustam üçgen tarla çok ters bir tarafta. Manastırın üst tarafı, buraya nerden baksan 2 km.
Üç köşesinden su kaynağı akar.
Devamını ve noktayı biliyorsun. Bakir, duruyor o da.

Keskingöz

Süper Moderatör
Kırılan işaretin çözümü imkansız dır. Hayal kurmaktan öteye gidilmez. Akan suya ve düşen suya işaret suyun geldiği yeri anlatır Bundan başkada bir adım öteye gitmez. Maden ocağından tut sönmüş kireç ocağına, su kuyusundan tut mahzene kadar gider. Rast gelsin.
Eyvallah ustam.

Beneditte

Member
Abi sorulardan çıkarım yapabilmek adına sizin kendi kendinize sormanızi istiyorum.
Tecrubelerinize dayanarak inceleyin.
1. Hakikaten o bölge ermeni yerleşim yeri mıdır? Daha da önemlisi yakın dönem cumhuriyet dönemi olması önemli.
2.Bolgede daha önce böyle bir olay meydana gelmiş mi yada define vs bulunmuş mu?
Köye davetsiz misafirler gelip gidiyor mu?
3.siz daha önce buna benzer bir olaya Türkiye geneli rastladiniz mi?
4.Daha once böyle bir olaya ve işarete denk gelmediginize göre tecrübe sahibiyim diyorsunuz, nevi şahsına münhasır bir olay gibi, galiba araziyi sizde görmediniz henüz?
5.de abi herkesin köyü birbirinden farklı akıla türlü türlü koy manzaraları geliyor. Karadeniz başkadır Kars başka. Allah kolaylık versin