Uydudan Yeraltı Görüntülenebilir mi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

jeodek

Bilgili Üye
Arkadaşlar uydu ile yeraltı görüntüleme tekniğinde çalışan bilim insanları var. Ama onlar konumsal veriler ile değil. Isı verileri ile çalışıyor. Bunu yapanda bildiğim devlet destekli akademisyenler. Yani bu bilim insanlarına uydu tahsis edilmiş. Uydu yüzey sıcaklığını ölçüyor. Yeraltı gömülü oda ve mezar gibi yapıların bulunduğu alanların diğer zeminlere göre ortalama yarim derece veya daha az oranda ısı değerine sahip olduğunu keşfetmişler. Bunu da haritalandirdiklari zaman araştırma yapacakları alanları çok güzel daraltmış oluyorlar. Kalın selametle

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
İnsan bildiğini kabul eder, bilmediğinin düşmanı olurmuş.... Öğrenicez alişicaz ve kabul ediceğiz... Kiricaz bu ön yargıları Allah'ın izni ile.... Şimdi ben desem ki @kanije ustayı sivilden tanıyorum, dediği şekilde noktalama yaptığına şahidim bana ne diyeceksiniz ? Bakın herhangi birinin tarafi olmak için yazmıyorum bunları... Ama üsluba biraz daha dikkat edelim lütfen...

atasdibi

Bilgili Üye
National geographic isimli belgesel kanalında bu tip yeraltı tespitleriyle ilgili programlar yayınlıyorlar. Öyle koordinat alayım surferle işleyeyim falanda yapmıyorlar. Düz bakışla göremediğimiz arazideki eğimleri büyük ölçekte inceleyip, gerekirse bitki örtüsünü kaldırıp insan elinden çıkma bir yapıya benzeyip benzemediğine bakıyorlar. Hatta bunu suyla kaplı olan yer göl deniz vs. gibi yerler içinde yapıyorlar.(merak edenler için sular çekilince programın adı)
Sonra eğer bu uydu görüntüleri olumlu sonuç verirse yer üstünde gpr, lidar, manyetometre, lazer vs gibi destekleyici cihazlarla teyit edip çalışmaya başlıyorlar. Hatta bir üniversitenin İstanbul BB. sine ait yeraltındaki su depoları ile ilgili akademik bir çalışması vardı. Söylediğim sistemle depoları 3 boyutlu olarak görselleştirmişlerdi. Yanlış aklımda kalmadıysa rezistive cihazlarıyla bu görüntüleri elde etmişlerdi.
Ulusal Tez Merkezi | Anasayfa (yok.gov.tr)pdf nin görselli olanını bulamadım ama bahsettiğim konu buydu.
https://www.hkmo.org.tr/resimler/ekler/a8818e8214c0d86_ek.pdf bu da diğer bir örnek. Adamlar noktasal yer tespiti için bakın ne işlemler yapıyorlar.
Uydu kullanarak yapılan tespitlere genel anlamda uzaktan algılama deniyor. Bununla ilgili bir sürü kaynak var araştırabileceğiniz. ve bunların hiçbirinde burada nokta atışı tespit yapıldı denilen şekilde bir çalışma yok
Sonra burada birkaç programla nokta tespiti yapıldığı söyleniyor.
Bu bilimsel çalışmalara mı yoksa yazılanlara mı inanalım.
Ya onlar surferi ya da voxler gibi diğer programları bilmiyorlar ya da anlattığınız şekilde bu iş olmuyor.
Sizlerin neye şahit olduğunuzu bilmiyoruz ama burada yapıldığı söylenen tespitler bu işleri bilmeyenleri yer bakıyoruz diyen dolandırıcıların kucağına atıyor. Paraları gidiyor, yerleri ifşa oluyor, boşa çalışma yapıp para ve zaman kaybediyorlar. Siz inandığınız şekilde devam edin ama lütfen bu kadar gerçek varken bu iş oluyor deyip birilerinin zarara girmesine sebep olmayın.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ustam selamlar . Uydudan yer bakmak saçmalıktır nasıl diye biliyorsun . Uydu dediğin x y Z dir zaten sende Gps cihazlarıyla aynı işi yapiyorsunki zaten.

Uydu yalandır uckagit işidir diyen sen degilmiydin burda birine iftira atan sen degilmiydin ne çabuk unuttun bunun seni. Yanına kar kalacaginimi sandın hani sen iman ediyordun Allah'a . Bilmediğin tanımadığın birine nasıl diyebildin unuttunmu . Bu sitenin yöneticileri bu iş yalandır diyor inanmayın diyor sende öyle diyordun ne oldu biri sana yer verdiğindemi inandın . Senin ruya ilminde vardı hatta hocamiydin sen . Ama iftira atmasını biliyordun demi o yazın hala aklımda unutmadım. Bunun hesabını vereceksin burdaki herkes görecek bekle. İmaniniz olsaydı onlarca kişi uydu çalışması görseli attı senelerdir doğrudur dedi yazılar yazdı yöntemler paylaşıldı yanlışlari doğruları yazdılar bu iş doğrudur ama kolay değil dediler geliştirmek için mücadele ettiler gelki sizin gibi imanlı insanlar anlamadı üstüne birde yok etmeye çalıştıniz sizler bu insanlığın yüz karasisiniz. Hepiniz yaptiginizi hesabını Allah vereceksiniz . Sizler define için birbirinizi seversiniz çevre edinirsiniz. .....
Bodoslama gidiyorsun... Ayarsizsin eskiden de böyle ayarsizdin siteden uzaklaştırıldın... İnsanlar ıslah olmak için ceza alır kimisi ıslah olur kimisi olmaz tıpkı senin gibi ..... Belliki zamanında kuyruğuna iyi basmışım hâlâ acın var.... Anlamamişsin demek istediğimi ben tekrar anlatayım... Uydu işi hikaye izlek garmin dediği sistemler bizzat yere toprağa bir takım işlemler yapıp ölçümler yapması benim gördüğüm şahit olduğum budur.... Yoksa bilgisayarın başında surda bu var burda şu var değil.... Kellim kellim La mütekellim dedirtme bana ... Edebinle takilacaksan takıl... Yoksa yolun önceki yoldan farklı bir yere cikmiycak....

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Şimdi bu şekilde olmaz, olmamalı. Bu argümanlarla bir yere varamayız. @İlim kardeşimiz yeni üye olarak gözüküyor fakat belli ki daha eskiden tanıyor siteyi.
Bu forumda yaklaşık 5 yıldır bir şeyler karalayıp, okumaya, öğrenmeye, bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışıyorum; fakat bu şekilde bir üslup içerisinde bulunana çok az şahit oldum. Açıkçası bu beni üzdü. Böyle bir konuda bu denli birbirimizi kırmak çok kötü. @Gönül_Eri ustanın hocalığı ile bu konunun bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Kişilerin dini inanışları, imanları vs. nin tartışılması, hangi ortamda olursa olsun suçtur. Kaldı ki yorumunda aleni şekilde tehdit var ki bu da suçtur.
Uydu, define, dedektör ne bilim her ne olursa olsun bu şekilde konuşmaya değer mi?
Herkes istediğine inanır, kullanır; kimseyi de buna inandırmak zorunda değildir. Kaldı ki usta yorumuna “öğrenmek , gelişmek lazım” diye başlamış.
@İlim kardeşim çok talihsiz bir yorum olmuş, keşke olmasaydı. Hiç bir üyeye, bizlere yakışmayacağı gibi sana da yakışmamış. Hayatta hiç bir maddi olgu insanın kendisini bozmaya değmez.
Selametle...

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Bodoslama gidiyorsun... Ayarsizsin eskiden de böyle ayarsizdin siteden uzaklaştırıldın... İnsanlar ıslah olmak için ceza alır kimisi ıslah olur kimisi olmaz tıpkı senin gibi ..... Belliki zamanında kuyruğuna iyi basmışım hâlâ acın var.... Anlamamişsin demek istediğimi ben tekrar anlatayım... Uydu işi hikaye izlek garmin dediği sistemler bizzat yere toprağa bir takım işlemler yapıp ölçümler yapması benim gördüğüm şahit olduğum budur.... Yoksa bilgisayarın başında surda bu var burda şu var değil.... Kellim kellim La mütekellim dedirtme bana ... Edebinle takilacaksan takıl... Yoksa yolun önceki yoldan farklı bir yere cikmiycak....
Beni milleti uyduya yönlendiriyor algısına sokmaya çalışmayın bu tutmaz.... Sözümü düzgün anlayın... Sui zanninizi da benden uzak eyleyin... Değil uyduya Çubukçu ya makineciye haciya hocaya bu işler için para kaptıran da zerre akıl yoktur.... Dün ne dediysem bugünde hâlâ aynı çizgideyim....

Bluecat

Member
garmin bir sistem değil önce bunu bilmek lazım!! garmin teknoloji üreten bir firmadır ya da günümüzde marka dır. ayrıca topraga bır takım işlemler dediniz bunlar nasıl işlemler bilgilendirirseniz memnun olurum..

Bluecat

Member
@jeodek sizin söylemlerınıze bır ıtırazım yok termal göruntu teknıklerı ıle farklı işlemler yapılıyor olabilir.
@atasdibi ustam söylemlerinize katılıyorum uzaktan algılama teknolojısı (uydu sistemleri bunlardan biridir) yuzeysel kalıntıları tespıt etmekte çok başarılı lakin buradakı önemli husus yüzeysel olması..eski yapı kalıntılarının bır kısmı uzaktan algılama teknolojısı ile bulunmuştur

Bluecat

Member
Bak sende cahilsin. Çünkü siz düşünmüyorsunuz ne kadar da az dusnuyorsuniz diyor Cenabı Allah. Cahil Allah'ın ilmi bir bilim insanın kesfiylemi olur ilim işte Allah'tan o ilimler sana gelir kesfedersin. Sizler gibileri cahildir. Bu ilim definenin tek ilacıdır amagelki cahiller anlamaz. Şimdi bana kfur et evet ağır yazdım ama anlamıyorsunuz. Neden görür yeraltıni bunu en güzel ben anlaticam en doğru bir şekilde .
doğru diyorsun ilim kendi kendine topraktan bitiyor. bukadar insan boşuna kafa yormuş çalışmış gözlemlemiş halbuki öylece bekleseler olurmuş. sana neden kufur edeyım sana acil şifalar diliyorum..

atasdibi

Bilgili Üye
@atasdibi ustam söylemlerinize katılıyorum uzaktan algılama teknolojısı (uydu sistemleri bunlardan biridir) yuzeysel kalıntıları tespıt etmekte çok başarılı lakin buradakı önemli husus yüzeysel olması..eski yapı kalıntılarının bır kısmı uzaktan algılama teknolojısı ile bulunmuştur
[/QUOTE]
Yeraltındaki yapıların bulunduğunu söylemek istemiştim. Yeraltındaki yapılar zaman içerisinde yeryüzünde çökme vs gibi değişimlere sebep oluyor. Bu uydulardan yapılan ölçümler cm civarında hassasiyete sahip. Bunu göz algılamaz ama lazerle yapılan yükseklik ölçümleri algılar. Yani yeraltında yapı varsa her zaman olmasa bile çoğunlukla tespit edilebilir. Burada çok uzak geçmişten bahsediyoruz. Kazılan toprağın yükselti seviyesinde değişiklik olması gayet normal. Zaten bu teknolojinin amacı bir mezarı tespit değil, yerleşim yerleri gibi çok geniş bir alana dağılmış yapılanmaları tespit etmek. Bu arkeoloji için de , jeoloji içinde bu tekniğin kullanıldığı farklı bilim dalları içinde bu şekilde çalışıyor. Yani geniş alanlardan bahsediyoruz. En hassas uydu 1,5 mt çözünürlük veriyor. Başka uyduların bu sisteme dahil edilmesi veya aynı yerin binlerce kez fotoğrafının çekilmesiyle yüksek çözünürlüğe ulaşılıyor. Eğer bu şekilde yeraltını görmek mümkün olsaydı devletlerin silah depoları, füze rampaları, yeraltı mağaraları tespit edilebilirdi. Devletler en yüksek teknoloji ile bunları tespit edemezken çok daha küçük bir alandaki mezar vs gibi yapıların görülmesi nasıl mümkün olabilir. Earth'ten alınan görüntü ile tespit yapılabildiğini söylemek benim mantığıma uymaz. Bu sistemlerin nasıl çalıştığını bilmeden sadece yazılanlara veya anlatılanlara göre mantık yürütmek zaten hatalıdır. Yok eğer deniyorsa ki "uydu ile ilgisi yok sadece gps verilerini alıp bunları earth veya herhangi bir harita sisteminde tespit edip bunu da programlar ile işleyip yeraltına nüfuz ediyoruz" o zaman bu sadece görsel bir çalışma olur ve bir anlam ifade etmez.

atasdibi

Bilgili Üye
Yeraltındaki yapıların bulunduğunu söylemek istemiştim. Yeraltındaki yapılar zaman içerisinde yeryüzünde çökme vs gibi değişimlere sebep oluyor. Bu uydulardan yapılan ölçümler cm civarında hassasiyete sahip. Bunu göz algılamaz ama lazerle yapılan yükseklik ölçümleri algılar. Yani yeraltında yapı varsa her zaman olmasa bile çoğunlukla tespit edilebilir. Burada çok uzak geçmişten bahsediyoruz. Kazılan toprağın yükselti seviyesinde değişiklik olması gayet normal. Zaten bu teknolojinin amacı bir mezarı tespit değil, yerleşim yerleri gibi çok geniş bir alana dağılmış yapılanmaları tespit etmek. Bu arkeoloji için de , jeoloji içinde bu tekniğin kullanıldığı farklı bilim dalları içinde bu şekilde çalışıyor. Yani geniş alanlardan bahsediyoruz. En hassas uydu 1,5 mt çözünürlük veriyor. Başka uyduların bu sisteme dahil edilmesi veya aynı yerin binlerce kez fotoğrafının çekilmesiyle yüksek çözünürlüğe ulaşılıyor. Eğer bu şekilde yeraltını görmek mümkün olsaydı devletlerin silah depoları, füze rampaları, yeraltı mağaraları tespit edilebilirdi. Devletler en yüksek teknoloji ile bunları tespit edemezken çok daha küçük bir alandaki mezar vs gibi yapıların görülmesi nasıl mümkün olabilir. Earth'ten alınan görüntü ile tespit yapılabildiğini söylemek benim mantığıma uymaz. Bu sistemlerin nasıl çalıştığını bilmeden sadece yazılanlara veya anlatılanlara göre mantık yürütmek zaten hatalıdır. Yok eğer deniyorsa ki "uydu ile ilgisi yok sadece gps verilerini alıp bunları earth veya herhangi bir harita sisteminde tespit edip bunu da programlar ile işleyip yeraltına nüfuz ediyoruz" o zaman bu sadece görsel bir çalışma olur ve bir anlam ifade etmez.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bazen şu ilk uydu konularını açan tartışan insanları aramıyor değilim en azından saygısız değillerdi bir şekilde anlasa biliyorduk neden bu konuları işlemek ve bu gibi insanlarla tartışmak istemediğinizin kalıntıları bunlar 😴

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...