vakko ustam burdaki yazılar hakkında yardımcı olabilrimisiniz

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
2.Resim
EY. Y harfi bu harf bazen greek yazılarında G harfi olarak kullanılmıştır..Buradaki E ile birlikte okursak anlamı EGO olur anlamı ben demektir.

TY XS yazılışı Τυχς dir. açılımı Tychs anlamı şans yok demektir.

Sondaki XP ve ters € olarak gördüğünüz harflerin yazılışı Χρυσό okunusu chryso dur.Anlamı altın veya para demektir.

Komple yazıyı okursak Para veya altın için şansım yok..

vakko

Orada kullanılan tüm harfler en eski greek harfleridir.Her bölgede bu harfleri kullanmamışlardır.Bu tarz harfleri kullanarak kıbrıs tarafında daha çok betimle yapılmıştır.
@Emmioğlu kazı çalışması yapan ekipteki
filoloji ekibindeki arkadaşı
deden bulsun.Daha detaylı bilgi verir size.Burada açıklasakta birşey ifade etmez.Orda define falan zaten yok.

Emmioğlu

Member
Mudur orasi 2015 de kadirlide insaat kazisinda ortaya cikti bulundu
Evet ustam bunlar çıkınca dedemin yanına gittim kadirliye kazı yapan arkeoloji okuyan öğrenciler ile konuştum roma hamamı dediler define için değil sadece tarihini merak ettiğim için ustalarım burada yaşayan insanlar ne yapmışlar ne bırakmışlar gelecekte insanlar görsün diye merak ettim bu arsanın sahibi zaten orada baya büyük bir kuyumcu diye biliyorum demekki zamanında oraları dişlemişler ? @vakko ustam çok teşekkür ederim sağolun

vakko

Oraları dişlesende birşey çıkmaz.
Resimlerdeki sunumlara bakarsak bu yapı için Hamam diyebiliriz.Onlar bize çok şey bırakıyorlar ama bilinçsizce tahripten dolayı çok fazla günümüze kadar sağlam gelemiyor malesef.
Alfabe de 29 harf var PARA yazmak için sadece 4 harf kullanıyoruz.Geriye kalan 25 harf işimize yaramıyor.Bu işede bu şekilde bakılmış olsa bilinçsizce tahrip olayı ortadan kalkar ve her işaretin define ile alakası olmadığını öğrenmiş olur bilmeyen arkadaşlar.Bu tarz yerler ve mozaikler yapılar içindir.Altında vs define olmaz.Tahrip etmeyelim edenleri uyaralım.