VANDALLAR DURMUYOR!

Balkır

Member
1970 yılından beri Avusturyalı arkeologlar tarafından kazılan Limyra Antik Kenti, koronavirüs salgını döneminde kültür varlığı düşmanı definecilerin istilasına uğradı.

Ekli dosyayı görüntüle 285547

PANDEMİ nedeniyle Limyra Antik Kenti’nde durdurulan kazı çalışmalarını fırsat bilen define avcıları, bölgeyi adeta istila etti. Definecilerin salgın ortamında bile talana hiçbir şekilde ara vermediğini belirten Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Işın, tarih düşmanlarının pandemi kısıtlamalarını fırsat bilip antik kentlerde kaçak kazı yaptıklarını vurguladı. Limyra Antik Kenti’nin hedef haline geldiğini belirten Işın, bölgede her yıl kazı çalışmalarını yürüten Avusturyalı Kazı Başkanı Dr. Martin Seyer ve ekibinin seyahat yasağı nedeniyle çalışmaya başlayamadığı Limyra’da ciddi boyutlarda kontrol kaybı yaşandığını söyledi.

DENETİMDE BOŞLUK OLUŞTU
Antalya Müzesi tarafından antik kentlerde geçmişte sıkı kontroller yaptığını, fakat yapılan sistem değişikliğiyle bu denetiminde boşluklar oluştuğunu kaydeden Işın, “Müzelerin arkeolojik kazıları bizzat yönetmeye başlamasıyla personelin tamamı buraya yönlendirildi. Birinci görevleri korumacılık olduğu halde eser açığa çıkarmak gibi akademik bir göreve soyundular. ‘Daha çok kazalım, daha çok eser açığa çıkaralım’ gibi bir bakış açısıyla her yer kazıldı. Böylece kazılan her yer açık hedef haline geldi ve koruma kalkanı zayıfladı” diye konuştu.

EMNİYET İÇİNDE BİRİM KURULSUN
Halk tarafından çoğu zaman masumlaştırılan definecilik suçuyla ilgili doğru bir algı ve duyarlılık oluşturmak için bilgilendirme çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getiren Gül Işın, şöyle devam etti: “Definecilik ve kültürel mirasa karşı işlenen suçlar öyle kanayan bir yara ki bir türlü sonlandıramıyoruz. Emniyette kültürel mirasa yönelik eğitimli ayrı bir birim kurularak etkin koruma sağlanabilir. Bunu umutla bekliyoruz. Bunu yapabilen ülkeler var. Umarız bizde de olur. Bilgilendirme çalışmaları Emniyet personeliyle de sınırlı kalmamalı. Tarihi alanlarda görevli tüm çalışanlara ve din görevlilerine de özel eğitim verilmesi gerekiyor.”

Haberin kaynağı için tıklayınız.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Merhaba,
sit alanı nedir bilmezsen, bilsende tınlamazsan,
kültür varlığı nedir okuyup öğrenmezsen, kültür varlığının aynı zamanda kendi ülkenin bir parçası olduğunu idrak edemezsen, kırıp dökersen yiyeceğin damga vandallıktır.
Burada sadece sen değil senin yüzünden biz de aynı damgayı yiyoruz.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merhaba,
sit alanı nedir bilmezsen, bilsende tınlamazsan,
kültür varlığı nedir okuyup öğrenmezsen, kültür varlığının aynı zamanda kendi ülkenin bir parçası olduğunu idrak edemezsen, kırıp dökersen yiyeceğin damga vandallıktır.
Burada sadece sen değil senin yüzünden biz de aynı damgayı yiyoruz.
Bizdeki arkeoloji bölümünü okuyanların aklı o kadar basmıyormu ki topraklarımızdaki yeraltı kaynaklarını soymak için dışarıdan gavur getiriyorlar. Bence elin gavurundansa benim halkım kazsın daha iyi.

Metehan0770

Aktif Üye
Geçen Pazar günü yanından geçtim, öğle vakti ve sıcaktı uğramaktan vazgeçtim.
Yalnız yazının son paragrafı bizim gibi bu işe heves etmiş kişilerin yasal olarak çektiği sıkıntının açıklaması gibi bir şey olmuş. Adam defineciliği resmen suç olarak nitelemiş.
Tamam, gidip te Limra yı, Aspendos u, St. Nicholas ı kazalım demiyorum, ama bırakın devletin üstünden uçağı bile geçmeyen 2000 -2500 mt dağın başındaki ıssız yerlerde bari tektekçilik yapabilelim yasal olarak.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Bizdeki arkeoloji bölümünü okuyanların aklı o kadar basmıyormu ki topraklarımızdaki yeraltı kaynaklarını soymak için dışarıdan gavur getiriyorlar. Bence elin gavurundansa benim halkım kazsın daha iyi.
Ilk yazdığınız cümle siyasi bir tercihtir, hükümet ve dolayısıyla Kültür Bakanlığının karar verdiği bir sonuçtur. Burada sizinle aynı fikirdeyim. Dünyaca ünlü arkeologlarımız mevcutken neden yabancı diye sorsanız size verecekleri cevap sponsorluklar falan oluyor. Inanmazsanız Cimerden sorun. Ikinci cümlenize de katılıyorum fakat sorun da burada başlıyor. Halk kazsın çıkarsın hatta yasal olarak bundan maddi bir gelir de elde etsin ama bizim halkımız maalesef kazmıyor kırıyor dinamit atıyor söküp götürüyor hangi birini yazayım. Kazılan kapatılmayan çukurlara traktörler düşüyor, doğruları dile getirirken reelde yaşanılanları inkâr mı edelim ? Kol kırılsın yen içinde mi kalsın. Hükümetlerin defineciliği yasal olarak serbest bırakmamasının asıl sebebi bu değil mi ?

mayhem

Co Admin
Co Admin
Herkes definecidir kimse merak etmiyorum hadi canım demesin ? şurada böyle bir şey var bakalım diyenin peşine gitmicek insan bilmem ilk yok falan yapsada aklı kalır gelir bir el atar işe ? bu kadar eseri ortaya çıkaran definecidir kaba olanları yok değil her sektörün acemisi var biliyorum ben bu işi diyen bilim insanlarının çoğunda ömrü yetmedi işlem yaptığı yeri sonlandırmaya bazen bazı durumları göze almak gerek fırçayla nereye kadar bazen denk geliyor bende görüyorum çalışmaları yav 100 sene 1 metre alanı isliceklerde eee kim beklicek kim maaş vericek okadar yıl bu kadar adama maaş 10 dakikalık iş ömür torpusu . Neden böyle konularda tartisiyorsunuz sor bakalım işlem yapan adama kepçe vurmazsa oraya başka birşey demiyorum ?

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
A işte bütün sıkıntıda bu izin olmadığı için yakalanma korkusundan dolayı kapatmaya fırsat bulamadan kaçmak zorunda kalıyorlar. Emin ol yine kendi kazdığı kuyuya gerek hayvanı gerekse traktörü düşüyor ama ne yapsın kendi arazim diyip gece eşiyor gündüz de kapatırım diyip unutuyor ve düşen hayvan felan olunca ah bu defineciler diyerek söze başlıyor. :)