Yer altındaki odalarda değerli tespiti nasıl yapılır?

jeodek

Bilgili Üye
1 arazi kime ayit 2 kuyunun derinligi genişligi nedit 3 taş örme dedigin taşlar bir birine haçla tutuyormu

cubugu kullanan ne zamandır kullanıyor
arazi bir tanıdığımıza ait o konuda içimiz rahat. Kuyu derinliği 10 mt kadar olucak 2 sene önce kuyu logu yapmıştım, oradan biliyorum. Kuyu içinde su da var. Kuyu çok eski bir kuyu taşları arası harç falan varmıydı hiç bakıp incelemek aklıma gelmedi. Çubuk olayına gelince değişik bir alet var arkadaşta çubuklar öyle çalışıyor. Hatta bu alana yakın bir yerde kullandığı çubuklarla bastığımız yere yüzlek vermiş gömülü bir duvar içinde tek para tespiti yapmıştı.

poseidon2023

Uzman
arazi tanıdıkta olması iyi bir daha gittiginde ipe agırlık bagla derinligini net ölcersin ve kuyu nasıl örülmüş bakarsın ve kuyu ile ev kalıntısı olan yerin mesafesi ve ev ile odalar arasındaki mesafe ve cevrede başka ev varmı yani bu kuyu kime ayit hangi eve

taşlar konulmuş yapılmış bu şekilmi bak burda kuyunun kendisi tuazktır
Ekli dosyayı görüntüle 259808

bunu anlamadım bastığımız yere ( yüzlek ) vermiş gömülü

cubugun nasıl oldugu önemli deyil kac senedir kullanıyormuş diye soruyorum

jeodek

Bilgili Üye
yerde sıralı taş duvar vardı. burda değerli var dedi kazdık sıralı taş meğersem duvarmış. kazdıkça 3 boy taş aşağı indik. Taşlar yaklaşık 30 cm falan vardı, yani 1 mt kadar kazdık. biz burda bişey yok dedik o hala burda var dedi. olmadı duvarı sökün dedi. taşları sökünce arasında para olduğunu fark ettik. Kendisini yaklaşık 6 yıldır tanıyorum ve bildim bileli aynı aleti kullanıyor.

kabakburgiba

Operatör
Bizim ekip illa kuyudan girelim tünele diyor. Çünkü kuyuda tünel girişinde hediyesi olurmuş. Fakat ben riskli görüyorum, bu tip yerde kesin tuzak vardır diye düşünüyorum. Yarın rezistivite tomografi yaparak derinliklerini tam tespit etmeye çalışacağım.
@jeotek ustam arkadaşların haklı.kuyudan en basiti,faqkat dediğin gibi mutlaka tuzağı olur.su tuzağıdır.aynı dert bende de var.kuyu ile oda arasını delmeye kalktım banamısın demedi.karotu yaktım.dişli sıyırdım.derinlim 7.10 gibi kuyunun dibide 7 7.50 gibi.deleyim hem gaz gitsin hemde derinliği netleştiririm dedim olmadı.bakalım.benimkinin odanın üzerinde mezarıda var.malıda doğu kısmına yüklemişler.üzerinde dut ağacı.

Nasip34

Bilgili Üye
Siz nasıl düşünürsünüz bilemiyorum ama ben olsam öncelik hedefim 1 metreden (hem de altın) tek parayı tespit edenden bu ilmi almak olurdu. Bu, bence buradan çıkacak olandan daha öncelikli odak noktam olurdu.

Sahinler

Aktif Üye
yerde sıralı taş duvar vardı. burda değerli var dedi kazdık sıralı taş meğersem duvarmış. kazdıkça 3 boy taş aşağı indik. Taşlar yaklaşık 30 cm falan vardı, yani 1 mt kadar kazdık. biz burda bişey yok dedik o hala burda var dedi. olmadı duvarı sökün dedi. taşları sökünce arasında para olduğunu fark ettik. Kendisini yaklaşık 6 yıldır tanıyorum ve bildim bileli aynı aleti kullanıyor.
Ustam cihaz dediğiniz cubukmu

jeodek

Bilgili Üye
@jeotek ustam arkadaşların haklı.kuyudan en basiti,faqkat dediğin gibi mutlaka tuzağı olur.su tuzağıdır.aynı dert bende de var.kuyu ile oda arasını delmeye kalktım banamısın demedi.karotu yaktım.dişli sıyırdım.derinlim 7.10 gibi kuyunun dibide 7 7.50 gibi.deleyim hem gaz gitsin hemde derinliği netleştiririm dedim olmadı.bakalım.benimkinin odanın üzerinde mezarıda var.malıda doğu kısmına yüklemişler.üzerinde dut ağacı.
Anlattığın olay çok benziyor bizimkine. Kuyu derinliği 8 mt civarı. fotosunu çektim birazdan atacağım. Odaların üstünde de bir nesneden şüphelendik, belkide senin dediğin gibi mezarı olabilir.

jeodek

Bilgili Üye
Siz nasıl düşünürsünüz bilemiyorum ama ben olsam öncelik hedefim 1 metreden (hem de altın) tek parayı tespit edenden bu ilmi almak olurdu. Bu, bence buradan çıkacak olandan daha öncelikli odak noktam olurdu.
doğru söylüyorsun ama o abimiz bizim gibi sadece çubuk tutmuyor. Onun çubukları bir cihazla birlikte çalışıyor. Komple o sisteme sahip olmak gerekir diye düşünüyorum. Zaten birlikte çalışıyoruz. Onun tek dezavantajı derinlik bilgisi veremiyor. Bende onun sinyal aldığı yere Rez tomografi yapıyorum, kendisine derinliği söylüyorum. Birlikte çözmüş oluyoruz

jeodek

Bilgili Üye
konu basligina gore duz mantikla dusunup hizli ve pratik olup disini cekeceksin..
odayi bulduysan donem soygunuda yemediyse zaten komple degerlidir.pipetle hupletip haslanmis et yer gibi iligini somureceksin..oluru budur
enaz 8 mt derinlik ve üstü dolgu malzeme var bakalım artık nasıl yapıcaz halletcez inş.