Konu: eski paralar

 1. #1
  ehsenulkamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yeni üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  5
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **

  eski paralar

  eski paraları devlete vermek istiyorum bana bir ödül gibi bi şey verirler mi acaba bu konuda bilgisi olan varsa benimle paylaşırlasa bana yardımcı olur


 2. #2
  KORKUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Operatör
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  2.017
  Tecrübe Puanı
  50
  Rep Derecesi: **
  ​sana ödül yerine teşekür ederler hade eyvlla deyıp cek git devletımız ermez anca alır sömürgecimi desem nedesem olmuyor kolaygelsin

 3. #3
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.426
  Tecrübe Puanı
  125
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Kültür ve Turizm Bakanlığı, evinde, çevresinde veya tarlasında tarihi eser bulan ve yetkililere teslim edenlere, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, eserin değeri kadar para ödüyor.

  Evet yukarıda yazılanlar doğru ama bu işin ayrıntılarıda var. yani burada nasıl bulduğun önemli. bilerek kazı yaptıysan ikramiye alamassın. bulma şeklin nasıl ve nerede bulduğun alacağın ikramiyelerle doğrudan ilişkilidir.


  Anlaman için bir kaç özet daha çıkarıyorum.

  Kanun’un 64. maddesinde düzenlenen ikramiyeler özetleri:

  -Kültür ve Turizm Bakanlığı, kendi mülkü içinde eser bulanlara, eserin değerini ödeyerek satın alabiliyor. Ayrıca ikramiye verilmiyor.


  -Eser başkasının mülkü içinde bulunmuşsa, Bakanlık ”varlığın belirlenen bedelinin” yüzde 80′ini, bulan ile mülk sahibi arasında ikramiye olarak yarı yarıya paylaştırıyor.


  -Vatandaş, devlete ait arazide kültür varlığı ortaya çıkarırsa da ”eserin takdir olunacak bedelinin” yüzde 40′ını ikramiye olarak alıyor.

  -Nerede olursa olsun yeni bulunup da üç gün içinde haber verilmediğinden dolayı gizlenmiş sayılan kültür varlıklarını haber verenler ile bunları yakalayan kamu görevlilerine ise 1905 sayılı Menkul ve Gayrimenkul Emval ile Bunların İntifa Haklarının ve Daimi Vergilerin Mektumlarını Haber Verenlere Verilecek İkramiyelere Dair Kanun’da, taşınır mallar için gösterilen oranlarda tespit edilen bedel, ikramiye olarak veriliyor.

  -Eğer kültür varlıklarını bulan, haber veren veya yakalayan kişi sayısı birden fazla olursa, ikramiyeler kişiler arasında eşit paylaştırılıyor.


  şimdilik bu kadar sormak istediğin varsa sorabilirsin. konuyu biraz daha araştırıp ayrıntılı bilgiler vermeye çalışırım.
  not: eserleri teslim ederken yanınıza avukat almayı unutmayın.

 4. #4
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.426
  Tecrübe Puanı
  125
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  ek olarak ikramiye alırsınız veyada alamassınız eserlerin yeri müzedir onları müzeye vermenizi tavsiye ederim. eğer müze size uzaksa bunu köy yada mahalle muhtarınada teslim edebilirsin . bulunduğun yerin mülki amiri kimse ona teslim edein. bu belediye başkanı yada karakolda olabilir.

 5. #5
  ehsenulkamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Yeni üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  5
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş