1. #1
  kazama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Super Moderator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  5.033
  Tecrübe Puanı
  72
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **

  Sidyma Antik Kenti

  Seydikemer ilçesinin Dodurga Mahallesi’ndeki Sidyma antik kentinin günümüze ulaşan kalıntıları Roma Dönemi’ne aittir. Ancak buradaki yazıtlar ve ele geçen sikkeler kentin tarihini MÖ I. yüzyıldan daha eskiye götürmektedir. Kent Roma Dönemi’nde büyük bir gelişme göstermiş ve bu durum Bizans Dönemi’nde devam etmiştir.  Sidyma akropolü, Dodurga Mahallesi’nin kuzeyinde iki bölümlü bir tepede bulunur. Tepenin güneydoğusunda 365 m. uzunluğunda ve yerin konumuna göre 3 metreye yükselen duvarlarla akropol çevrilmiştir. Doğuda polygonal biçimde bir kapı ile gözetleme kulesi dikkat çekmektedir. Biraz ileride geç dönemde yapılmış bir tiyatro bulunmaktadır. Büyük bir bölümü toprak altında olan tiyatronun oturma sıralarından altısı görülmektedir. Akropolün kuzey eteğindeki kalıntıların ne olduğu anlaşılamamakla beraber büyük olasılıkla Lykia mezar anıtlarıdır. Ayrıca bölgede birçok anıtsal kral mezarı bulunmaktadır.  Köyün ortasındaki, bugün çok iyi korunmuş durumda olan ve sütunları ayakta duran Stoa, İmparator Claudius zamanında (MS 41-54) yapılmıştır. Onun hemen yanı başındaki 9 metre uzunluğunda Artemis Mabedi de yine aynı döneme aittir. Mahallenin girişinde, yalnızca kemerleri ayakta kalabilmiş hamam ve kilise kalıntıları da dikkati çekmektedir. Pınara’da benzerleri görülen, güvercin yuvası şeklindeki kaya mezarlarının yanı sıra ev veya lahit şeklindeki mezarlar da Sidyma’nın sembolüdür.  Sidyma adının formu (Idyma, Didyma ve Loryma gibi) şehrin çok eski bir döneme ait olduğunu göstermeye yeter. Öte yandan şehrin erken Klasik Dönemde yerleşim gördüğüne dair veriler de bulunmaktadır; ancak ilk yazılı belge M.Ö. 1. yüzyıldan önceye gitmeyip, kalıntıların büyük bölümü ile yazıtların tümü Roma İmparatorluk Dönemi’ne aittir. Şehir coğrafyacılar tarafından Bizans Dönemine kadar listelere alınır, ancak tarihinde sadece bir olay kaydedilmiştir. İmparator Marcus (M.S. 450 – 457) Perslere karşı olan savaşta sıradan bir askerken, Likya’daki sefer sırasında hastalanır ve Sidyma’da bırakılır. Burada iki erkek kardeşin yardımını görür ve onların evinde bakılır; ve bir gün iyileştiğinde onlarla birlikte ava çıkar. Gün ortasında yorulan ve bunalan avcılar uykuya dalarlar. Kardeşlerden biri diğerinden önce uyanır ve güneşin altında uyumakta olan Marcus’un üzerine konmuş dev bir kartalın kanatlarını açarak ona gölge yaptığını hayranlıkla seyreder. Hepsi uyandıklarında, kardeşler Marcus’a ‘Eğer imparator olsaydın bize nasıl bir iyilik yapardın?’ diye sorarlar. Marcus’ta “olması imkansız olay gerçekleşseydi, sizi şehrinizin en önde gelen kişileri yapardım” şeklinde yanıtlar. Ve gerçekten de Theodosius II.’nin ölümü ile imparator olduğunda sözünü hatırlar ve bir zamanlar söylediğinden de, ileri giderek bu iki kardeşi Likya’da yüksek makama getirir.


  Güzel bir Sütun Başı :
  Fakat maalesef resmi bir Arkeolojik Kazı Çalışması yapılmadığı için böyle sahipsiz…  Antik Kent Yürüyüş Yolu :
  Yerlerde ve yan bahçe duvarlarında , Antik Kentin taşları ve sütun parçaları var…  Antik Kentte gelindiğinde dikkati çeken sol taraftaki yamaçta yer alan güvercin yuvası şeklindeki mezarlardır. Bu mezarlar, sayıları çok daha az ve daha sıradan olmakla birlikte Pınara’dakileri andırırlar; bu mezarların tam tarihleri bilenmemektedir.
  Kentte lahit şeklinde mezarlar bulunmaktadır. Bu mezarlar Likya gotik formu yerine, dik çatı şeklinde mezar kapaklarına sahiptirler.
  Şehrin kendisi taban seviyesinde olup, kuzeydoğu ve güneybatı doğrultularında yaklaşık olarak 1.5 km boyunca uzanmaktadır. Dodurga Köyü (Asar Mahalle) yerini geçen yüzyıldan bu yana değiştirmiş ve günümüzde antik kent kalıntılarının ortasında bulunmaktadır; bu durum şehir merkezinin zarar görmesine yol açmıştır ve daha önce tamamlanan yapıların hepsini kestirebilmek günümüzde mümkün değildir. Akropol Tepesi iki bölüm halinde kuzeyde yer alır; güney doğu eteği boyunca 365 metre uzunluğunda ve yer yer 3 metre yüksekliğinde erken bir duvar uzanmaktadır.

  Duvar örgüsü genellikle kesme taşlarla yapılmış, ancak doğu ucunda poligonaldır ve bir noktada gözetleme kulesi ve ön avlusu bulunan küçük bir kapı vardır.

  Bu duvar Sidyma’nın erken döneme ait 2. delilini oluşturmaktadır. Dikkat çekici bir başka özellik de bu erken şehirden hiçbir izin tepe üzerinde kalmamış olmasıdır; bazı duvarlar, sarnıçlar ve çömlek parçaları bulunmakla birlikte, bunlar Bizans Dönemi’ne aittir. Ancak bu erken duvarın biraz üstünde kötü bir şekilde korunmuş, küçük bir tiyatro veya benzeri bir yapının 6 oturma sırası kısmen görülebilir durumdadır. Tiyatro kuşkusuz şehrin daha sonraki dönemine aittir.
  Aynı zamanda köyün de merkezini oluşturan antik şehir merkezi kentin batı ucunda yer alır. Burada daha önce bir tapınak ve stoa’ya ait, kağıt üzerinde rekonstrüksiyon yapmaya yetecek sayıda kalıntılar görülmüştür. Stoanın arka duvarı hala görülebilir durumdadır, ancak tapınak ile ilgili çok fazla bilgi edinilemez. Tapınak 9 metre uzunluğunda oldukça küçük bir yapıdır, batı cephesinde basamaklar ve dört sütun bulunmaktadır; kurtarıcı tanrı imparator’a ithaf edilmiştir. Stoa yazıtının İmparator Claudius’a Artemis ve diğer tanrılara adanan bölümü de ele geçmiştir. Burası ile kentin doğu ucu arasında, çoğu mezardan oluşan pek çok anıt bulunmaktadır. içeride en etkileyici olanı görülmektedir.
  Bu, tapınak tipinde inşa edilmiş bir mezar yapısıdır; iki basamakla yükseltilmiş ve bu gün görülmese de orijinalde antis içinde iki sütunun yer almakta olduğu anlaşılmaktadır. Çatıya ait büyük bir taş bloğu yerindedir, alt kısmı röliyef insan başları ve rozetlerle süslenmiştir.
  Bu mezarların yakınında içlerinde özellikle ikisi dikkat çeken bir sıra lahit yer almaktadır. Bunlar form ve ölçülerinde bir birinin aynıdır ve alışılmış kaide üzerinde oturmaktadırlar. Sidyma’daki diğerleri gibi dik çatı şeklinde kapaklara sahiptirler ve alt köşelerinde akroterler vardır. Tahrip olmuş yazıtlardan, tahmin edilebileceği gibi bu iki mezarın aynı ailenin üyelerine; her ikisinin de adı Aristodemos olan bir baba oğula ait oldukları anlaşılmaktadır.

  Yazıtlardan birinde, bir mezar sahibinin imparatorlar tarafından onurlandırılan saray fizikçisi olduğu belirtilmiştir. Diğer yazıt manzum şekilde olup her dizenin ilk harfi ile akrostiş yapılarak Aristedomos sözcüğü oluşturulmuştur.

  Güneybatı tarafına yakın bir mesafede 9 metre yükseklikte ve ayakta bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı orjinalde büyük bir mezarın kaidesini oluşturan alçak bir alt yapı üzerine oturur, fakat bina çok daha sonraki bir tarihe ait olup, kimileri yazıtlı pek çok ikinci kez kullanılmış taş blok içermektedir. Duvarlarının yukarı kısmında pencereler vardır. Kuzeydeki kapı her bir lentoda aslan başları ve her bir sövenin üst kısmında da rozetlerle süslenmiştir. Alt yapı bölümünün arka duvarında orijinal mezarın bulunduğu bodrum katına açılan alçak bir kapı bulunmaktadır.
  Köydeki cami ise Sidyma’nın antik taşları kullanılarak inşa edilmiştir; arka duvarındaki bir yazıtta buradaki tanrılar başlığı altında verilen listede oniki tanrının adı sıralanmaktadır. isimlerin tümü tanıdıktır. Zeus, Apollon, Artemis, Athena, Aphrodite ve diğerleri fakat şaşırtıcı olan başka yazıtlarda değinilen Hekate ve Serapis’e bu yazıtta yer verilmemesidir. Likya’nın on iki tanrısı bilinmektedir. Sidyma’da her birinin tapınağının bulunduğunu söylemek olanaksızdır; aslında antik kentte saptanan yegane tapınak da imparatorlar’a ithaf edilmiştir.


  Antik Kentin Gelmeden Yol kenarındaki Bizans Dönemi Su Sarnıçları :

  Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Sidyma Antik Kenti-dsc_8659jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8658jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8655jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8648jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8644jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8642jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8639jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8633jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8619jpg   Sidyma Antik Kenti-dsc_8612jpg   2. #2
  deli firat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderator
  Durumu
  Çevrimiçi

  Mesajlar
  3.328
  Tecrübe Puanı
  64
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  Kardeş Şimdiden emegine saglık devamı gelecek biliyorum
  kazama, oguzkagan Bunu beğendi

 3. #3
  oguzkagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bilgili Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  492
  Tecrübe Puanı
  12
  Rep Derecesi: **
  Ustam konularını büyük keyifle takip ediyorum idolümsün
  kazama Bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş