1. #1
  protonika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  70
  Tecrübe Puanı
  26
  Rep Derecesi: **

  Hypaipa Antik Kenti

  İsim: 1 (4).jpg
Görüntüleme: 683
Büyüklük: 12.4 KB (Kilobyte)İsim: 1 (5).jpg
Görüntüleme: 491
Büyüklük: 7.0 KB (Kilobyte)İsim: 1 (6).jpg
Görüntüleme: 478
Büyüklük: 8.5 KB (Kilobyte)İsim: 1 (1).jpg
Görüntüleme: 615
Büyüklük: 22.0 KB (Kilobyte)İsim: 1 (3).jpg
Görüntüleme: 645
Büyüklük: 13.9 KB (Kilobyte)Hypaipa Antik Kenti, o zamanki adı Kaystros olan bereketli Küçük Menderes ovasına yukarıdan bakan Bozdağların güney yamacında kurulmuş bir Lydia şehridir. Antik Çağ’ın iki önemli kenti Sardis ve Efes’i birbirine bağlayan ticaret yolunun üzerinde stratejik açıdan önemli bir noktada bulunan Hypapipa Küçük Menderes Havzasında kurulan ilk şehirdir.Hypaipa Kenti hakkında mevcut bilgi çok azdır. Strabon , Tacitus, Pausanias gibi bazı Yunan tarihçiler coğrafi konumu hakkında bazı bilgiler verseler de kentin tarihi ve kuruluşundan bahsetmezler. Kentin tarihine yönelik sahip olduğumuz ender bilgilerden birisi, bölgede Pers Tanrısı Aniatis için ritüeller yapıldığıdır. Aniatis Yunan Ana Tarıçası Artemis ile Pers şifalı su tanrıçası Anahita’nın birleşmesinden ortaya çıkmış ve zamanla Lidya ülkesinin baş tanrısı haline gelmiştir. O devirde basılan madeni paraların üstünde bu tanrının resmi vardır. Kentte Tanrıça Aniatis’in baş rahibi, büyücü Archimagus onuruna ayin yapıldığını kanıtlayan bir kitabe bulunmuştur. Tarihçi Pausanias’a göre bu ayinlerden birinde,büyücü rahip, bir tapınağın önünde, bilinmeyen bir dilde ilahiler okurken, elindeki odunu ateş olmadan yakar. Ayin, bu egzotik uygulamaların dışında çeşitli festivalleri de kapsamaktaydı.
  Hypaipa hakkında bilinen en ünlü efsane Arakhne efsanesidir. Bu söylenceye göre babası Idmon Kolophon adında bir kumaş ustası olan Hypapialı Arakhne isimli bir genç kız o kadar güzel nakışlar işler ve kilimler dokurmuş ki, periler bile onu şaşkınlıkla izlerlermiş. Kız, el işi konusunda bildiklerini kentteki diğer kadınlara da öğretmiş. Arahkne bununla da kalmayıp, insanlara el işi öğreten Tanrı Athena’dan bile daha güzel gergef gerebileceğini iddia etmeye başlamış. Athena bu duruma çok sinirlenmiş ve yaşlı bir kadın kılığına girip kızın yanına gitmiş. Ona alçakgönüllü olmasını ve tanrıların işine karışmamasını söylemiş. Ancak Arakhne yaşlı kadının sözünü dinlemek bir yana Athena ile yarışabileceğini söylemiş. Bunu üzerine Tanrıça kim olduğunu açıklamış ve gergef yarışına başlamışlar. Athena Olympos Dağında yaşayan ünlü 12 tanrıyı, Arakhne ise Baş Tanrı Zeus’un Eorupe’yi kaçırışını nakşetmiş. Yarışma tamamlandığında kızın kendisinden daha iyi olduğunu gören Tanrıça daha da sinirlenerek onu örümceğe çevirmiş. Böylece Arakhne, sonsuza dek nakış işlemek yerine ağ örmekle cezalandırılmış.
  Halk arasında oldukça popüler olan bu efsaneden yola çıkarak Hypapia’nın Lidya’da önemli bir yün dokuma ve kumaş boyama merkezi olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Aynı zamanda bölgede bulunan -Lidya dilinde yazılmış- kitabelerde bu varsayımı güçlendirmektedir.
  Araştırmacılar tarafından ortaya çıkarılan Bizans kilisesi kalıntıları, eski yazıt ve sikkelerden kentin Bizans döneminde de önemli bir yer olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Küçük Menderes üzerindeki köprülerde geç dönem Roma ve Bizans mimari özellikleri görülmektedir.
  Elimizdeki yazılı kaynaklara göre Efes Metropolitine bağlı bir piskoposluk merkezi olan Kent, İmparator II. Angelus döneminde (İ.S. 1186-1195) başpiskoposluğa yükselmiştir.
  Hypaipa günümüzde ilçemiz Ödemiş’e birkaç kilometre mesafede bulunan Datbey (Günlüce) Köyü sınırları içindedir. Tarihi eserleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan kente ilk kez Eylül 2012’de çeşitli Üniversitelerden arkeolog ve profesörlerden oluşan bir bilim kurulu gelerek yüzey araştırması yapmak için incelemelerde bulunmuştur.
  Ekli Resimler Ekli Resimler  


 2. #2
  Justinianous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kıdemli Üye
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  123
  Tecrübe Puanı
  26
  Rep Derecesi: **
  Emegine saglık ilginç gerçekten..

 3. #3
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.542
  Tecrübe Puanı
  126
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  kısacası medeniyetin beşiği eline emeğine sağlık.

 4. #4
  selçuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  selçuk
  Guest
 5. #5
  protonika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Member
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  70
  Tecrübe Puanı
  26
  Rep Derecesi: **
  Teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş