1. #1
  nik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  49
  Mesajlar
  2.924

  Açilmiş kaya mezarlar görsel

  Arka fon:

  Şefaram (Şefaram, Şafa-Amar), Haifa koyunun doğusunda, eski bir Roma ve Bizans kentinin bulunduğu bir Arap-Dürzek kentidir. Kaleye bakan yamacın bir kısmında Bizans Dönemi kaya oyuğu mezar mağaraları bulunur. Taş kesilmiş mezarların üç tanesi mağaraların dış ve iç kısımlarında süslenmiştir. Süslemelerde aslan, kuş, yılan, çiçek motifleri, haçlar, amforalar ve daha fazlası bulunur.Yer:


  Türbeler, Şeyfaram'ın Hıristiyan kesiminde, tam da vadinin üzerindeki dik kuzey yamacında Shefaram kalesine bulunmaktadır. Mezarları evlerin metre aralıklarında sakladığı için bulmak zor. Bu mezar mağaralarını bulmak için üç girişimimiz oldu, ama gerçekten çaba harcamaya değer. Bu talimatları uygulayın: güney ana girişinden (ana yolda # 79 cadde ışıkları) ana çevreye doğru yola çıkın. Daire, batı yönünde ana yoldan (aslında eski yolun rotası) sola dönün. Küçük daireyi (100M'den sonra) geçin ve sonraki daireye (yol # 317) 100 M geri dönün. Şimdi sağa ve tepeden yukarıya dönün (bu yol # 465'tir). 120M sonra tepe mezarlar ile caddeye doğru dönün. Yaklaşık 100M sür - mezarlar yolun hemen altında olacak.
  Yeri Tarihi:

  Mezarlar MS 5 - 6. Tarihlidir ve iki mezardaki haçlara göre Hıristiyanlardır. Taş üzerinde oyulmuş motifler Yahudi sembolleri gibi yakındır. Bu, şehrin o dönemde çoğunlukla Yahudi olduğu gerçeği ile açıklanabilir veya mezarlar her iki Dini yakın olduğunda ya da mağaraların karışık bir Yahudi-Hıristiyan ailesi tarafından inşa edildiği gerçeğinden ötürü daha erken olabilir. Eski Yahudi mezarlığının eski köyün diğer tarafında olduğunu unutmayın.
  Fotoğraflar:


  Türbeler batıdan doğuya doğru sıralanmıştır.

  (A) Türbe 1:


  Batı mağarasında mağaranın görünümü.

  Daha yüksek çözünürlükte görüntülemek için fotoğraflara tıklayın ...


  Mezar mağarasının cephesinin görünümü.  Cephe'nin ayrıntısı: Kapı, her iki tarafta da vazo büyüyen üzüm asmaları ile süslüdür ve birlikte buluşarak girişin ortasındaki bir çiçek etrafında dolaşırlar. Bunun altında ve girişin hemen üstünde, iki kuş küçük bir haça sahiptir (bu mağarada pek görülmemekle birlikte).
  Kapının iki yanında (yukarıdaki fotoğraf) Yunanca bir yazıt var: "Rab İsa, Sam'i kurtar ..." ve bana ve çocuklarımıza acımak ". Bu mağara kümesinde bulunan tek yazıt budur.


  Aşağıdaki resimdeki doğu duvardaki bir ayrıntı, bir nar ağacının üzerinden ve girişe doğru uzanan bir aslanı ve genç bir yavruyu gösterir.
  Girişin batı duvarı aynı motifi gösterir: bir aslan, nar ağacının üzerinden ve girişe doğru atlıyor, girişten uzaklaşan bir yavrusu (yaşlıların gömüldüğü mezar uygulamaları ile gençler hayatları boyunca devam ediyor) . Bu tarafta, yavrunun üstünde ek bir kuş var.  Mezar mağarasının iç kısmında 3 mezar istirahat yeri (arkeoloji) vardır. Duvarlarında sütunlar, amphora, kuşlar, üzümler ve çiçek motifleri ile süslüdür. Duvarların üst kısmında ve tavanda çelenklerle yazılmış rozetler ve haçlar vardır.


  Girişe giden merdivenlerle iç mekanın bir başka görünüşü.  (B) Türbe 2:


  Bir sonraki mezarın dekorasyonu yoktur ve kısmen su ile kaplıdır.  (C) Türbe 3:


  Üçüncü mezar güzel bir şekilde dekore edilmiştir.  Burası mezar mağarasının cephesidir. Burada, ahşap bir kapıyı taklit eden taş kapı, kısmen eski mezar soyguncuları tarafından kırılmış olmasına rağmen halen konumundadır.  Girişin bir detayı, iki kuşun taş kapının hemen üstünde küçük bir haça sahip olduğunu göstermektedir. Bu motif, mağara # 5 ve # 1'de de kullanılmaktadır. Çaprazın her iki alt tarafında bir Alfa ve Omega harfi görünür (Yunan alfabesinin ilk ve son harfleri, Tanrı'nın ebedi olduğunu temsil eder - başlangıca ve sonuna kadar uzanır).

  Kapı, mağara # 1'de olduğu gibi her iki tarafın vazolarından yetişen üzüm sarmalılarla süslüdür ve bir çiçek rozetinde buluşurlar. Köşelerde yunuslar var.  Doğu duvarının bir ayrıntısı. Süslemelerde bir aslan, ağaçlar, kuşlar, amfora, balık ve büyük bir yüz (mitolojik sembol?) Bir düğüm bulunur.  Doğu duvarı da benzer bir süslemeye sahiptir, ancak aslanlıdır.  Doğu duvarının bir ayrıntısı.  (D) Türbe 4:


  Bu mezar da süslü değildir.
  (E) Türbeler 5:


  Türbenin # 3 mezarı ile aynı motifleri vardır: İki kuş, küçük bir haça sahiptir.  (F) Diğer:


  Son mezanın hemen üzerindeki bir uçurumda küçük bir bahçe ve bakire statüsünde modern bir kaya oyması vardır. Kümenin tabanı olarak eski bir mezar mağarasını kullanan güzel bir köşedir.


  HAYATTA EN DEĞERLİ HAZİNE SEVGİDIR.

 2. #2
  Elinize sağlık usta
  güzel görseller.
  mucit, nik Bunu beğendi

 3. #3
  mucit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübe Puanı
  26
  Mesajlar
  1.228
  emeğine sağlık ustam anlayana burda çok şey söylüyor
  nik, ÖMER HATTAB Bunu beğendi

 4. #4
  Mezarlar in çevresinde kanal ne anlamı vardır
  nik Bunu beğendi

 5. #5
  Ustam emegine saglık cok guzeller...
  nik, ÖMER HATTAB Bunu beğendi

 6. #6
  Alıntı KoRSaN52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mezarlar in çevresinde kanal ne anlamı vardır
  O kanalın tek anlamı var oda yağmur suyunun bu kanal aracıliylan mezara girmesin diye yapılıyor.

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş