1. #1
  KOTYORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  KOTYORA
  Guest
 2. #2
  MendereS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  8.379
  Tecrübe Puanı
  125
  Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
  başka bir kaynak.

  Helenistik çağ

  Hellenizmin sosyal ve siyasal olaylarının yankılarının heykeltıraşlıkta da görmek mümkün oluyor.3.y.y.’da heykeltıraşlıkta plastik sanatlarda büyük bir gelişim göze çarpar,onu izleyen yüzyıllarda ise sanat eserleri yalnız azalmakla kalmamakta fakat yaratıcı gücün yavaş yavaş zayıfladığı,heykeltıraşların eski dönemlerin ve en çok 5.y.y’ın heykellerini kopya etmeye başladıkları,bu icat ve orijinallik yetersizliği teknik alanda elde ettikleri virtüozite ile karşılaşmaya çalıştıkları görülür

  Erken Helenistik dönem: Artemis .........Genç Kadın Heykeli. Namurt
  Hellenizmin heykelltraşlarının başında,4.y.y’da faaliyette bulunmakla beraber bu dönemde olgun bir aşamaya ulaşmış olan Sikyonlu Lisippos gelmektedir. Bu sanatçı insanları oldukları gibi değil, kendisine göründükleri gibi tanımlamış, bu nedenle en küçük ayrıntılarına kadar seyirci üzerinde yapacağı optik etkileri ve yeni bir oranlar sistemine göre işlenmiş birtakım tunç heykeller, en çok atlet heykeller ortaya koymuştur. Lisippos portre alanında da ün kazanmıştı. Büyük İskender’in bu sanatçıdan başka hiç kimseye portresini yaptırtmamıştır. Portrede realizmin ne kadar ileri gitmiş olduğunu Lisippos’un kardeşinin canlı modellerden alınmış kalıplar üzerinde çalışmış olması gösterir.

  Büyükİskender heykelleri- İstanbul Arkeoloji Müzesi- Helenistik dönem
  Sikyon ekolünün realist üslubu Atina ekolü üzerinde de etkilerde bulunmuş Demostenes,Euripides,Poseidippos ve Menandros gibi tanınmış kişilerin karakter portrelerinin vücut bulmasına yol açmıştır. Fakat realist üslup bu şehirde pek fazla gelişememiş, sonraki yüzyıllarda orijinallikten yoksun yapmacıklı bir stil haline gelmiş. Realist sanat akımı kendini portreden başka pişmiş toprak heykelciliklerde ya da karikatür alanında göstermektedir. Bu dönemde idealleşmiş hatlar gösteren tanrı heykelleri de yapılmıştır.
  Helenistik dönemde karakter portreleri de gelişmiştir. En ünlü sanatçı Lysipposdur. Lysippos yaptığı tunç heykellerde insanları oldukları gibi değil, kendisine göründükleri gibi betimlemeye önem vermiştir. Ayrıca başları küçülterek, yeni bir oranlar sistemi ortaya koymuştur. Bu dönemin en önemli yapıtlarından biri, İstanbul Arkeoloji Müzesindeki İskender Lahdidir.


  Suriye’de Sayda’da bulunmuş olan bu lahdin üzerinde Büyük İskender tasvir edilmiştir. Ama bu lahit aslında Fenike’de yerli bir krala aittir. Kral böyle bir lahit yaptırmakla kendisine İskender süsü vermek istemiştir. Helenistik dönem heykeltıraşlığında Bergama ekolü de önemli bir yer tutar. İstanbul Arkeoloji Müzesindeki İskender Başı da bu ekole aittir. Yine M.Ö.2. yüzyılın ortalarına tarihlenen Bergama’daki Zeus Sunağının frizinde ise tanrılarla devlerin savaşı sahnelenmiştir. Hiddet, aşırı hareketler ve yüzlerde patetik ifadelerin görüldüğü bu kabartmalarda bir dram havası sezilir.
  melancholyc Bunu beğendi

 3. #3
  TTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  TTS
  Guest

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş