1. #1

  400 sene sonrasina Mektup Mimar Sinan

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: FB_IMG_1566903438896.jpg
Görüntüleme: 26
Büyüklüğü: 71.4 KB (Kilobyte)
ID:	255569  400 SENE SONRASINA MEKTUP


  Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebası Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıkları bir olayı tv´de şöyle anlatmıştı.
  Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültesinde teorik olarak kemerlerin nasıl inşaat edildiğini öğrenmiştik fakat taş kemer inşaası ile ilgili pratiğimiz yoktu. Kemerleri nasıl restore edeceğimiz konusunda ustalarla toplantı yaptık. Sonuç olarak kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakacaktık. Daha sonra kemeri yavaş yavaş söküp yapım teknikleri ile ilgili notlar alacaktık ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktık.
  Kalıbı yaptık.
  Sökmeye kemerin kilit taşından başladık. Taşı yerinden çıkardığımızda hayretle iki taşın birleşme noktasında olan silindirik bir boşluğa yerleştirilmiş bir cam şişeye rastladık.
  Şişenin içinde dürülmüş beyaz bir kâğıt vardı. Şişeyi açıp kâğıda baktık. Osmanlıca bir şeyler yazıyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafından yazılmıştı. Şunları söylüyordu:
  "Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında bu taşlar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden bu kemeri nasıl yeniden inşaa edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İşte bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum."
  Koca Sinan mektubunda böyle başladıktan sonra o kemeri inşa ettikleri taşları Anadolu´nun neresinden getirttiklerini söyleyerek izahlarına devam ediyor ve ayrıntılı bir biçimde kemerin inşaasını anlatıyordu.
  Bu mektup bir inşanın, yaptığı işin kalıcı olması için gösterebileceği çabanın insanüstü bir örneğidir. Bu mektubun ihtişamı, modern çağın insanlarının bile zorlanacağı taşın ömrünü bilmesi, yapı tekniğinin değişeceğini bilmesi, 400 sene dayanacak kâğıt ve mürekkep kullanması gibi yüksek bilgi seviyesinden gelmektedir. Şüphesiz bu yüksek bilgiler de o koca mimarin erişilmez özelliklerindendir. Ancak erişilmesi gerçekten zor olan bu bilgilerden çok daha muhteşem olan 400 sene sonraya çözüm üreten sorumluluk duygusudur.


 2. #2
  Bu mükemmel bilgi ve hatırlatma için çok teşekkür ederim. 🙂
  400 sene sonrasina Mektup Mimar Sinan
  fako, Kamhi Leonard, Ngdl51 Bunu beğendi

 3. #3
  Nasil bir ecdadin torunu oldugumuzu hatirlattigin için sagol ustam
  400 sene sonrasina Mektup Mimar Sinan
  fako, Kamhi Leonard Bunu beğendi

 4. #4
  Alıntı Ngdl51 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Nasil bir ecdadin torunu oldugumuzu hatirlattigin için sagol ustam
  Yazzcaklarim saptirilmasin genel olarak yazıyorum

  Bunlara ulasmamiz çok kolay ...
  Elimizin altındaki veli nimeti neye kullanırsak
  O karşımızda amannn kim uğraşacak
  400 sene sonrasina Mektup Mimar Sinan
  Ngdl51 Bunu beğendi

 5. #5
  Alıntı Kamhi Leonard Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yazzcaklarim saptirilmasin genel olarak yazıyorum

  Bunlara ulasmamiz çok kolay ...
  Elimizin altındaki veli nimeti neye kullanırsak
  O karşımızda amannn kim uğraşacak
  Saptirilmasin derken

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş