Sayfa 1/3 123 Son
 1. #1
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **

  Yurttan tarihi eser operasyonlari

  BUCAK'TA TARİHİ ESER OPERASYONU  Güncel - 13 Mart 2012 11:47
  Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan operasyonda 359 tarihi eser ele geçirildi.

  BURDUR İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan operasyonda 359 tarihi eser ele geçirildi. Eserler arasında, nadir bulunan M.Ö. 480-460 dönemine ait Elmalı sikkeleri de bulunuyor.
  Burdur'un Bucak İlçesi'nde bir ihbarı değerlendiren jandarma, Çamlık Beldesi'nde oturan İ.C., A.T. ve S.T.'nin, ellerindeki çeşitli dönemlere ait tarihi eserleri satmaya çalıştığı bilgisine ulaştı. Güvenlik güçleri, dün İ.C., S.T. ve A.T.'nin ev ve işyerlerinde eş zamanlı operasyon düzenledi. Baskında, çeşitli dönemlere ait 311 sikke, 48 metal ve bronz heykelcik ile 2 kuru sıkı tabanca, 1 ruhsatsız av tüfeği ve 3 metal arama dedektörü ele geçirildi. Gözaltına alınan İ.C., A.T. ve S.T. sorguları ardından Bucak'ta adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  Operasyonda ele geçirilen eserler işlemlerin ardından Burdur Müze Müdürlüğü'ne teslim etti. İncelemede ele geçirilen ve ön yüzünde 'Athena', arka yüzünde 'baykuş' figürü bulunan sikkelerin, M.Ö. 480-460 dönemine ait Elmalı sikkeleri olduğu belirlendi.  Stalker Bunu beğendi

 2. #2
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Jandarmadan Tarihi Eser Operasyonu

  Nazilli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı KOM ekiplerinin ortalaşa yaptığı operasyonda çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Nazilli Merkezinde yapılan ve Emniyetten de takviye istenen operasyonda piyasa değeri 150 Bin TL olan 503 adet tarihi eser ele geçirildi.

  09 Ağustos 2012 Perşembe 12:42


 3. #3
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  tarihi eser operasyonu

  Çal İlçesinde V.A., U.D. ve H.T. isimli şahısların Roma ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserleri satacakları istihbaratı alan jandarma operasyon düzenledi. Zanlılar ve tarihi eserler ele geçirildi..


  Operasyonda 3 gözaltı

  Denizli'de, tarihi eser operasyonunda üç kişi gözaltına alınırken, çeşitli tarihi eser ve malzemeler ele geçirildi

  Denizli İl Jandarma Alay Komutanlığı'nca kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığına yönelik çalışmalar sonucunda, Çal İlçesinde V.A., U.D. ve H.T. isimli şahısların ellerinde bulunan Roma ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserleri satacakları haberi alındı. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda şüpheli ve tarihi eserleri ele geçirmek üzere düzenlenen operasyonda şüphelilerin ev ve bahçelerinde yapılan aramada, Roma Dönemine ait 3 mermer taş eser, 5 adet toprak vazo, 21 adet süs eşyası, 60 adet tarihi obje, Osmanlı Dönemine ait 11 bronz sikke, bir detektör, 2 büyüteç, bir sikke katalogu kitabı, 26 sayfalık define işaretlerini gösteren döküman, 2 kurusıkıdan çevirme
  işaretlerini gösteren döküman, 2 kurusıkıdan çevirme tabanca ve 11 tabanca fişeği ele geçirildi. Operasyonda ele geçen tarihi eserler ile diğer malzemelere el konularak müze müdürlüğüne teslim edildi.
  Gözaltına alınan üç şahıs çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
  Konu leonidas tarafından (27.10.13 Saat 02:58 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Bozkurtta tarihi eser operasyonu

  15 Şubat 2012 Çarşamba 16:09


  Denizli’nin Bozkurt ilçesinde tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı yönünde ihbar alan jandarma ekipleri bir evde arama yaptı, iki kişiyi gözaltına aldı.  Denizli’nin Bozkurt ilçesinde tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı yönünde ihbar alan jandarma ekipleri bir evde arama yaptı, iki kişiyi gözaltına aldı. Bozkurt ilçesine bağlı İnceler beldesinde oturan M.A (46) ve A.A (22)’nın tarihi eser kaçakçılığı yapacağı yönünde ihbar alan jandarma ekipleri, iki şahsı yakalayıp gözaltına aldı. Mahkemeden alınan arama kararı üzerine iki şahsa ait ev ve eklentilerinde yapılan aramada 37 adet bronz ok ucu, 2 adet define arama dedektörü, 1 adet çapa ve 1 adet mercek ele geçirildi. Olayla ilgili olarak soruşturmaya devam ediliyor.
  Konu leonidas tarafından (27.10.13 Saat 02:57 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Konyada tarihi eser operasyonu düzenlendi

  Konya merkezli 4 şehirde düzenlenen operasyonda 2 bin 976 tarihi eser ele geçirildi. Operayonda gözaltına alınan kişi ya da kişiler hakkında bilgiye yer verilmedi.


  19 Mart 2012 Pazartesi 13:12


  Konya Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin Konya genelinde arkeolojik sit alanlarında izinsiz kazılar yapan ve çeşitli yollardan ellerine geçen kültür ve tabiat varlıklarının izinsiz ticaretini yapan şüphelilere yönelik olarak operasyon düzenlendiği bildirildi.
  Konya, Adana, Aydın ve Şanlıurfa'da eş zamanlı operasyon yapılarak, 197 adet Helenistik, Roma, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait gümüş sikke, 783 adet Roma ve Bizans dönemlerine ait bronz sikke, bin 448 adet Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bakır sikke ile 2 adet Roma dönemi pişmiş topraktan yapılmış kadın başı heykeli, Bizans dönemine ait bronz aplik ve ok ucu ele geçirildiği kaydedildi. Aynı operasyonda etnografik eser niteliği taşıyan; 519 çeşitli sikke, 1 bakır bilezik, 4 adet madeni taş, 10 adet toprak kap, 1 adet pirinç heykelcik olmak üzere toplam 2 bin 967 adet tarihi esere el konulduğu belirtilerek, "Ayrıca dolandırıcılık amaçlı hazırlanmış 11 adet sahte gümüş sikke ile 2 adet mermer heykel olmak üzere 13 adet sahte eser yakalanmıştır. İzinsiz kazılarda kullanılan 2 adet dedektör ve tarihi eser incelemelerin için kullanılan çeşitli büyüteç ve hassas terazilerde ele geçirilmiştir" denildi.

 6. #6
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Jandarma’dan tarihi eser operasyonu

  Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bir ihbar üzerine harekete geçerek Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ayvalık İlçesinde E.T isimli bir şahsın ev ve iş yerinde yaptığı aramada toplam 600 parça tarihi eser ve 1 adet dedektör ele geçirdi.

  17 Mayıs 2013 Cuma 10:19  Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bir ihbar üzerine harekete geçerek Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ayvalık İlçesinde E.T isimli bir şahsın ev ve iş yerinde yaptığı aramada toplam 600 parça tarihi eser ve 1 adet dedektör ele geçirdi.Verilen bilgiye göre Ele geçirilen eserler arasında nadir bulunan yaklaşık 2600 yıllık 4 adet elektron sikke, altın, gümüş,bronz vb materyallerden oluşan 388 adet muhtelif sikke, antik çağlara ait çeşitli çeşitli savaş aletleri , değişik dönemlere ait çeşitli ev ve süs eşyaları ,yine çeşitli dönemlere ait mimari yapı parçaları,küçük heykelcikler,göz yaşı şişeleri ve cam mezar kapları bulundu.
  Söz konusu eserlere Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla el konuldu,arama esnasında Balıkesir Müze müdürlüğünden 3 uzman görevli tasnif işlemleri için hazır bulunmuş olup,rapor tanzimi i.in müze yetkililerince eserlerin tasnif işlemlerine devam ediliyor,Balıkesir İl Jandarma Komutanlığınca 28 Şubat 2013 tarihinde de Balıkesir’in Edremit İlçesinde bir başka tarihi eser operasyonu icra edilmiş ve son yılların en büyük tarihi eser operasyonlarından biri olan bu operasyonda ise toplam 1.330 adet tarihi eser ele geçirildiği belirtildi.

  Konu leonidas tarafından (27.10.13 Saat 02:57 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  r operasyonu


  editör | 20 Eylül 2013 | Arşiv, Jandarma, Muğla

  Muğla’nın Yatağan ilçesinde düzenlenen tarihi eser operasyonunda 10 kişi gözaltına alındı.
  Jandarma ekipleri, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na muhalefet suçu işlediği değerlendirilen 11 kişiyi tespit ederek operasyon düzenledi. Jandarma ekiplerince zanlıların ev ve işyerlerinde eşzamanlı yapılan aramalarda çeşitli dönemlere ait 50 parça tarihi eser, detektör, sikke, yüzük, heykel, 10 santimetre çapında heykel başı, 2 adet ruhsatsız av tüfeği ve kazılarda kullanılan malzemeler ele geçirildi. Gözaltına alınan 10 şüpheli, Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Ele geçirilen tarihi eserler ise Muğla Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

 8. #8
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Ceyhan'da tarihi eser operasyonu

  Adana'nın Ceyhan ilçesinde çok sayıda tarihi eser ve silah ile yakalanan bir kişi tutuklandı.  Adana'nın Ceyhan ilçesinde çok sayıda tarihi eser ve silah ile yakalanan bir kişi tutuklandı.
  Alınan bilgiye göre, Ceyhan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Tatarlı köyünde ikamet eden K.Ü.’nün evinde kaçak kazı sonucu elde edilmiş tarihi nitelikte malzeme bulundurduğu duyumu üzerine adli makamlardan alınan arama kararına istinaden şüphelinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalarda tarihi nitelikte 77 adet eski para, 2 adet eski madeni mühür, 16 adet süs eşyası, 36 adet metal eşya ve 1 adet ok ucu ele geçirildi. Ayrıca evde 1 adet çalıntı ruhsatsız tabanca, 11 adet 9 mm çapında tabanca mermisi, 1 adet tabanca şarjörü, 1 adet çift kırma ruhsatsız av tüfeği, 1 adet ruhsatsız pompalı av tüfeği, 2 adet tarihi eşya arama dedektörü ve kulaklığı ele geçirildi. Ele geçirilen tarihi eserler Adana Müze Müdürlüğü’ne teslim edilirken, K.Ü. sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine konuldu.

  Konu leonidas tarafından (27.10.13 Saat 02:57 ) değiştirilmiştir.

 9. #9
  leonidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Engellendi
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  156
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  Konya’da tarihi eser operasyonu
  19 Kasım, 2009 | 17:47

  Konya’nın Seydişehir ilçesi ile 3 ilde eş zamanlı düzenlenen tarihi eser operasyonu kapsamında 15 kişi gözaltına alındı.
  Konya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçti ve Seydişehir, Mersin, İzmir ve Aydın’da düzenlediği eş zamanlı operasyonla 30 ayrı ev ve iş yerine baskın yaptı.
  Operasyonda, Konya’da Abdürrahim A. (67), Ertan Ö. (41), Hasan K. (40), Mustafa B. (41), İbrahim A. (40), Hüseyin B. (43) Veysel K. (36), Sevgi Ö. (35), Ömer K. (35), Yasin Y. (55), Ünal T. (57), Vedat N. (32), İzmir’de Cengiz C. (35), Aydın’dan Soner A. (41), Mersin’den Hasan Ç. (55) gözaltına alındı.
  Zanlıların, ev ve iş yerlerinde yapılan aramada Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildiği öğrenildi.
  Ayrıca, kaçak kazıda kullanılan malzemelere de el konulduğu bildirildi.

 10. #10
  başbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durumu
  Çevrimdışı

  Mesajlar
  0
  Tecrübe Puanı
  0
  Rep Derecesi: **
  herşeyi anlıyorumda bu silahları anlamıyorum be usta yinede eline emegine saglık güzel bir görsel olmuş
  leonidas Bunu beğendi

Sayfa 1/3 123 Son

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş